Luxusní byt na prodej v lukrativním domě za vysokou cenu přiláká mladý pár. Ten chce byt nejdříve pronajmout, a pak po několika měsících koupit.
Majiteli nemovitosti se zájemce hned na první pohled nezdá a pronajmout mu byt nechce, ale přitom by souhlasil s tím, stejnému člověku byt prodat, a v tomto případě také na dobu rezervace pronajmout.
Nájemce řádně platil nájem a dvakrát prodloužil rezervační lhůtu (jelikož čekal na finanční prostředky z nějakého obchodu).
Až nastal den podpisu kupní smlouvy. A právníci při kontrole listu vlastnictví zjistili, že byt je dotčen plombou a na katastru bylo zahájeno řízení o zápisu poznámky spornosti. Nějaký, majiteli neznámý muž tvrdil, že stejný byt od majitele již koupil před deseti lety a domáhal se určení svého vlastnického práva k bytu u soudu žalobou.
Na nemovitosti se tedy vyskytla právní vada (jako by vznikla ze strany majitele), díky níž zájemce byt nemohl koupit a žádal o návrat celé rezervační zálohy.
Během policejního vyšetřování bylo zjištěno, že osoba, která žalobu podala, neexistuje, a že se majitel stal obětí podvodu.
Kromě veřejných zdrojů, ze kterých se o kupujícím nebo nájemníkovi dozvíte, a rad odborníků se vždy spoléhejte i na svou intuici. Pak se do takové situace nikdy nedostanete.