Inflace v tuzemsku dosahuje více než rok na rekordní hladiny a doprovází ji otázky, kdo za vysoké ceny může. Ačkoliv pozorujeme v ekonomice řadu proinflačních tlaků, zásadní v cenotvorbě komodit je snaha firem využít situace a zvyšovat tak svůj zisk.
Inflace reflektuje v první řadě velké množství peněz v hospodářství. Jinými slovy, pokud není za co nakupovat, tak jen velmi obtížně mohou růst ceny komodit. V tomto ohledu se podepsaly velké státní intervence na pokrytí ekonomických škod nedávné pandemie, stejně jako dlouhodobě neobvykle vysoká zaměstnanost v české ekonomice, která způsobuje tlak na růst platů. Externě olej do ohně přilil růst cen komodit (hlavně ropy a plynu) spjatý s konfliktem na Ukrajině.
Ekonomové si však všímají fenoménu, kdy obchodníci využívají uvedené makroekonomické okolnosti k tlaku na výrazný růst vlastních zisků. V angličtině se pro tento typ chování na trhu usadil termín greedflation a aktuální situace tak obohacuje český jazyk o počeštění v podobě termínu: "hamižflace".
uvádí ekonomové investiční společnosti Patria v čele s Janem Burešem příklad, který je typickým průvodním znakem hamižflace.
Dvě rychlosti, s nimiž reaguji na ceny komodit pumpaři, jsou v tuzemsku dlouhodobě známé. Právě pohonné hmoty jsou typickým produktem, který se prodává v uvedeném volatilním prostředí, kde se ceny velmi často mění, nicméně pro koncové zákazníky velmi rychle nahoru a jen pozvolna dolů.
Prostředí dynamických cen však v současné době zaplavilo podstatnou část ekonomiky. Prudké zdražení je od roku 2021 patrné i v těch nejzákladnějších potravinách, jako třeba u pečiva. Ačkoliv po vypuknutí invaze na Ukrajinu prudce narostla cena nafty a plynu, velmi důležitých vstupů u výrobců pečiva, aktuální pokles cen není patrný.
Dobře dokumentovatelným příkladem reálné hamižflace je tuzemské zemědělství. Podle Zemědělského svazu ČR stoupl zisk zemědělců za rok 2022 o 142 % na 22 miliard korun. Právě takovýto nárůst zisku je typickým dokladem uvedeného fenoménu.
S vysokou inflací se potýkají všechny země Evropské unie. Ačkoliv její míra je v Česku vysoko nad průměrem EU, aktuální hamižflace si všímají i v zahraničí.
napsala aktuálně na Twitter k vývoji v Británii nezávislá poslankyně a bývalá členka labouristické strany Claudia Webbe.
O hamižflaci, jako o doprovodném jevu současné inflační krize, informuje i The Guardian. Podle aktuální studie vzrostl čistý zisk u největších britských firem v průměru z 5, 7% na 10, 7% mezi roky 2019 a 2022.
Zdroje: twitter.com, patria.cz, kurzy.cz, e15.cz, theguardian.com, agropress.cz