Zájemci o bydlení by měli zpozornět. Během několika následujících měsíců by mohl přijít čas k výhodnějšímu nákupu rezidenčních nemovitostí. Lepšímu výběru bytu či rodinného domu by mohly pomoci změny v úrokových sazbách z hypoték a podpora nové výstavby. Rozhodně je však třeba sledovat aktuální situaci na trhu a tomu přizpůsobit svoje další kroky.
Češi dávají stále především přednost vlastnímu bydlení. Nic na tom nemění fakt, že se úrokové sazby z hypoték poslední dobou pohybují na vyšších číslech. Financování nákupu nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru se zájemcům nabízí od loňska za výrazně méně výhodných podmínek, než tomu bylo v předchozím období. Úrokové sazby z hypoték jsou na historicky nejvyšších hodnotách. Pohybují se v rozmezí od 5 do zhruba 6 procent nebo tuto hranici dokonce překračují. Ruku v ruce s tím, jak Česká národní banka bude nejspíše úrokové sazby časem snižovat, může se to odrazit i v lepších podmínkách pro poskytnutí hypotéky. Již nyní se blýská na lepší časy. Od července, jak před nedávnem centrální bankéři rozhodli, už dojde k prvnímu citelnějšímu zmírnění pravidel pro poskytnutí hypotéky - nebude totiž třeba, aby se u žadatelů uplatňoval limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu.
Bez nižších sazeb z hypoték, na něž má vliv rozhodování centrální banky o základních úrokových sazbách, to ale v každém případě nepůjde.
„Aby se výstavba mohla naplno rozběhnout, je zapotřebí, aby klesly úrokové sazby, které mají vliv jak na financování projektů, tak i na hypotéky. Správným krokem je zmírnění pravidel pro poskytování hypoték a zrušení ukazatele DSTI, kdy na základě rozhodnutí České národní banky již nebude nutné u žadatelů hypoték uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu,“
vysvětlila LP Life výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.
Jedním z důvodů, proč se našinci zuby nehty drží vidiny vlastního bytu a v lepším případě dokonce i rodinného domu, mohou být i rostoucí ceny nájmů. Ty podle údajů poradenské společnosti Patron Go zdražily během prvního čtvrtletí o 12,3 procenta na průměrných 8 746 korun za měsíc. Kvůli plánovanému zvýšení daně z nemovitosti lze navíc předpokládat, že ještě dál porostou. Majitelé totiž tuto daň promítnou s největší pravděpodobností do budoucích cen nájmů. Pokud se potvrdí předpoklad, že se ceny nájemného ještě zvednou, pak se tento pětinový podíl pravděpodobně příliš měnit nebude ani v budoucnosti.
A to navzdory snaze vlády, která přišla s programem na podporu výstavbu nájemního bydlení. Slibovaných 800 milionů korun má jít především obcím. Ty mají dostat okolo 500 milionů korun. Hlavní příčinou, proč toho uvedená iniciativa asi příliš nevyřeší, je skutečnost, že náklady na každý nový bytový projekt se pohybují zpravidla v řádu několika desítek a někdy i stovek milionů korun. Výše uvedená suma by proto mohla stačit pouze na několik desítek takových budov, což situaci s bydlením pravděpodobně nijak dramaticky nezmění.
Nezbývá proto asi, než se spolehnout na to, že novela stavebního zákona, která má od příštího roku vstoupit v platnost. Ta pomůže splnit svůj hlavní cíl – urychlení a zjednodušení povolovacího procesu.
První náznaky, že by se v tomto ohledu mohla situace změnit k lepšímu, jsou ale již nyní. Jen v Praze, která patří k největším trhům s bydlením v republice, se v prvním letošním čtvrtletí prodalo o pětinu více bytů, než tomu bylo v posledním kvartálu loňska. Tvrdí to alespoň společná data developerských firem Trigema, Skanska a Central Group.
„Uklidnění nervozity kolem energetické krize, stabilizace cen nového bydlení i celá řada propagačních programů. To vše se propsalo v poptávce a pomohlo k oživení trhu s novými byty,“
hovoří optimisticky v tiskovém prohlášení šéf developerské firmy Skanska Residential Petr Michálek.
Další dobrou zprávou je fakt, že úřady již v hlavním městě stihly od začátku roku povolit skoro 1 500 nových bytů. Tímto tempem by tak letos dostalo povolení až okolo 9 tisíc bytů. Počítat se však musí i s tím, že část nové nabídky může končit v dalších letech u institucionálních investorů, aniž by se dostala na přímý trh.
Zatímco nájmy zdražují a ceny nových bytů stagnují, starší bydlení zlevňuje. Nabídkové ceny takových bytů totiž během prvního čtvrtletí roku meziročně klesly průměrně asi o 11 procent, jak vyplývá z analýzy firmy FérMakléři.cz. Stejný zdroj pak také uvádí, že v Praze jsou nyní tyto ceny v průměru ve výši 117 900 korun za metr čtvereční. To představuje meziroční pokles o 7 procent. V Brně činí propad 13 procent a v Ostravě a Hradci Králové 15 procent.
Ti, kteří kalkulují s tím, že by se poohlédli po nákupu staršího bytu, by však měli být přesto na pozoru. Experti se totiž shodují, že další vývoj cen na trhu secondhandového bydlení je v současnosti vzhledem k inflaci a ekonomické situaci nevyzpytatelný.
Trh s bydlením neprožívá v posledních měsících rozhodně ty nejlepší časy. Developeři a další lidé z oboru však doufají, že to nejhorší je už za nimi a zájem o byty a rodinné domy bude postupně růst. První signály pro optimismus tady bezpochyby jsou. Nyní už záleží jen na tom, jak rychle k tomu dojde.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Trigema, Skanska, Central Group, Asociace nájemního bydlení, Férmakléři, vlastní dotazování