Příběh o muži jménem Alex Gerko není velmi známý. Ještě donedávna totiž nebyl dohledatelný ani na Wikipedii. Přitom se jedná o extrémně movitého podnikatele původem z Ruska, který však od roku 2006 žije ve Velké Británii. A podle výše zaplacených daní by za to tamější vláda měla být ráda.
Podle zahraničního webu Mirror byl v roce 2023 označen jako vůbec největší plátce daní v celé Velké Británii. Britská státní kasa si díky němu přilepšila o slušný balík peněz – konkrétně o 487, 4 milionů liber. Sunday Times Rich List, který každý rok přináší seznam nejbohatších lidí v Británii, ho v roce 2024 zařadil na úctyhodné 12. místo. Podle magazínů Forbes a Bloomberg jeho celkové jmění činí přes 11 miliard dolarů.
V čem podniká a co je vůbec zač?
Narodil se roku 1979 a vyrůstal v Moskvě. Už v raném věku se u něj začal projevovat talent na počty. Již v pouhých 12 letech se účastnil nejrůznějších regionálních matematických soutěží. Není proto divu, že nakonec získal z matematiky i doktorát na Státní univerzitě v Moskvě. Zároveň publikoval několik výzkumných prací. A své nadání později zúročil i v kariéře.
Ta začala ve společnosti Deutsche Bank AG, německé investiční bance, kde obchodoval s akciemi. Později přešel na devizové trhy. Banku opustil v roce 2009 a následně vstoupil do hedgeového fondu londýnské investiční společnosti GSA Capital.
Zásadní zlom v jeho kariéře nastal v roce 2015, když později spoluzaložil vlastní investiční společnost XTX, která používá sofistikované algoritmy k obchodování na burze. V roce 2021 vykázala rekordní zisky a o rok později se stala největším poskytovatelem trhu FX. Na dividendách získal v roce 2022, kdy firma vyrostla v tržbách o 64 %, majetek ve výši jedné miliardy dolarů. Gerko přitom ve společnosti drží většinový 75 % podíl.
Jaký je ale jako člověk?
Je ženatý a má tři děti. Jeho srdce si získala Elena Gerko, výzkumná ekonomka, která pracuje ve výzkumném centru v národní anglické bance. A stejně jako její manžel se i ona může chlubit doktorátem, který získala na univerzitě London Business School. Očividně je tak sblížily podobné profesní zájmy.
Ačkoliv 45letý byznysmen a investor příliš nevystupuje v médiích, je o něm známo, že je velký fanda sci-fi. A to dokonce do takové míry, že má ve své kanceláři v životní velikosti model kapsle Apolla 11, stejně jako předměty z oblíbeného amerického televizního seriálu Battlestar Galactica nebo Babylon 5. Jeho nejoblíbenějším televizním seriálem ze všech je prý krátkometrážní americké vesmírné drama Firefly z roku 2002, které v roce 2003 získalo cenu Emmy za vynikající speciální vizuální efekty.
Je o něm také známo, že se dostal do soudní pře s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, respektive z jednou jeho firem. Konkrétně šlo o společnost Mazars, která se specializuje na poradenské a auditorské služby. Gerko ji zažaloval po tom, co s ním odmítla spolupracovat.
Gerko je jednou z ruských osobností, které se jasně vymezili vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a současný válečný konflikt na Ukrajině veřejně odsoudil. Učinil tak prostřednictvím oficiálního prohlášení své společnosti, ve kterém sděloval, že plně podporují ukrajinský lid.
Ohradil se také proti ruskému ministru zahraničí Sergeje Lavrova, kterému vzkázal, že „na něj čeká Norimberk“. Dokonce se po zdlouhavém legislativním procesu vzdal svého ruského občanství. Zůstalo mu tak jen britské občanství.
Alex Gerko hojně investuje do nejrůznějších firem. Celkem zainvestoval do 62 nejrůznějších společností, včetně například firmy Compology, která se zabývá řešením v podobě umělé inteligence v oblasti odpadu a dopravy.
Své záviděníhodné jmění si přitom nenechává jenom pro sebe. Aktivní je také na poli charity. Jeho láska k matematice se promítla právě i do jeho filantropických aktivit. Daroval dohromady velkorysých 25 milionů liber mimoškolním matematickým klubům. Podpořil také kampaň Protect Pure Maths, která mezi britskou mládeží propagovala matematickou gramotnost.
Jeho filantropie však nekončila jen u matematiky, částkou téměř 1,5 milionu liber podpořil také londýnský symfonický orchestr.
V červenci 2024 Gerko prohrál právní odvolání proti HM Revenue & Customs ohledně zdanění plánu odložených plateb z doby, kdy působil v hedgeovém fondu GSA Capital v letech 2010 až 2015. Odvolací soud rozhodl, že Gerko a další obchodníci by měli platit daň z příjmu ze svého podílu na zisku z obchodování, namísto snížení daně z příjmu právnických osob, které se Gerko se svými právníky snažil prosadit.
Zdroj: autorský článek, Mirror, Forbes, Wikipedie