Firma miliardáře Elona Muska SpaceX podle zpravodajských agentur staví satelity na oběžnou dráhu pro americké bezpečnostní složky. V Austrálii nedošel k soudu spor mezi tamními taxikáři a Uberem, globální společnost pro automobilovou dopravu raději zaplatila astronomické mimosoudní vyrovnání. Švýcarská policie vyhostila rakouského pravicového extrémistu kvůli jeho projevu na zakázaném mítinku. Severní Korea odpálila sérii raket v době, kdy se nacházel americký ministr zahraniční Anthony Blinken v Soulu.
SpaceX buduje síť stovek špionážních satelitů na základě tajné smlouvy s americkou zpravodajskou agenturou. Agentuře Reuters to uvedlo pět zdrojů obeznámených s programem, což ukazuje na prohlubující se vazby mezi vesmírnou společností miliardáře Elona Muska a národními bezpečnostními složkami USA.
Síť buduje obchodní jednotka Starshield společnosti SpaceX na základě smlouvy v hodnotě 1,8 miliardy dolarů podepsané v roce 2021 s Národním úřadem pro průzkum (NRO), zpravodajskou agenturou, která spravuje špionážní satelity. Systém prohloubí schopnosti armády USA přesně zasáhnout na určené cíle po celém světě.
Globální gigant Uber zaplatí 272 milionů australských dolarů (178 milionů US dolarů, tj. téměř 4 miliardy korun) za urovnání dlouholetého sporu s australskými řidiči taxíků a nájemních vozů, kteří po vstupu společnosti na australský trh začali prodělávat.
Očekávalo se, že hromadná žaloba proti společnosti Uber bude v pondělí projednána u Nejvyššího soudu australského státu Victoria, ale advokátní kancelář Maurice Blackburn Lawyers zastupující 8 000 řidičů taxislužby a nájemních uvedla, že případ bude stažen, protože společnost Uber souhlasila s mimosoudním finančním vyrovnáním, informovala agentura AP.
Pravicový extrémista z Rakouska byl švýcarskou policií kantonu Aargau zadržen během projevu na politickém mítinku a následně vyhoštěn ze země. Příčinou přerušení akce bylo porušení policejního zákazu k jejímu samotnému konání.
Martin Sellner, šéf Identitárního hnutí, byl označen za pravicového extrémistu německou tajnou službou už v roce 2019. V jádru jeho poltických názorů je odpor vůči Islámu a rasismus. Sellner přijel do švýcarského Tegerfeldenu na pozvání švýcarské skupiny Junge Hat a měl zde představit svůj koncept re-emigrační politiky, kdy by byly z evropských zemí vyhoštěni migranti včetně těch, co mají platné občanství. Za nedodržení zákazu vystoupit na akci byl Sellnerovi kromě vyhoštění zakázán vstup do Švýcarska na 2 roky, informovala agentura Reuters.
Armáda země s nejtužším totalitním režimem světa odpálila nejméně tři rakety krátkého doletu mezi 7:44 a 8:22 místního času. Všechny rakety po přibližně 350 kilometrů dlouhém letu skončily v moři.
Odpálení raket ihned odsoudila Jižní Korea, která má se Severní Koreou dlouhodobě napnuté vztahy, a také Japonsko. Test raket proběhl v době, kdy se americký ministr zahraniční Anthony Blinken nacházel na státní návštěvě v Soulu. Jižní Koreu navštívil jen několik dní po ukončení společného desetidenního cvičení americké a jihokorejské armády v oblasti. Odpálení raket je tak nejspíše reakcí na zmíněné spojenecké akce mezi USA a Jižní Koreou, napsala ČTK.
Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK