Jeden z hlavních lídrů Hamásu byl zabit, svět očekává důsledky pro válku v Gaze. Evropská unie využije všechny páky k urychlení návratu nelegálních migrantů do zemí původu, počet těchto lidí zároveň podle statistik setrvale klesá. Podle ekonomické analýzy společnosti Cyrrus by pro českou ekonomiku bylo výhodnější vítězství Kamaly Harrisové v blížících se prezidentských volbách v USA. Karel III. navštíví Austrálii, ta se chce závislosti na Velké Británii zbavit.
Izraelské zabití Jahjá Sinvara, nejvyššího představitele Hamásu a strůjce útoku ze 7. října, je dramatickým zlomem v brutální válce, kterou rozpoutal. Čtvrteční Sinwarovo zabití připravilo palestinskou militantní skupinu, která se již několik měsíců potýkala s atentáty na nejvyšších místech svých řad, o hlavu. Pro Izrael je to silný symbolický úspěch v jeho boji za zničení Hamásu.
Zabití, k němuž došlo pouhých 10 dní poté, co si Izraelci a Palestinci připomněli rok od vypuknutí nejsmrtonosnějších bojů v jejich desítky let trvajícím konfliktu, by mohlo připravit půdu pro další průběh války, nebo dokonce podnítit její ukončení - podle toho, jak se Izrael a Hamás rozhodnou postupovat. Ze strany Hamásu hrozí i snaha o dovetu, informovala agentura AP.
Vedoucí představitelé Evropské unie se ve čtvrtek dohodli, že využijí všech svých pák, včetně obchodu, rozvojové pomoci a vízové politiky, k urychlení navracení migrantů, kteří do bloku vstoupili nelegálně, a požádali Evropskou komisi, aby urychleně vypracovala návrh zákona. Imigrace je ve většině z 27 členských států bloku velmi citlivým tématem, přestože nelegálních migrantů přicházejících do Evropy byla v loňském roce třetina z milionu, který byl zaznamenán během krize v roce 2015, a letos jejich počet dále klesal.
Děravé vnější hranice EU působí problémy schengenskému prostoru, kde se nepoužívají pasy. Důsledkem je vzestup krajně pravicových stran a ovlivňují výsledky voleb v celé Evropě, čímž se migrace stává klíčovým politickým problémem, uvádí agentura Reuters.
"Evropa je kontinent, jehož prosperita závisí na dobrém fungování přeshraniční obchodní spolupráce. V Evropě si z rozpočtových důvodů nemůžeme dovolit účastnit se závodů v tom, kdo nejvíc sníží daně, takže by to znamenalo pokles evropské konkurenceschopnosti. Trumpova ekonomická opatření lze považovat za prorůstová, to je něco, co američtí investoři chtějí slyšet,"
komentoval analýzu společnosti Cyrrus ekonom Vít Hradil pro ČTK a poukázal na ekonomické dopady možných výsledků amerických prezidentských voleb příští měsíc.
Král Karel III. a královna Camilla přijedou v pátek do Sydney na první návštěvu australského panovníka po více než deseti letech a jejich cesta znovu rozvíří debatu o ústavních vazbách země na Británii. Je teprve druhým vládnoucím britským panovníkem, který navštívil Austrálii. Jeho matka, královna Alžběta II., se navštívila zemi jako první před 70 lety.
Zatímco přivítání bude vřelé, představitelé australského státu chtějí královskou rodinu vyjmout z ústavy. Monarchisté očekávají, že návštěva posílí vztah Australanů k jejich panovníkovi. Odpůrci doufají v odmítnutí konceptu, že hlavou státu Austrálie je někdo z druhého konce světa.
Zdroje: ČTK, reuters.com, apnews.com