Země, která je cestovatelským rájem, řeší řadu problémů. Španělsko se potýká už desetiletí s vysokou strukturální nezaměstnaností. Jednou z příčin je i problematický realitní trh a možnosti k bydlení.
Španělsko se od našich luhů a hájů zásadním způsobem neliší jen svou přímořskou lokací a teplejším podnebím. Podle dat aktuálně zveřejněných Eurostatatem se obě země nachází na opačných pólech v jedné důležité statistice, a tou je míra nezaměstnanosti. Zatímco ČR je podle těchto údajů státem s nejnižší nezaměstnanosti v EU, Španělsko je přesně na opačném konci statistiky.
Podle Eurostatu je nynější nezaměstnanost v království na pyrenejském poloostrově 13 % a dlouhodobě v této statistice překonává i Řecko, které de-facto prošlo tvrdým ekonomickým bankrotem. Hodnota jakou samostatná Česká republika nezná. Podle stejných dat byla míra nezaměstnanosti v ČR jen 2,5 %, byla tak nejnižší v celé Evropské unii.
Příčin v propastném rozdílu je celá řada. Základem je jiná struktura ekonomiky. ČR je jednou z nejprůmyslovějších zemí v Evropě a právě množství průmyslu produkuje nejen ekologickou zátěž, ale také velké množství pracovních pozic. Ve Španělsku je podíl na HDP v poměru 75 % služby a 16 % průmysl, přestože i v ČR je dominantní sektor služeb, poměr je odlišný. Na HDP se ze 63 % podílí služby a z 29 % průmysl.
Kromě sezónnosti pracovních míst spojených s turistickým ruchem je obrovským problémem dlouhodobě vysoké nezaměstnanosti ve Španělsku trh s bydlení. Patří k těm nejvyšším s vlastnickým podílem bydlení a řada lidí tak má své bydlení zatížené hypotékou, což znesnadňuje stěhování za prací z chudších regionů závislých na cestovním ruchu a zemědělství do prosperujících velkých měst.
Velmi problematický je i trh s nájemním bydlením. Pořízení nájemního bydlení je zatíženo byrokracií a regulací. Záležitost komplikuje také přístup vlastníků nemovitostí.
podivoval se španělské situaci na svém Twitteru i politický podcast Majority Report.
Prázdné byty neobývané vlastníky nebo nájemníky jsou španělským evergreenem.
vypočítala problémy španělského trhu s bydlením britská novinářská žijící v Madridu Leah Pattem v kauze angažmá státní policie při vyhánění nájemníků ze soukromého bydlení.
Tzv. supí fondy (Vulture fonds) se orientují na riziková aktiva a právě na španělském trhu běžně fungují. Ačkoliv řada investorů se po španělských nemovitostech ohlíží kvůli vzdálenosti od probíhající ruské agrese na Ukrajině, jakkoliv je Španělsko nádhernou zemí, potýká se z naší perspektivy s nečekanými ekonomickými problémy. Špatně fungující realitní trh je jejich katalyzátorem a vztyčuje otazníky nad místním investičním prostředím.
Zdroje: Eurostat, Statistikaamy.cz, Businessinfo.cz, economiafinanzas.com, Forbes.cz, Twitter.com