V ulicích francouzských měst hoří požáry způsobené protestujícími výtržníky. V úterý byl zastřelen policistou mladý řidič, když odmítl uposlechnout výzvu při dopravní kontrole. Rozsah protestů podle zahraničních médií akceleruje nesouhlas se změnami penzijního systému. Prezident Macron chce situaci uklidnit.
Francie se již několik dní potýká s divokými nepokoji. Záminkou se stal rutinní zásah silniční policie ve Francii, přerostl v konflikt, kdy sedmnáctiletý muž, původem z Alžíru, bývalé francouzské kolonie, odmítl uposlechnout pokynů strážníka. Situace vyústila ve střelbu, po které řidič zemřel.
Zatímco je dotčený policista vyšetřován ve věci možného úmyslného zabití a nepřiměřeného použití služební zbraně, o němž je přesvědčen vyšetřující prokurátor, tak situace se stala rozbuškou k nepokojům v ulicích. Jádrem nepokojů se stalo pařížské předměstí Nanterre, kde zabitý muž žil. Protesty doprovázené ničením majetku postihly i další města.
Nejvýrazněji kromě Paříže musela policie zasahovat v Marseille a v Lyonu, kde mělo dojít k výbuchu pyrotechnického zařízení. K protestům došlo dokonce i v sousedním belgickém Bruselu. I zde policie zadržela na sto lidí.
Nepokojů se účastní značné množství výtržníků. Zapalují ohně, poškozují automobily i budovy a právě vládní budovy se staly objektem záměrného ničení. Nasazeno bylo po celé Francii na 40 000 pořádkových policistů, 5 000 jen v samotné Paříži, s výtržníky se dávají do řady střetů. Podle tiskových agentur však intenzita střetů po divoké noci na dnešek začala klesat.
I přes určité uklidnění situace aktuálně není jistě jestli jsou nepokoje zcela u konce, anebo budou pokračovat. Francouzští policisté jsou stále v pohotovosti.
"Vnitřní bezpečnostní síly jsou nadále mobilizovány pod koordinací prefektů s cílem obnovit republikový pořádek a zajistit ochranu osob a majetku,"
píše na svém twitterovém účtu francouzské Ministerstvo vnitra. Kromě policistů zveřejnil úřad i fotografie hasičů, kteří bojovali s rozsáhlými požáry.
Pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se jedná o složitý vnitropolitický problém. Nepokoje jsou největší od "povstání žlutých vest" v roce 2018. Situaci eskalovalo nejen nepřiměřené použití střelné zbraně policistou, ale i dlouhodobá nespokojenost mezi některými Francouzi. Několik měsíců v zemi budí vášně chystaná důchodová reforma, která by měla posunout věk odchodu do důchodu na 63 let.
Sám francouzský prezident si dal sto dní na uklidnění situace po vlně odporu způsobenou prosazením změn v penzijním systému. V kontextu proběhlých protestů se však společenská nálada přes nepopulární zákon nepřenesla. Francouzská vláda v čele s prezidentem však násilí v ulicích nehodlá tolerovat.
"Násilí proti policejním stanicím, školám, radnicím a republice je neospravedlnitelné. Děkujeme policistům, četníkům, hasičům a voleným zástupcům, kteří se zmobilizovali. Následující hodiny se musí nést ve znamení rozjímání, spravedlnosti a klidu,"
odmítl násilnosti ve městech a poškozování majetku Macron na sociálních sítích a vyzval k uklidnění nálad.
Podle posledních informací vzniklo na silnicích 2560 požárů, poškozeno bylo 1350 automobilů a 234 budov.
Zdroje: ČTK, twitter.com, cnn.com