Francouzský prezident Emmanuel Macron vyvolal svou obhajobou karikatur proroka Mohameda bouři v některých částech muslimského světa. V Islámu jsou takové kresby považovány za rouhání. Dvaačtyřicetiletý státník toto téma otevřel minulý týden, kdy reagoval na vraždu středoškolského učitele na předměstí Paříže. Učitel Samuel Paty byl brutálně sťat poté, co během vyučování svým studentům ukazoval právě karikatury proroka Mohameda. Macron útok odsoudil a zavázal se k boji proti projevům extrémního islamismu v zemi. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
burcoval v Ankaře turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Protestovalo se také v Iráku a Pákistán si předvolal na kobereček francouzského velvyslance.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na včerejší večerní tiskové konferenci prozradil strategii boje s koronavirem v domovech pro seniory. Už od příštího týdne by mělo začít plošné testování za použití antigenních testů. Výsledky těchto odběrů jsou známy do 15 minut. Pokud bude v rámci jednoho domova větší počet pozitivně testovaných, bude následovat testování PCR, výtěrem z nosohltanu, které má spolehlivější výsledky. Vláda si od tohoto opatření slibuje urychlené izolování nakažených pacientů v těchto zařízeních. Právě šíření nákazy v domovech pro seniory je jedním z největších problémů současné epidemie. V průměru u nás přibývá více než 1500 nakažených seniorů denně, z nichž mnozí jsou ubytováni právě v zařízeních tohoto typu.
Americký prezident slaví jen týden před volbami politické vítězství. Senát schválil jeho kandidátku na novou soudkyni Nejvyššího soudu, Amy Coney Barrett. Osmačtyřicetiletá rodačka z New Orleans byla ve funkci potvrzena nadpoloviční většinou senátorů, konkrétně 52 z nich. Jedna republikánská senátorka hlasovala proti, ale výsledek nezvrátila. Trump byl za rychlé navrhnutí nástupkyně zesnulé soudkyně Ruth Bader Ginsburg v září kritizován. Demokraté chtěli, aby novou kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral až vítěz listopadového volebního klání. Trump tak před volbami slaví malé vítězství, které však bylo očekávané.
Všudypřítomná epidemie koronaviru má i své pozitivní stránky. Expozice Bílá hora 1620: Osudový mezník našich dějin je díky aktuálnímu vývoji k dispozici i online. Letos si připomínáme 400 let od významné bitvy, která trvala pouhou hodinu a půl, ale její důsledky pro vývoj v českých zemích byly zásadní. Obsáhlá expozice je k dispozici nejen na Staroměstském náměstí v Praze, ale také na webu Bilahora1620.cz. Představuje vyvážený pohled nejen na samotný střet vojsk, ale také na události, které jí předcházely a její následky.
Asijská high-fashion společnost JUUN.J spojila své síly s obuvním gigantem Reebok a z jejich kolaborace vznikl unikátní kousek Pump Court ve čtyřech elegantních barevných provedeních. Bota je inspirovaná nikdy nevydaným prototypem Steva Smitha z roku 1995 a má tak správný retro nádech. Výrazné povrchové úpravy, síťovaný svršek a použití prémiové metalické kůže posouvají tuto botu do sféry vysoké módy. Bude jistě nedílnou součástí mnoha outfitů na pokoronavirových týdnech módy. K dostání bude tato teniska online už 5. listopadu na e-shopu Reebok. Cena byla stanovena na 280 amerických dolarů (zhruba 6500 českých korun).
Po čtrnácti letech britský komik Sacha Baron Cohen oživil "jednoho z nejznámějších" obyvatel Kazachstánu - Borata. Tento fiktivní televizní reportér Kazašské státní televize způsobil v roce 2006 celosvětovou bouři. Vládnoucí činitelé státu ve střední Asii z velké popularity filmu však nadšení nebyli a urychleně ho ve své zemi zakázali. V roce 2020 však zvolili úplně jiný přístup. Kazašská rada pro cestovní ruch se chytila příležitosti a použila jednu z nejslavnějších Boratových frází, "very nice" jako slogan pro svou kampaň.
uvedl místopředseda kazašské rady pro cestovní ruch, Kairat Sadvakassov.