Utratit sto tisíc za kabelku nebo šaty je pro většinu smrtelníků nepředstavitelné. Existují ale lidé, kteří mají takovéto sumy k dispozici jako kapesné a deseti- či statisícové pohyby na účtu jsou pro ně zanedbatelné. Jsou proto horší? Nebo lepší? Ani jedno, ani druhé. Každý si své peníze může utrácet, za co chce a jak chce. Někomu stačí kabelka za pár korun, a někdo prostě nebude šťastný, dokud nezíská poslední model od Louise Vuittona. Diskuze o tom, co je a co není hříšné, se vedou od nepaměti. A přiznejme si, že ta část v nás, která pořízení ultradrahé věci odsuzuje, je většinou závistivá. A není závist náhodou také jedním ze sedmi smrtelných hříchů?
A co takové umění: je nemorální utrácet horentní sumy za umělecké předměty? Nebo tady to nevadí, protože „přece jde o umění“? Otázky rodí odpovědi a odpovědi generují další otázky.
Philippe Shangti je kontroverzními tématy dokonale fascinován. Živoucí umění, fotografie a estetika jsou jeho vášní od 14 let. Začínal jako model, ale už tehdy si sám pohrával s fotoaparátem. Vznikají první fotky předmětů, krajiny a jeho rodiny. V roce 2006 už má hlavu plnou nápadů natolik, že je třeba se rozběhnout do světa a začít „doopravdy tvořit“. Z rodného francouzského Toulouse se stěhuje do Saint-Tropez – města zhýralého života. A tady se potkává s Josephem Geenem, majitelem mnoha místních restaurací a barů. Navzdory touze prosadit se s vlastní značkou oblečení v módním průmyslu se Shangti nechá nakonec svést Geenemovou nabídkou vytvořit pro jeho novou restauraci kompletní design.
Tak se zrodil podnik s názvem Le Quai: skvělá přístavní restaurace s galerií. A galerie je zde součástí jídelní části, zákazníci si tak během jídla mohou vychutnávat i vystavená díla. Philippe vložil veškerou svoji energii a talent do služeb proslulých sainttropezských nočních bláznivých party – a tenhle svět jej pak i inspiroval. Cesta na druhou stranu fotoaparátu byla nezadržitelná.
Začínají vznikat jeho první velmi bláznivé a oko matoucí fotky s touhou provokovat. V konečném důsledku mají ale Shangtiovy fotky diváka nutit k reakci a zároveň mu nabídnout jiný úhel pohledu. Každá jeho fotografie je novou výzvou se záměrem zbořit určité tabu a upozornit na témata, jako je sex, drogy nebo smrt.
Anebo luxus. Jeho loňská série obrazů nazvaná Luxury Overdose neboli Předávkování luxusem doslova přetéká krásou a nadbytkem snad úplně všeho, co si pod pojmem „luxusní“ dokážete představit. Například obraz „Luxury Overdose Dinner“ diváka přenáší do vysněného světa mnohých. Čekají tu diamanty, zlato, šperky a další nehorázně drahé a nepřístupné věci. Stačí po nich jen sáhnout…
Dlužno dodat, že tenhle umělec se se svými fotografiemi neobejde bez patřičného obecenstva, které tak vlastně dotváří jejich celkový dojem. Se svými provokativními díly si rychle nachází cestu mezi současné umělce a už se stává oblíbeným i mezi celebritami: jeho limitovanými sériemi fotek se nechává svádět třeba americká modelka a herečka Eva Longoria nebo hráč NBA Tony Parker. V Shangtiho dílech vás nejdřív zasáhne dojem z obrazu a teprve poté začnete odhalovat jednotlivé detaily, které se před vámi začnou odvíjet jako film vyprávějící příběh. A dost možná, že se v jeho tvorbě skrývají odpovědi na spoustu otázek včetně té o luxusu a hříchu. Anebo zase jen vytváří otázky další?