Ke svým chlupáčkům se někteří lidé chovají jako k dětem, bezmezně je milují a rozmazlují. Utrácejí za ně obrovské peníze, kupují jim oblečky, hračky, jídlo i potravinové doplňky. Pes je jejich nejmilovanější bytostí.
Důvodů, proč se dnešní třicátníci až nezdravě upínají na svého psa, je hned několik. Mnozí si ho pořizují, aby zmírnili frustraci z neuspokojených vztahů a byli bezmezně milováni. Často se ale ke zvířeti nechovají jako k psovi, ale jako k dítěti. Říkají mu třeba "můj milovaný chlapečku" nebo "moje milovaná holčičko". Psovi přisuzují úplně jiné vlastnosti, než mají, a zcela popírají jejich přirozené potřeby. Zkrátka, bezmezné lásce ke psům podléhá stále více lidí, a když se v rodině takového člověka vyskytnou jedinci, kteří ji až takovou měrou nesdílejí, na malér je zaděláno.
Základním smyslem lidské existence na Zemi bylo zplodit zdravé potomky, vychovat je a předat jim zkušenosti pro budoucí život. Právě děti by měly pokračovat v díle svých rodičů. Proto se dříve mladá rodina skládala z muže, ženy a dítěte. Dnes se často skládá z muže, ženy a psa, ke kterému se chovají jako k dítěti. Biolog Stanislav Komárek napsal v knize Chlupatí bližní o vztahu lidí a domácích zvířat:
Psi už nejsou jen rovnocennými členy domácností, nýbrž jsou v nich členy nejmilovanějšími, nejhýčkanějšími a nejdůležitějšími.
řekla pro LP-Life Denisa Říha Palečková, lektorka vztahů a intimity.
Přesná data neexistují, ale hypotéza, že pes je jakýmsi dítětem 21. století, není tak úplně od věci. Zatímco dětí se s výjimkou menšího populačního boomu v letech 2004 – 2008 rodí čím dál tím méně, o psí populaci platí opačný trend. Roste. A celých 54 procent pejskařů jsou mladí lidé mezi 18 a 30 lety. Podle studie, kterou provedli odborníci v Kanadě, asi polovina kanadských domácností bez dětí vlastní domácí zvíře. Trendem je zůstat co nejdéle sám, tedy aniž by lidé založili rodinu. A nad touto situací se nedávno pozastavil i sám papež František.
řekl papež při generální audienci 29. prosince 2021. Podle něj v současných společnostech chybí dostatečný cit pro mateřství a otcovství a civilizace se tím stává "starší a bez humanity".
řekla pro LP-Life MVDr. Ilona Kucharczyková.
Mnozí z nich by se raději věnovali vnoučatům, předávali jim zkušenosti a také je trochu rozmazlovali – tak jak to bývalo kdysi. Jenže jejich děti se do zakládání rodin nehrnou, babičky nechtějí být se svým dědečky samy, a tak si pořídí pejska. Podobná situace je nyní čím dál častěji vidět u takzvaných mladých seniorů. Tedy lidí, kteří mají krátce před penzí nebo do ní právě nastoupili.
Paní Radce je 65 let. Jezevčíka si s manželem pořídili, když šli do penze a Kevin se stal středobodem jejich života.
svěřila LP-Life paní Radka. Je až zarážející, že srovnává psa se svými dětmi. Dnes je to ale bohužel běžné.
řekla pro LP-Life Denisa Říha Palečková.
Přestože si milující paničky a páníčkové myslí, že pro svého chlupáče dělají to nejlepší, není to vždy pravda.
uvedla pro LP-Life Ilona Kucharczyková a dodává, že pes rád poslouchá vůdce smečky, ale běda, když se vůdcem lidské smečky stane on. Pak vás začne terorizovat, chová se nezvladatelně, nesnesitelně a často i agresivně.
Zatímco naši rodiče krmili psa zbytky od oběda, my na internetových fórech řešíme, jestli je pro našeho chlupáče lepší jídlo – „žrádlo“ už se neříká - vařené, syrové nebo granule. A psi mohou být příznivci i raw stravy. Říká se jí BARF, a kdo tuhle zkratku nezná, k moderním pejskařům rozhodně nepatří. Zkratka pochází z výrazu bones and raw food – kosti a syrová strava. Její podstatou je, že jsou psi krmeni syrovým masem a kostmi tak jako jejich předkové vlci. K tomu dostávají zeleninu. A věřte, že si pes dokáže pochutnávat i na zeleném salátu. Dávno už neplatí, že nejlepší jsou pro psy granule. Skutečně moderní a majitelé psů sledují, z čeho je psí jídlo připravováno a jaké má nutriční hodnoty. A zprávy o novinkách se po sociálních sítích šíří rychlostí blesku.
Dobře se vede například službě venčení psů, které si majitelé domlouvají přes internet. Majitel psa si na webu vybere venčitele, který mu je sympatický, a spojí se s ním. Venčení stojí zhruba 100 korun na půl hodiny. Výjimkou nejsou ani psí masáže, které se pohybují od 500 korun. A potom tu jsou samozřejmě oblečky, obojky, postroje, hračky a další věci, které vytáhnou z peněženek milujících majitelů pejsků nemalé peníze.
Upřednostnění zvířete před partnerem je běžnější, než si myslíte. Podle jednoho průzkumu si dokonce čtyři z pěti lidí myslí, že reakce jejich psa na potenciálního partnera je při rozhodování o tom, zda vůbec do takového vztahu jít, jedním z důležitých faktorů. Celých 86 procent tázaných pak uvedlo, že pokud jejich psa nemá partner rád, je to důvod k rozchodu.
Mít psího mazlíčka stále při sobě se netýká jen obyčejných smrtelníků. Psa „do tašky“ si v posledních letech pořizují slavné herečky, modelky i zpěvačky. A jejich čtyřnohý mazlíček je doprovází na každém kroku. Pro mnohé se stává i jakýmsi módním doplňkem, se kterým rády pózují fotografům a plní tak přední stránky prestižních časopisů. Mezi nejznámější patří například Paris Hilton, Lady Gaga, Miley Cyrus, Miranda Kerr, či Serena Gomez. Milovníkem psů je i známý americký herec Mickey Rourke. Pokud zapátráme v českých vodách, i zde najdete „psí mámy“ mezi slavnými. Svůj život si bez čtyřnohého chlupáče nedokáže představit třeba Patricie Pagáčová, Heidi Janků, Kateřina Kaira Hrachovcová nebo Anna K.
Psí láska je zkrátka psí láska.
Zdroje: vlastní dotazování, i60.cz, denik.cz, čtk, barf.cz, idnes.cz