Sílu této snahy můžeme vnímat i dnes, neboť se Novoměstské radnici nic nevyrovná. Je hrdým nositelem gotického umění, připomínkou toho, co lidé ve 14. století dokázali.
Turisté by určitě měli zavítat do Nového města na Praze 2 na Vodičkovu ulici, neboť se zde nachází nejstarší křídlo budovy z let 1377 až 1398. V pozdějších letech se pracovalo na vytváření jižního křídla s průčelím směřujícím na Karlovo náměstí. Z dob vzniku se zachoval dvojlodní sál v přízemí o šesti klenutých polích, radniční Mázhaus.
A práce na stavbě pokračovaly dále. Bylo upraveno jižní křídlo a hlavní průčelí s štíty v renesančním duchu. Po požáru bylo západní a severní křídlo přepracováno pod taktovkou Bonifáce Wohlmuta. Tím vznikla kompaktní luxusní stavba se čtyřmi křídly, arkádovým dvorem a s věží v jihovýchodním nároží.
Turistickým lákadlem je výstup na radniční věž po 221 schodech do výšky 72 metrů. V přízemí se nacházela věznice, v prvním patře byla vybudovaná gotická, později barokní kaple a v nejvyšším patře pak byt pro hlásného. V současnosti se v prostorách nachází luxusní Galerie ve věži.
S touto nádhernou stavbou se váže i významný historický akt, jenž nemilosrdně zasáhl do vývoje naší země a započal tak období husitských válek. Vše se seběhlo rychle. Ráno 30. července 1419 se dav před radnicí dožadoval propuštění vězněných stoupenců podobojí, načež byli někteří konšelé vyhozeni z radničních oken.
Kdo by nevěděl, jak je dlouhý pražský loket - etalon, starodávná jednotka délky, může se podívat na průčelí východního křídla, kde je od roku 1760 umístěna kovová tyč o 591,4 mm. Na jižní straně je pak v pískovcovém kvádru vytesán palindrom: text, který je čitelný zleva i zprava. Z archaických dob se zachoval na východní straně fragment řetězu sloužící k uzavření ulice.