Pokud dojde ke katastrofě, budeme připraveni? Pojďme si dát ruku na srdce a přiznejme si, že globální oteplování je problém! Proto se mnozí architekti snaží najít vhodné, záchranné i zároveň ekologické řešení. My vám představíme luxusní projekt ruského architekta Alexandera Remizova. V čem je unikátní?
Samotný koncept budovy Archy vznikl v souvislosti s programem Mezinárodní unie architektů Architektura pro zmírnění následků katastrof. Stojí za ním tým designérů, architektů ze studia Remistudio.
Budova je výjimečná tím, že se dá postavit v místech ohrožených častými zemětřeseními, potopami či přílivovými vlnami. Stavba, připomínající šneka či mušli, díky svému zvláštnímu tvaru, bez jakýchkoliv hran, odolá hravě větru. Navíc forma kupole podporuje vytváření turbulencí vzduchu, posiluje práci větrných generátorů. Vnitřní část je schopna, dá se říci, žít svým životem. Používá soběstačný systém, podobající se umělé biosféře. Povrch kopule je tvořen z fólie z ethylen-tetrafluorethylenu a přispívá k propouštění denního světla. Uvnitř objektu byste možná čekali něco jiného, než ohromné množství zeleně, ale zde je opravdu právem. Je tam proto, aby produkovala kyslík a dodávala interiéru moderní luxusní nádech. Konstrukce využívá solární panely a systém sběru dešťové vody poskytující obyvatelům elektrický proud a vodu. Ekologové pochopitelně musí jásat.
Plovoucí vizionářský objekt nejenže bude dosahovat úctyhodné velikosti 14 000 čtverečních metrů, ale bude mít svou základnu i pod vodou. Objekt by mohl pojmout až stovky osob. V případě nouze by mohl být variabilně použit i na souši. Toužíte vědět, kolik by takový luxus stál? Zatím je vše ve vývoji a hledání patřičného investora. Budeme si muset počkat.
Uvítali byste takový druh bydlení? Samotní designéři "šneka" tvrdí, že lidé mohou v budově bez zásahu z vnějšku přežít i několik měsíců. My ale doufáme, že ji v budoucnu nebudeme muset použít.