Na otázku, pokud patří politika do sportu, asi neexistuje univerzální odpověď. Jedno je ale jasné. Ruští a běloruští sportovci si na Wimbledonu nezahrají. Rozhodli o tom zástupci All England Club. Co si o jejich rozhodnutí myslíte vy?
Celý tenisový svět, fanoušci i profesionálové, jsou šokováni. Světová tenisová mužská dvojka – Daniil Medvěděv, Andrej Rubljov, Běloruska Aryna Sabalenková nebo Victoria Azarenková a mnoho dalších si na Wimbledonu nezahrají. Důvodem je jejich původ. Tento zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenisek ruského a běloruského původu, kteří již měli účast na turnaji jistou.
Věc je ale složitější. Má tento krok nějaké hlubší opodstatnění, když většina ruských i běloruských tenistů se jasně vymezila proti válce na Ukrajině? A velká většina z nich už ve své rodné zemi ani nežije.
Národní identita se totiž nerovná občanství. Příkladů bychom našli dost – Maria Šarapovová, která se narodila v Rusku, se již v sedmi letech přestěhovala do USA. Nebo v Německu narozený Alexandr Zverev, jehož oba rodiče byli ruskými tenisty za dob Sovětského svazu.
Chtělo by se říct, že jde jen o princip. Ale jde o víc. Ano, samozřejmě. Už jen samotná účast na turnaji Wimbledonu je prestižní záležitostí. Další důležitým aspektem jsou finance. A nejde o malé částky. Vítěz Wibledonu totiž získává v průměru skoro 2 400 000 dolarů, což je zhruba 55 275 000 českých korun. To rozhodně není málo. Druhý v pořadí pak dostane přes 1 270 000 dolarů. A například ten, který se kvalifikuje v prvním kole, získá kolem 12 000 dolarů. V roce 2021 byl průměrný zisk hráče defacto na jakémkoliv místě v první tisícovce na světě zhruba 185 000 dolarů. O to byste asi také přijít nechtěli, že?
Pro představu – průměrné zisky tenisových hráčů ATP v roce 2021 se v první desítce pohybovaly kolem necelých 6 milionů amerických dolarů, na konci první stovky si tenisté přišli přibližně na 545 tisíc amerických dolarů.
Pravděpodobně nejznámější tenista současnosti, Novak Djokovič, se nechal slyšet, že vyřazení ruských a běloruských hráčů z nejslavnějšího turnaje jako naprostá „šílenost". Tak jako většina, i on sdílí názor, že by se sport neměl míchat s politikou. Tedy ve zkratce řečeno: Nechte nás sportovat a politiku nechte stranou.
Bývalá světová jednička a česká rodačka Martina Navrátilová, která v 18 letech utekla a emigrovala z Čech do Ameriky a je právoplatnou americkou občankou, považuje rozhodnutí za nesprávné:
A co na rozhodnutí říká třeba Ukrajinka Elina Svitolinová, nejvýše postavená ženská hráčka? Podle ní by se měli zúčastnit jen ti hráči, kteří ruskou invazi na Ukrajinu odsoudí. Bylo by ale velmi těžké a náročné tuto podmínku kontrolovat. Je tu navíc velmi nebezpečná věc, kterou nelze opomenout – veřejné odsouzení Putina by mohlo být bezpečnostním rizikem nejen pro hráče samotné, ale i pro jejich rodiny a blízké.
Podle jednoho z nejlepších tenistů všech dob Rafaela Nadala je zákaz účasti velice nespravedlivý.
řekl Rafael Nadal na tiskové konferenci před svým návratem po zranění před Madrid Open.
A vyostřená reakce na sebe nenechala dlouho čekat. A úder Nadalovi vrátil ukrajinský tenista Serhij Stachovskyj, který se nyní nachází na Ukrajině, kde bojuje za svobodu své země. Na Nadalovo prohlášení zareagoval na Twitteru.
napsal Serhij Stachovskyj.
Všichni zajisté znáte fotky a videa, kdy Vladimir Putin vyniká ve sportu, na co sáhne se mu daří – aktivity bez trika. Tyhle věci mají demonstrovat nejen jeho sportovní zdatnost, ale také jeho „velikost“ jako takovou. Nelze opomenout, že sám Putin investuje do sportu ve své zemi nemalé prostředky. Nebyl to tak trochu záměr – „sáhnout“ mu na to, co je mu drahé?
Zdroje: newstream.cz, lidovky.cz, isport.blesk.cz, sportingnews.com, perfect-tennis.com, washingtonpost.com, marca.com, theguardian.com