Někomu se olympijská kolekce do Tokia líbí, někdo ji naopak nesnáší. Hlavním cílem bylo v Japonsku reprezentovat tradiční kulturu a přenést ji do národního oblečení. Toto zadání dostala i Zuzana Osako, autorka kolekce oblečení pro české olympioniky, která se rozhodla propojit českou, moravskou a japonskou kulturu dohromady. Japonci milují, když se někdo zajímá o jejich kulturu, a to se nám - díky japonským znakům na dresech českého týmu - skutečně povedlo!
Zdroje: Český rozhlas, Marketing&Media, iDnes, DVTV, WWD, indianexpress.com
řekla autorka kolekce oblečení pro české olympioniky Zuzana Osako pro idnes.cz. Návrhářka navíc Japonsko zná, jelikož tam několik let žila. I proto se nechala inspirovat lidovými japonskými kroji, které dbají na to, aby odlišili muže a ženy už v siluetě.
Za posledních deset let se zahajovací ceremoniál na olympijských hrách stal opravdovou senzací a vždy ostře sledovanou záležitostí. Letos se vše uskutečnilo bez diváků, za normálních okolností by ho ale na vlastní oči sledovalo až šedesát tisíc fanoušků, a to pouze na stadionu. Nedílnou součástí se tak stala právě zmiňovaná nástupová kolekce, kde mají sportovci možnost zaujmout diváky a odlišit se.
Čechům se to povedlo hned několikrát - nikdo zřejmě nezapomene na gumové holínky a červené deštníky, které ironizovaly deštivé počasí v Londýně. Naopak móda na minulých hrách v Riu se stala terčem posměchu. Pruhovaná saka a klobouky podle mnohých patřily spíše do cirkusu, nikoliv na olympiádu.
Autorka kolekce Zuzana Osako vybrala na oblečení modrotisk a návrh pro motiv i grafický prvek vytvořil akademický malíř Milan Jaroš.
řekla Zuzana Osako v rozhovoru pro DVTV.
řekl pro Marketing&Media Milan Jaroš.
Kolekce má reflektovat český úspěch na olympijských hrách v Tokiu roku 1964, kde se stala celebritou gymnastka Věra Čáslavská a také příběhy perzekuovaných gymnastů, sokolského odbojáře Františka Pecháčka popraveného za války v koncentračním táboře, a sokola Jana Gajdoše, stříbrného medailisty z olympiády v Amsterdamu v roce 1928, jež na následky vězni mění v koncentračním táboře zemřel. Kombinací těchto osobností byl nakonec zvolen motiv gymnastky v pozoru.
Původně chtěla Osako posázet modrotisk miniaturami Čáslavské v různých pozicích. Tisk by byl ale příliš složitý, a tak zvolila zjednodušenou verzi.
Když olympijská kolekce vyšla před zraky veřejnosti, zprvu sklidila obrovskou vlnu kritiky. To se ale záhy podstatně zlomilo. Po zahajovacím ceremoniálu totiž český tým a jeho “kroj” začali sklízet velké ohlasy v zahraničí. Magazín Forbes dokonce kolekci Zuzany Osako zařadil mezi nejstylovější olympijské kolekce vůbec.
říká pro LP-Life třicetiletá Johana.
napsala na Twitter uživatelka z Austrálie.
povzdechla si kostymérka a návrhářka Šárka Konvelinková.
Navrhnout oblečení pro profesionální sportovce není samozřejmě stejné, jako oblékat běžnou konfekci. Osako musela přemýšlet nad svalnatou postavou, kterou většina z nich disponuje. Správný střih vyzkoušela na 490 lidech. Širší obvod nad prsy než pod nimi, představoval hlavní změnu u ženských šatů. U mužů se přidávala látka na stehnech. Správný obvod se potom testoval dřepováním, kdy se pozná, jestli látka nepraskne.
Zároveň je důležité respektovat i podnebí, jež v Japonsku panuje. O to se postarala spolu se sportovci módní společnost AlpinePro, jež spolupracuje s olympijským týmem na přípravě kolekcí již deset let.
řekl pro mam generální ředitel oděvní firmy Alpine Pro Václav Hrbek.
Materiály byly navíc otestovány samotnými sportovci, jež je prali, sportovali v nich, spali, sušili je, sanovali se, sledovali, za jak dlouho začnou šaty páchnout potem... A pořád dokola sledovali, co bude pro české sportovce olympioniky v Tokiu nejpohodlnější.
Sportovci do Tokia mimo jiné vyvezli i vějíře a tašky, které doplňovaly olympijskou kolekci. Podle Osako slouží vějíře především z praktického hlediska. V Japonsku je obrovské vedro a dusno, takže se sportovcům vějíř bude určitě hodit. A i ten pak ukáže, že japonskou kulturu ctíme a není pro nás neznámá.
Taška je součástí "výstroje" i na popud sportovců, kteří sdělili, že u sebe chtějí mít mobilní telefon a další drobnosti. Na sobě ji měli na ceremoniálu i vlajkonoši - Petra Kvitová a Tomáš Satoranský.
komentuje kolekci pro LP-Life módní návrhář Lukáš Macháček.
Ne vždy se nové kolekce povedou. I letos se objevily země, které vypadaly jakoby se jejich oblečení nestihlo dodělat. Mezi nejhoršími je Itálie, která na bílé teplákovky natiskla doprostřed vlajku a bylo vymalováno. Dokonce i remix Bena Shermana z olympijských uniforem z roku 1964 pro tým Velké Británie by se dal v nejlepším případě označit za nevýrazný.
A právě Itálie se v anketě LP-Life nejhorších kolekcí v Tokiu umístila na prvním místě. Tohle o italském oblečení řekla pro LP-Life Andrea:
Italské kolekce si nemohla nevšimnout ani zahraniční média.
uvedl s ironií magazine WWD.com.
A ani francouzská kolekce od Lacosty nezůstala bez poznámek, stejně jako kolekce sportovců Kanady. Jak je vidět, Česko letos obstálo v silné módní konkurenci velice dobře!