Průměrná teplota se v posledních dnech celosvětově přehoupla přes 17 stupňů Celsia, což je nejvíce za dobu, kdy se měří. V následujících týdnech přitom může ještě stoupat, upozorňují vědci. V Česku se prostřednictvím řady akcí slaví státní svátek mistra Jana Husa.
Podle údajů amerického Národního centra pro předpovědi životního prostředí je tento týden nejžhavějším v celé naší dosavadní historii. V pondělí dosáhla průměrná globální teplota 17,01 stupně Celsia a v úterý se vyšplhala až na 17,18 stupně Celsia. Předchozí rekord 16,92 stupně Celsia byl dosažen v srpnu 2016, napsala CNN na svém webu.
Odborníci přitom varují, že letos může být rekord překonán ještě několikrát. Robert Rohde, hlavní vědec z Berkeley Earth, na Twitteru uvedl, že svět „může v příštích šesti týdnech zažít několik ještě teplejších dnů“.
Česko si dnes připomíná odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl upálen před 608 lety na koncilu v německé Kostnici. Od roku 1990 je tak 6. červenec státním svátkem. Není však zařazen mezi svátky, během nichž musejí mít velké obchody podle zákona zavřeno.
V pražské Betlémské kapli se podle portálu Ceskenoviny.cz odpoledne uskuteční tradiční bohoslužba, kterou budou živě přenášet ČT2 a Český rozhlas Vltava. V Husinci, kde se Hus narodil, už ve středu začaly oslavy, jejichž součástí jsou koncerty, pietní vzpomínka i ekumenická bohoslužba.
500 nejbohatších lidí planety si během prvních šesti měsíců přišlo na 852 miliard dolarů, tedy zhruba 18,5 bilionu korun. Jejich jednodenní výdělek tak představoval v průměru 14 milionů dolarů, v přepočtu tedy 304,6 milionu korun.
Jen podnikatel Elon Musk, který nedávno odstoupil z funkce generálního ředitele Twitteru, si do 30. června přišel na 96,6 miliardy dolarů (přibližně 2,1 bilionu korun). S jměním v hodnotě 237 miliard dolarů, tedy téměř 5,2 bilionu korun, je majitel společností Tesla a SpaceX aktuálně nejbohatším mužem světa, uvedl portál Euro.cz.
Naposledy do vesmíru odstartovala v noci na dnešek nosná raketa Ariane 5 evropské společnosti Arianespace, kterou tak po 27 letech nahradí nová verze, Ariane 6. Nasazení této rakety do provozu je přitom pro Evropu důležité mimo jiné kvůli přerušení spolupráce s Ruskem po ruské invazi na Ukrajinu, informovaly Ceskenoviny.cz. Rakety série Ariane 5 umožnily vynést na orbit dva velké telekomunikační satelity najednou nebo vyslat velké a těžké náklady do hlubin vesmíru.
Slovinský archeolog Ivan Šprajc se svým týmem objevil pozůstatky starověkého mayského města s četnými pyramidovými stavbami, které se tyčí do více než 15metrové výšky. Město bylo nalezeno hluboko v chráněné ekologické oblasti Balamkú, která se nachází v centrální části Yukatánského poloostrova. Šprajc město pojmenoval Ocomtún, což v yucatanské mayštině znamená kamenný sloup. Město bylo pravděpodobně osídleno mezi lety 600 a 800 našeho letopočtu. Kromě kamenných sloupů a několika pyramid, z nichž nejvyšší měří 25 metrů, jsou zde oltáře, tři náměstí nebo hřiště pro starověkou mayskou míčovou hru, jak uvedly Novinky.cz.
Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Euro.cz, CNN