Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se rozhodl odměnit matky, které porodí v Praze dítě 1. 1. částkou 15 tis. Kč. Obdobná odměna fungovala i v minulosti, ale předchozí vedení města ji zrušilo. V době, kdy vláda v čele s ODS vyhlašuje nepopulární úsporná opatření, vzbudilo rozhodnutí vlnu kritiky.
Spojenectví mezi ODS a Piráty je sice na vládní úrovní poměrně nekonfliktní, pro pražskou radnici to však neplatí. Po mimořádně dlouhém dohadování o celé řadě věcí, se vyrojil na povrch spor o marginální problém, ale budí však poměrně velké emoce.
Staronový pražský primátor osobně přišel na jednání rady s návrhem platit 15 tisíc korun matkám, které porodí první děti v roce, tj. 1. 1.
uvedl pražský primátor ohledně návratu k zrušené praxi. Finančně dotovat děti narozené na první den v roce odmítla předchozí radniční koalice vedená pirátskou stranou. Ke své lékařské profesi se vracel i tehdejší primátor Zdeněk Hřib (Piráti), když upozorňoval na nebezpečí s manipulací porodního času s cílem získat finanční odměnu od magistrátu, což podle něj, mohlo být nebezpečné.
Ačkoliv je Svoboda bývalým učitelem exprimátora Hřiba z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, oba politici se netají výrazně odlišnými politickými názory, které vybublaly napovrch i v této kauze.
Právě Piráti začali upozorňovat na nevhodnost opatření a to z nejrůznějších argumentačních úhlů.
okomentoval Svobodovo vyjádření Michal Hažlinský, pirátský místopředseda ve Středočeském kraji a ironizuje, že primátor se odkazuje na svou původní profesi porodníka a při tom vyzdvihuje svou vlastní roli, jakoby se porodů neúčastnily ani rodičky.
Kritika z pirátského tábora nepřekvapí. Jenže i přes konzervativní obhajobu návratem k tradicím, neocenili záměr ani podporovatelé a voliči pravicové ODS.
napsal například Viktor na Twitteru primátorovi volič jeho vlastní strany.
Na druhou stranu podobné dary nejsou žádné novum ani specifikem Prahy. Běžně se nově narození občané na začátku roku odměňují i v jiných městech, stejně jako někde politická reprezentace tvrdošíjně takovýto druh události odmítá finančně podporovat.
Přestože se tedy jedná o poměrně běžnou záležitost, vzbudila poměrně výrazné pozdvižení u veřejnosti, stejně jako zaujala média. Jeden z důvodů můžeme hledat v souvislostech aktuální politické situace. Jednak vládní strany ohlásily rozpočtové úspory, s čímž odměňování náhodných novorozenců příliš myšlenkově nesouzní, a jednak ve vztahu k dětem většina občanů v Praze řeší zcela odlišné problémy.
navrhl provokativně sociolog Daniel Prokop s odkazem na problémy s dostupností školek v některých městských částech Prahy. Darované peníze z veřejného rozpočtu by mohly být využity na platby v soukromé školce, jelikož těm se v Praze daří a je jich zde poměrně velký podíl.
Zdroje: seznamzpravy.cz, ipraha.cz, nasregion.cz, twitter.com