Výbuch sopky aktuálně zaznamenal Island. Podle premiéra Petra Fialy jsme svědky rekordního zlevňování potravin v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD. Na Ukrajinu dorazil indický premiér Módí, aby vyvážil podporu Ruska, z níž je jeho země obviňována. V africké Botswaně byl nalezen největší drahokam od roku 1905, je mimořádně hodnotný.
Meteorologický úřad oznámil, že ve čtvrtek vybuchla sopka na jihozápadě Islandu a při šestém výbuchu od prosince z ní vystříkla žhavá láva a kouř. Studie ukázaly, že se v podzemí hromadí magma, což vyvolalo varování před novou sopečnou činností v oblasti jižně od hlavního města Islandu Reykjavíku. Poslední erupce na poloostrově Reykjanes, kde žije přibližně 30 000 lidí, tedy téměř 8 % celkové populace země, skončila 22. června poté, co 24 dní chrlila fontány roztavené horniny.
Erupce ukazují, s jakým problémem se ostrovní stát s téměř 400 000 obyvateli potýká, neboť vědci varují, že poloostrov Reykjanes může čelit opakovaným erupcím po desetiletí nebo dokonce staletí, informovala agentura Reuters.
V tuzemsku došlo k meziročnímu poklesu cen potravin o 3,8 %. Podle premiéra Petr Fialy (ODS) se na poklesu cen projevila politika vlády a především snížení sazby DPH.
"Ceny potravin se snížily, a to výrazně. A snížily se nejvíc ze všech zemí OECD. Meziroční pokles je teď kolem 3,8 procenta a takovým poklesem cen potravin se teď nemůže pochlubit žádná jiná členská země OECD,"
řekl Fiala na agrosalonu Země Živitelka podle ČTK.
Indický premiér Naréndra Módí se v pátek setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na historické návštěvě Ukrajiny, měsíc a půl poté, co odcestoval do Moskvy na jednání s prezidentem Vladimirem Putinem. Představitelé Indie a Ukrajiny uvedli, že návštěva se zaměří na posílení hospodářských vazeb a spolupráci v oblasti obrany, vědy a technologií.
Podle analytiků by však návštěva mohla být také pokusem o to, aby Indie zaujala neutrálnější postoj poté, co byla vnímán její příklon k Rusku, a to vzhledem k nedávné návštěvě Módího v Moskvě, historickým vztahům jeho země s Ruskem z dob studené války a vyhýbání se Dillí přímé kritice Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu, napsala agentura AP.
Druhý největší diamant, jaký byl kdy nalezen - surový kámen o váze 2492 karátů - byl objeven v Botswaně v dole, který vlastní kanadská společnost Lucara Diamond.
Jedná se o největší nález od 3 106karátového Cullinanova diamantu, který byl nalezen v Jižní Africe v roce 1905 a rozřezán na devět samostatných kamenů, z nichž mnohé jsou součástí britských korunovačních klenotů.
Diamant byl nalezen v dole Karowe, asi 500 km severně od hlavního města Botswany Gaborone. Botswanská vláda uvedla, že se jedná o největší diamant, který byl kdy v tomto jihoafrickém státě objeven, informovala BBC.
Zdroje. BBC.com, reuters.com, apnews.co, ČTK