Pandemie koronaviru ovlivnila život asi každého z nás. Obzvlášť palčivě ale pocítili opatření a restrikce drobní podnikatelé. Kadeřnictví, manikúrní salony a masáže, posilovny a spousta dalších podniků v oblasti služeb, jindy plné zákazníků, se nyní často potýkají s doslova existenčními problémy. Někteří tak proto sahají i po krajních řešeních - poskytování svých služeb takzvaně "načerno".
Loni, na začátku pandemie, mělo mnoho lidí strach z neznámé nemoci, takže všichni nařízená vládní opatření opravdu dodržovali. Přišla dokonce i finanční pomoc od státu. Jakmile ale vláda rozvolnila, pak zas zavřela, a to se nestalo pouze jednou. Celý kolotoč trval už příliš dlouho, občané ztráceli a ztrácí trpělivost. Navíc mnoho z nás zjistilo, jak moc je v našem životě důležitý nejen kadeřník, ale i manikérka, trenér a cvičení obecně,... a začali jsme podvádět. Nejen klienti, ale i zoufalí podnikatelé, kteří musí platit své závazky...
vzpomíná na začátky jeden z pražských renomovaných kadeřníků.
O rok později jsou ale už všichni „otrkaní“ a koronaviru se přestali bát. Především ženy jsou z uzavřených kadeřnictví otrávené a také zoufalé. A tak některé zajdou na kávu ke kamarádce, která je kadeřnice, a když už jsou u toho, kamarádka se jim postará o účes.
svěřila se paní Aneta s tím, že přesně takhle to dělá i s kosmetikou nebo nehty. Masérka prý dochází k ní.
Podobně je na tom i manikúra pedikúra. „Mám dvě děti, kdybych nedělala, umřeme hlady. Takže salon mám sice naoko zavřený, ale normálně se mi tam střídají stálé zákaznice," přiznala paní Kateřina, která modeluje nehty. Na druhou stranu ale ochranu nepodceňuje a dle svých slov má ona i klientka po celou dobu nasazený respirátor.řekl LP-Life.cz Richard z Brna.
Ani soukromá setkání s trenéry a kouči v zavřené posilovně nejsou výjimkou. „Pomoc od státu nestačí. Jsme v takovém mínusu, že si nejsem jistý, zda nebudu muset posilovnu zavřít úplně. Lektoři sice cvičí online, ale po čase je vidět, jak zájem lidí upadal. Proto jsem se rozhodl alespoň trošku „vydělávat“. Proto ke mně chodí stálí klienti, udělají si vždy u dveří antigenní test a pak si jdou zacvičit, ať už sami nebo s trenérem," svěřil se provozovatel fitka z Prahy.
Majitelé, a potažmo i zaměstnanci, tak stojí před Sophiinou volbou. Finance na udržení podniků a uživení rodiny je měsíc od měsíce stále těžší shánět, zejména pokud nedosáhnou na podporu od státu. Z druhé strany tlačí zoufalí zákazníci, jestli by nešlo tentokrát udělat výjimku a situaci nějak obejít. V domácnostech i naoko zavřených podnicích tak často vznikají jakési náhrady běžného provozu služeb, které jsou už rok s malými přestávkami zavřené.
Takto riskovat se ale podle odborníků nemusí vyplatit. Jednotlivci totiž hrozí za práci vykonávanou na černo pokuta až 100 tisíc korun, zaměstnavateli, který toto porušení pracovního práva umožnil, hrozí sankce až 10 milionů korun.
míní finanční poradce David Kučera. Vychází tak z evropského průzkumu společnosti Intrum, který se zaměřil na důsledky pandemie koronaviru.
Je jasné, že koronavirová pandemie bude mít pro ekonomiku i životy lidí nesmírné následky po celém světě. Podnikatelé tak mají zdá se na výběr dvě možnosti: buď zatnout zuby a doufat v brzkou změnu, nebo přesedlat, alespoň dočasně, na jiné zaměstnání.
svěřil se barman z oblíbeného pražského baru U Pilotů s tím, že takhle dopadla většina jeho kolegů. Všichni ale věří, že nastane doba, kdy se ke své profesi budou moct vrátit.
Jan Horešovský provozující restauraci Vinograf musel kvůli neudržitelné situaci uzavřít jednu ze svých provozoven u Karlova mostu. Kvůli lockdownu a nedostatku turistů by po první vlně, kterou přežil, nedokázal uvést místo zpěv v život, protože tam vznikly obrovské dluhy. Věří, že v létě přijedou nějací turisté, aby zachránil alespoň druhou restauraci u Masarykova nádraží.
Provozovatelka dvou hotelů v centru Prahy se svěřila, že loni oba hotely zavřela, nevyplatilo se jí je ani vytápět. Na podzim jí ale z ohromných ztrát došla trpělivost a otevřela.
řekla rázně.
Pandemie má obrovský dopad nejen na ekonomiku, ale také na psychiku lidí. Odborníci bijí na poplach, protože v jejich ordinacích je velký přetlak nových klientů bojujících s úzkostmi, depresemi a nespavostí. Mnozí také propadají alkoholu. Problémem je, že odborníků je málo a klientů hodně. Navíc tohle je jen špička ledovce. Čím více lidí bude krachovat a končit na pracovních úřadech, tím víc jich bude potřebovat pomoc odborníka.