Když sečtete všechny prodané knihy napsané desítkou nejvíce vydělávajících spisovatelů, jen v USA dojdete za loňský rok k fascinujícímu číslu 25 milionů kusů. Ve světě to pak bude násobně více. Schválně, jestli znáte všechny následující autory, kteří vydělali miliardy hlavně díky psaní...
Žebříček výdělků nejúspěšnějších spisovatelů se může každým rokem měnit, protože ne vždy přichází do prodeje jejich nová kniha. Někteří spisovatelé zase mají část výdělků z prodeje práv pro filmové zpracování nebo z jiných aktivit. Vybrali jsme proto desítku, těch kteří mají podle časopisu Forbes a serveru Celebrity Net Worth nejvíce peněz.
Pro mnohé možná na první pohled neznámá francouzská spisovatelka, filozofka a historička, která píše významné texty o feminismu a roli žen ve společnosti. Časopisem Forbes je považována za jednu z nejbohatších a nejvlivnějších Francouzek. Známá je například svou knihou Tudy cesta nevede: slabé ženy, nebezpeční muži a jiné omyly radikálního feminismu.
Proslavily ji knihy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi, které vrátily děti ke čtení a získaly si celosvětovou oblibu. Celkem se prodalo přes půl miliardy výtisků a bylo podle nich natočeno osm filmů. J. K. Rowling se dnes věnuje psaní i běžných románů, a to pod pseudonymem Robert Galbraith. Točí se také další filmy z kouzelnického světa (Fantastická zvířata), na kterých se spisovatelka podílí.
Proslulý autor thrillerů a dramatických novel je známý tím, že většinu knih už dnes nepíše sám, ale najímá si na to jiné spisovatele a ghostwritery. Díky tomu vydává každý rok řadu knih, jen loni jich bylo 16. Zápletku každého příběhu vymýšlí sám a spolupracujícím spisovatelům vždy dodá přesné instrukce, jak knihu napsat. Na obálce knihy je pak dominantní jeho jméno - James Patterson.
Světově proslulý spisovatel hororů, mezi jehož slavná díla patří Carrie, To, Mrtvá zóna nebo Osvícení. Na motivy jeho novely byl natočen i slavný film Vykoupení z věznice Shawshank. Stephen King píše prakticky celý život, vydal několik desítek románů, souborů povídek i naučných knih.
Nora je americká autorka více než 200 romantických novel. Bývalá sekretářka v právní firmě začala psát v roce 1979 na mateřské, kdy ji vánice „uvěznila“ doma s dětmi. Prostě vzala tužku a začala psát první příběh. Velmi rychle se proslavila a stala se slavnou spisovatkou. Také píše pod pseudonymem J. D. Robb detektivky z blízké budoucnosti.
Proslulá americká novelistka, která je podle Forbesu vůbec nejprodávanější žijící autorkou, zatím prodala více než 800 milionů svých knih. První vydala v roce 1972 a doposud jich napsala 179. To znamená v průměru bezmála čtyři knihy ročně.
Britská autorka narozená v roce 1933, která nejprve pracovala jako bulvární redaktorka a sloupkařka, napsala v roce 1979 svůj první román Zámožná žena. Pak následovaly další úspěšné tituly a řada z nich se dočkala i televizního zpracování. Její knihy byly přeloženy do 40 jazyků včetně češtiny.
Proslavil se několika romány, z nichž mnohé se dostaly také na filmové plátno. Nejznámější jsou knihy Firma, Klient a Pelikán. John Grisham od roku 1992 vydává přibližně jednu knihu ročně a většina z nich se dostává do různých žebříčků bestsellerů.
Autor legendární knižní série o profesorovi symbologie Robertu Langdonovi se stal velmi populární po vydání kontroverzního románu Šifra mistra Leonarda, který byl kritizován Vatikánem. Jeho knihy, které se často pohybují na hranici skutečnosti a fikce, byly zfilmovány a hlavní roli profesora si zahrál Tom Hanks.
Zvláště ženy znají tuto autorku eroticko-vášnivé série knih Padesát odstínu šedi o lásce obyčejné holky a miliardáře Christiana Graye. Doposud se prodalo přes 125 milionů kopií těchto knih.