Každý dům v sobě ukrývá svou historii. Ne vždy však na ní může být pyšný. Petschkův palác je jedním z nich. Nikdo si tuto novoklasicistickou budovu postavenou pražským bankéřem a vrchním finančním radou dr. Juliem Petschkem nespojí s luxusním Bankovním domem Petschek a spol. (1923-1929), ale s tyranií, vyslýcháním a mučením českých vlastenců.
Rodina Petchkova prodala svůj majetek československému státu a utekla před nacisty. Ve své době se jednalo o unikátní železobetonovou stavbu, byla zde vybudována potrubní pošta, telefonní ústředna a v suterénu se nacházely masivní sejfy. Mezi patry jezdily páternostery, které jsou dosud funkční. Luxusně vybavenou budovu v roce 1939 zabralo gestapo a 6 let z tohoto místa řídilo teror proti českým občanům.
Byly sem většinou přivezeni z pankrácké věznice, v „Pečkárně“ byly vyslýcháni a mučeni. Tisíce českých vlastenců zde zažili nejhorší chvíle svého života. Někteří zde zemřeli v důsledku nelidského zacházení, jiní odsud byly odvezeni do koncentračních táborů či na popraviště. Mučírna byla zřízena v suterénu, kde nyní najdete památník protifašistického odboje.
Vstoupit do této budovy není pro mnohé kvůli historii a osobním vazbám snadné. Připomenout si hrůznou minulost je však třeba, abychom si mohli mohli vážit současnosti. Najdete zde pamětní desku se slovy:
Proč se vracíme k pohnutým dějinám a urputným zápasům minulosti? Protože milujeme budoucnost.
Další pamětní deska se nachází i na rohu budovy.
Dnes je Petschkův palác na nároží ulic Politických vězňů a Washingtonova mezi stanicí metra Muzeum a Hlavní nádraží sídlem části Ministerstva průmyslu a obchodu a od roku 1989 národní kulturní památkou. Navštivte ho v rámci festivalu Open House Praha, který se koná 19.-20. května.