Top hledané
Výsledky (0)
K získání stavebního povolení má od července stačit jedno řízení a jedno razítko. Výsledek, zda tomu opravdu také tak bude, je však zatím v nedohlednu

Přelomová změna v povolování nových staveb se blíží. Od července jen jedno řízení a razítko

Radek Polák
19. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Vlastní bydlení je snem mnoha mladých rodin

Soukromí investoři v Praze momentálně připravují o 2 tisíce bytů více než ve druhé půlce loňského roku. Celkově se jedná až o 145 tisíc nových bytů v hodnotě více než 1,5 bilionu korun. Přesto není jisté, že se je podaří umístit na trh. Důvod? Pomalé a komplikované povolovací procesy a obava z nejistoty, která souvisí s blížící účinností novely stavebního zákona. Norma by totiž měla začít platit už za několik málo dnů a řada úřadů na to není ještě zcela připravena.

Ve fázi povolování je v hlavním městě nyní přes 56 tisíc nových bytů, jak alespoň tvrdí analýza developerské společnosti Central Group. Uvedené jednotky by se případným zájemcům pravděpodobně hodily. Vždyť v letošním prvním čtvrtletí se zde prodalo téměř 2,5krát více bytů v novostavbách než ve stejném období loňského roku, ukázaly výsledky Skansky, Trigemy a již zmiňovaného developera Central Group.

To může být způsobeno nejen tím, že se do metropole podle dat Českého statistického úřadu každoročně stěhují desetitisíce nových rezidentů, ale i jiným trendem – nárůstem počtu jednočlenných domácností. Zatímco v roce 2011 bylo takových domácností 224 tisíc, o více než 10 let později stouplo uvedené číslo téměř o třetinu na 308 tisíc. To vše vytváří další tlak na nárůst počtu nabízených rezidenčních jednotek.

Potíže s povolováním

Bolavým místem však už mnoho let zůstává pomalé a komplikované povolování nových staveb. I kvůli tomu jsme v žebříčku zemí Doing Business, jenž srovnával rychlost získání razítek, až na nelichotivé 157. pozici. Kvůli tomu jsou před námi třeba takové země, jako jsou Burundi, Honduras nebo Kamerun. Vyřídit vše potřebné u nás trvá v průměru 246 dnů. V případě větších developerských je to však ještě o mnoho déle. Zpravidla se jedná až o několik let.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Výsledkem je útlum stavební výroby nejen v samotné Praze, ale i zbytku republiky. Produkce ve stavebnictví totiž po většinu měsíců loňského i letošního roku v meziročním srovnání klesala. Uvedené snížení lze podle šetření CEEC Research očekávat i ve zbytku roku. Podle oslovených stavebních firem by to mělo být v případě pozemního stavitelství až o 2,4 procenta.

Otevřít v galerii (2)
V Česku se ve srovnání se světem staví pořád málo
V Česku se ve srovnání se světem staví pořád máloZdroj: Pixabay

Spásná digitalizace

Od července, jak slibuje ministerstvo pro místní rozvoj, by mělo být ale povolování jednodušší. Důvodem je nový stavební zákon, který vstoupí v účinnost. Jeho cílem je i digitalizace celého stavebního řízení.

„Systémy digitalizace stavebního řízení nejsou žádný Yetti, o kterém můžeme pochybovat, jestli existuje, nebo ne. Díky digitalizaci bude možné veškerá povolení, vyjádření a dokumentaci dostat online. Všechny dotčené a stavební úřady, stavebníci budou pracovat a komunikovat v propojených systémech,” 

řekl LP-Life v té souvislosti ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.


Ministerstvo na jednu stranu podniká kroky, aby byl přechod na nové systémy co nejhladší. Školí tisíce pracovníků stavebních a dotčených úřadů. Přesto některým úředníkům stále ještě chybí například kvalitnější monitory s dostatečným rozlišením. Část z nich, jak se zdá, si nový systém před spuštěním do ostrého provozu dokonce nestihne ani pořádně vyzkoušet. Někde to bude potřebovat rovněž nové lidi. Problém přitom zůstává, že se do státní stavební správy mnoho uchazečů nehlásí.

Otevřít v galerii (2)
Samotné stavbě předchází mnohdy roky složitého povolovacího řízení
Samotné stavbě předchází mnohdy roky složitého povolovacího řízeníZdroj: Pixabay

Odložit, nebo neodložit?

Před tím, že se to nemusí stihnout, už varovali jak někteří politici a starostové, tak jiné subjekty. Příkladem je Svaz měst a obcí, Asociace developerů, Česká komora autorizovaných inženýrů či Platforma pro zdravý stavební zákon. Za pravdu jim dal částečně i prezident Petr Pavel. Na konci května proto také vyzval Ivana Bartoše, aby start novinky odložil.

„Rozumím tomu, že technicky by to bylo velice složité, na druhou stranu by nás to mohlo ušetřit řady nepříjemností, které by pocítili především občané, ale i firmy,“

citovala Petra Pavla Česká tisková kancelář.

Ministr se však brání. Argumentuje, že hledat složitě v cílové rovince možnosti odkladu přinese více škod než užitku. To vše navzdory rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které jako problematickou zamítlo zakázku na klíčovou součást celé digitalizace, tedy vytvoření prostředí pro sdílení informací.

„Ministerstvo pro místní rozvoj je přesvědčeno, že digitalizace stavebního řízení má značný ekonomický přínos, a proto jí není možné dále odkládat. Zákaz plnění ze smlouvy náběh digitalizace k prvnímu červenci neohrožuje,“

uvedl k tomu ve svém stanovisko Bartošův úřad.

Na to, jak vše dopadne, si ještě asi chvíli počkáme. Už nyní je však jasné, že diskuse nad stavebním zákonem rozhodně nekončí. O jednodušším povolování si zatím můžeme nechat spíše jen zdát. Nechme se překvapit, co nám nejbližší měsíce přinesou.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

 

Zdroje: Česká tisková kancelář, Český statistický úřad, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze