Kde na světe je nejdražší život? O tom se vedou dlouhé diskuse a vycházejí k tomu nejrůznější analýzy. Několik měst se ale v různých žebříčcích pravidelně drží hodně vysoko. Podívejte se, kde byste s českým platem nevydrželi ani týden.
Toto město má fascinující historii, krásné domy i báječnou exotickou kuchyni. Někdy se o Singapuru říká, že je to nejčistší město světa, protože v něm platí celá řada omezení a zákazů – nesmí se třeba plivat na zem, musíte po sobě splachovat na veřejných toaletách a donedávna platil i zákaz prodeje žvýkaček. Život v tomto městě buď milujete, nebo nenávidíte.
Město už několik týdnů zmítají velké demonstrace, kvůli kterým trpí turisté, místní obyvatelé i finanční trhy. Život v Hongkongu je ale za běžných okolností fascinující, dynamický a unikátní v tom, že spojuje čínskou a západní kulturu. Za bydlení tady ale zaplatíte opravdu přemrštěné částky, mnoho místních lidí si ani zdaleka nemůže dovolit vlastní byt.
Největší město Švýcarska rozhodně neoslní svou historií, malebností ani romantikou. Patří ale k městům, která mají podle různých průzkumů nejlepší kvalitu života. Ve městě je poměrně klid, málo aut a vlaky jezdí s pověstnou švýcarskou přesností. Zároveň se ale připravte, že za cokoliv, od jídla až po služby, si hodně připlatíte.
Na jedné straně nádherný Central Park uprostřed Manhattanu, luxus na Páté Avenue, úžasné Times Square a totální kosmopolitní atmosféra, na druhé straně hodně ztracených existencí, bezdomovců, špíny a hluku. New York je plný protikladů, úžasných a ambiciózních lidí, nových trendů a také nekonečného „wow“. Lidé, kteří se tam přestěhují, jsou většinou nadšení, často se ale po několika letech rádi vracejí domů nebo tam, kde je větší klid.
Eiffelova věž, muzeum Louvre, báječný croissant nebo křupavá bageta, i typická francouzská elegance a móda. Ale také poměrně velká špína v ulicích, přeplněné metro, problematické shánění bydlení a nákladné služby. Život v Paříži je krásný, ale také drahý a náročný.
Hlavní město Jižní Koreje má přes 10 milionů obyvatel, je živé, moderní a plné technologií. Zaujmou vás tady futuristé budovy, skvělé jídlo, ale třeba i nádherná příroda v okolí města. Život jako takový není finančně náročný, cenově se dá srovnat z běžnými hlavními městy v Evropě. S extrémními náklady je ale třeba počítat při pronájmu bydlení, protože se obvykle skládá velmi vysoká kauce, většinou 40 až 90 procent hodnoty bytu. Takže pokud má byt hodnotu v přepočtu 2 miliony korun, je potřeba složit minimálně milion korun kauci.
Mezi další drahá města určitě patří také Kodaň (Dánsko), Ženeva (Švýcarsko), Tokio (Japonsko) nebo Tel Aviv (Izrael). Hodně drahých měst se nachází také v Asii, zmínit lze třeba nejlidnatější Šanghaj (Čína).
Ceny jsou přepočteny dle aktuálního kurzu ČNB a vycházejí z analýz Economist Intelligence Unit, Expatisan, Mercer Cost of Living Ranking a Bloomberg. Ceny nájmu ukazují standardní byt s rozlohou 85 metrů čtverečních v průměrné rezidenční oblasti daného města.