Luxusní vzdělávání je klíčem k získávání těch nejlepších znalostí, dovedností a schopností, které lidé získávají. Luxusní vzdělávání je proces, který předchází dosažení toho nevyššího stupně vzdělání. Kde jej však získat?
Můžeme odlišit vzdělávání formální a neformální. Tím formálním se rozumí záměrné, organizované aktivity, které vedou k určitému stupni vzdělání. Neformální vzdělávání je to, které postrádá organizovanou formu, strukturu a mnohdy i záměr. Luxusní vzdělávání si tedy můžete dopřát i sami doma, ale věrohodnější bude, když navštívíte jednu z těch nejlepších univerzit světa. Které to jsou a podle čeho se tento žebříček skládá?
Každým rokem Šanghajská univerzita hodnotí více než 1000 univerzit a vyhlašuje ty nejlepší. Kvalita škol se hodnotí podle počtu absolventů, kteří získali Nobelovu cenu nebo Fieldsovu medaili, podle počtu oceněných akademických pracovníků, také podle výzkumu a počtu publikovaných příspěvků ve vědeckých časopisech jako je Science nebo Nature. Hodnotících kritérii je více, ale i tak jste si snad udělali základní obrázek. Tak která univerzita je ta nejlepší z nejlepších? Už od prvního vyhlašování tohoto žebříčku stále vítězí známá Harvardova univerzita, která je zároveň nejstarší univerzitou na území USA. A není divu, že je vítězem, tato škola vychovala již několik držitelů Nobelovy i Pulitzerovy ceny, desítky miliardářů, prezidenty USA, mezi které můžeme zařadit Baracka Obamu nebo J.F. Kennedyho, ale také jiné politicky významné osobnosti.
Ale ani Evropa se nenechala zahanbit. Mezi nejlepších 500 univerzit světa můžeme zařadit 38 škol z Německa, 37 elitních škol z Velké Británie. V první dvacítce najdeme tři britské univerzity a jednu švýcarskou. Spolková vysoká technická univerzita Curych obsadila dokonce dvanácté místo a stala se tak nejvýše postavenou školou Evropy. Jednoho zástupce má i Česká republika. Karlova univerzita se pro letošní rok umístila ve třetí stovce.