Odpůrci justiční reformy v Izraeli nepolevují se svým nátlakem na vládu. Antarktické ledovce tají velkou rychlostí, vědci se obávají, že nevratně. Firma bývalého spolupracovníka Andreje Babiše dostala pokutu od ČNB. Požáry zachvátily další jihoevropskou zemi, v Portugalsku zatím nejsou v ohrožení čeští turisté.
Izraelští odpůrci vládní reformy justičního systému byli vpuštěni na území osady, kde izraelský premiér Benjamin Netanjahu tráví dovolenou. Dva dny jim v pohybu bránila policie. Demonstrace probíhají již několik měsíců.
Příčinou je problematická vládní reforma, která má omezit izraelský nejvyšší soud a zamezit mu v možnosti zvrátit vládní rozhodnutí. I přes dlouhotrvající protest zákon prošel prvním čtením v parlamentu. Proti stávající podobě zákona se vyjádřil prezident Jicchak Herzog nebo ministr obrany Joav Galant. Odpůrci zákon považují za omezení demokratické dělby moci, informuje o situaci ČTK.
Mořský ledovec v Antarktidě se letos zmenšil rekordním tempem v důsledku zvyšování globální teploty. Podle posledních vědecké studie není možné v blízkém časovém horizontu zvrátit trend úbytku antarktického ledovce.
Množství ledovce je ve svém minimu o 20% menší než je průměr za posledních 40 let. Ledovec je velmi náchylný k dopadům globálního oteplování a vědci se obávají, že jeho zmenšování může být zcela nezvratné, informuje o vědecké studii agentura Reuters.
Petr Stuchlík založil firmu Fair Credit společně s Martinem Nejedlým (nejedná se o poradce prezidenta Miloše Zemana), ale v roce 2018 se podílu ve společnosti zbavil. Kandidoval tehdy ve volnách za hnutí ANO, jako kandidát Andreje Babiše na pražského primátora, nakonec v hlavním městě neuspěl.
ČNB firmě udělila pokutu 10 miliónů korun za neoprávněný obchod s dluhopisy. Firma nabízela lukrativní zhodnocení peněz, ale nedodržovala pravidla pro obchody s tímto druhem cenných papírů, zjistili novináři z Aktuálně.cz.
V zemi, která je v Evropě nejvíce sužována požáry i letos zasáhl nebezpečný živel. Aktuálně muselo být evakuováno 1400 osob v oblasti Odemiry na jihu Portugalska. Na místě zasahuje na 1000 hasičů. Situaci komplikují vysoké teploty a silný vítr podobně jako v Řecku.
V oblasti zasažené požáry se podle dostupných údajů nenacházejí žádní čeští turisté, ovšem plameny se i přes snahy bezpečnostních složek dále šíří směrem k Algarve, které patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím v zemi a nacházejí se zde i Češi. Podobně jako v jiných zemích jižní Evropy dosahují teploty často přes 40 stupňů Celsia a konkrétně v Portugalsku platí výstraha před nebezpečím požárů pro 120 obcí, píše ČTK.
Zdroje: ČTK, reuters.com, aktualne.cz