uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek. Rozpočet města se bude odvíjet od neustávající pandemie koronaviru a s ní spojenými vládními opatřeními. Město předpokládá, že by mohlo příští rok hospodařit s daňovými příjmy 53,4 miliardy korun a běžnými výdaji 41,7 miliardy korun. Výše budoucích investic zatím není známa. Praha je však omezit nechce a případně si na ně plánuje zapůjčit peníze.
V letošním roce očekává Pavel Vyhnánek propad v hospodaření Prahy přesahující 10 miliard korun. Nejvýznamnější ztrátou města na příjmové stránce je pražská integrovaná doprava, kde sahají ztráty až do výše 1,5 miliardy korun. Rozpočtový schodek se týká také příspěvkových organizací, například divadel, zoologických nebo botanických zahrad. Největší výdaje však muselo město investovat ve spojení s Covidem-19. Podpora cestovního ruchu a kulturního průmyslu a dotace sportovních organizací.. To vše Prahu stálo ke konci září 2020 již 1,3 miliardy korun.
řekl zastupitel hlavního města Prahy Pavel Vyhnánek.
Při sestavování rozpočtu na příští rok bude muset město operovat se třemi neznámými. Tou první je ekonomický pokles v důsledku koronavirové pandemie. Další neznámou je, jak se projeví výše zpětně uplatněné daňové ztráty, tzv. loss carryback, do městského rozpočtu. Posledním faktorem bude nepředvídatelné chování vlády ve vztahu k ekonomice obcí a krajů a strategii zadlužování státu. Klíčem na podporu ekonomiky bude především důraz na investice, čímž by se měla restartovat ekonomika, uvedl Pavel Vyhnánek.
Momentálně město pracuje s předpokladem daňových příjmů 53,4 miliardy korun, což je o 3 miliardy méně než letos. Půlka této částky poputuje na městskou hromadnou dopravu. Běžné výdaje by se měly pohybovat okolo 41,7 miliardy korun.
Hospodařit plánuje Praha s realistickým rozpočtem, který zohledňuje propad příjmů. Dojde proto ve většině oblastí v běžných výdajích ke škrtům, přičemž výjimkou jsou základní funkce města - systém Pražské integrované dopravy či svoz odpadů.
Zatímco v běžných výdajích se škrtá, cílem pro následující rok je, co nejméně omezit výdaje kapitálové. Jejich rozpočet je stanoven na 7 miliard korun.
Náklady na PID každým rokem rostou. V aktuálním návrhu počítají jako u jediné služby z běžných výdajů s nárůstem rozpočtu, a to o 1 miliardu korun více než v letošním roce. Město by díky tomu mělo předejít drastickému omezování hromadné dopravy.
Požadavky, které Praha dostala, obsahovaly nárůst o 7 miliard oproti schválenému rozpočtu pro rok 2020.
uvedl Pavel Vyhnánek.
Aktuálně největší hrozbou je zrušení superhrubé mzdy, se kterou však aktuální rozpočet nepočítá a toto rozhodnutí zatím nebylo schváleno. Město však chce být připravené na nejhorší. Pokud by byla superhrubá mzda opravdu zrušena a stát by nepřijal žádná další opatření, která by ochránila kraje a obce, tak by Praha přišla podle zářijových predikcí o téměř 5,5 miliardy korun.
Definitivně by se měl rozpočet schválit v prosinci letošního roku.