Top hledané
Výsledky (0)
V Praze stojí dokonalá replika Apolla 11

V kůži astronauta: Jaké to je v Apollu 11? Vyzkoušejte to!

Karolína Lišková
20. července 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Když děláte anketu mezi dětmi, chlapci, čím chtějí být, až budou velcí, každý druhý mluví o astronautovi a kosmu, do kterého by se chtěl podívat. Vesmír je totiž natolik fascinující a záhadný prostor, kam se podívala a podívá skutečně jen hrstka vyvolených. V Praze jsme si této výjimečnosti vědomi, takže vedení pražského Planetária neváhalo a zaplatilo přes dva miliony korun, aby nechalo postavit dokonalou repliku přistávajícího modulu Eagle Apolla 11 v životní velikosti!

Počítač vypadal a byl v té době dost primitivní.
Uvnitř Apolla 11 je fakt málo místa.
Malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo.

Na dětské sny není nikdy pozdě. Pokud půjdete na procházku do Stromovky, zastavte se tam. Kolos nemůžete přehlédnout, stojí přímo u zábradlí Planetária a nelze přehlédnout. Pro veřejnost je dostupný ode dneška, soboty 20. července. Navíc můžete jít dovnitř a tady teprve začíná ta pravá zábava, to dobrodružství, při kterém se většině chlapců rozzáří oči štěstím.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

„V celé Evropě jsou pouze dva takové modely, ale jenom v Praze mohou zájemci nahlédnout dovnitř, posadit se, prohlédnout si tehdejší vybavení a cítit se jako astronauti, i když stav beztíže zde nezažijete,“

směje se ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jakub Rozehnal s tím, že tahle domácí výroba věrné repliky trvala třem lidem přes 1,5 roku.

Vila Vyvolených

Ani my jsme neodolali a šli se podívat dovnitř. I když to z venku působí jako kolos, tak uvnitř je to maličký prostor, kde není k hnutí. Žádný luxus, co vám budeme povídat. Absolutně nepředstavitelné, že v tak malém prostoru musí být tři lidé, a ještě ve skafandrech! V podstatě horší představa než účast v reality show Vyvolení.

Možná právě proto musí být astronauti fyzicky zdatní a psychicky příčetní. Když s někým totiž v uzavřeném prostoru trávíte dvacetčtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, tak mu pak chcete odpojit hadičku od kyslíku.

Vybavení

Pohled na zastaralou techniku také nevzbuzuje důvěru, nicméně kluci tehdy netušili, jak sofistikované a luxusní mohou dnes počítače být a hlavně, že jednou je budeme v pidivelikostech nosit v kapsách.

„V té době neměl počítač žádnou obrazovku, je tam jenom numerická klávesnice a čísílka,“

směje Rozehnal a sám se zamotá do vysvětlování jeho používání. Dnes je to pro nás počítačová prehistorie, nicméně v té době to byl technický zázrak. Jinak se prý od té doby nic nezměnilo, kromě zmodernizovaní vybavení. Kosmonauti mají sice prodyšnější materiály skafandrů, lepší jídlo a techniku, ale samotná technika letů se prý nezměnila vůbec. Už 40 let se na Měsíc totiž nelétá.

Vzorky měsíční horniny k mání

V rámci výstavy k padesáti letům od prvního přistání člověka na Měsíci máte také unikátní příležitost si ve Štefánikově hvězdárně jako na jediném místě na světě prohlédnout a osahat vzorek měsíční horniny. Ještě že je ho na světě dost, kluci ho tehdy nasbírali 22 kilo!

Velký skok pro lidstvo

Jen pro připomenutí:

Apollo 11 odstartovalo ze Země 16. července, na Měsíc přistálo 20. července 1969 ve dvacet hodin a sedmnáct minut. Jako první vystoupil z modulu astronaut Neil Armstrong. Když sestupoval z nejnižší příčky žebříku, pronesl dodnes slavnou větu:

„Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“

Zpátky na Zem se celá posádka vrátila 24. července.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Planetárium Praha
Královská obora 233, Bubeneč, 170 21 Praha 7
220 999 001