Móda ve společnosti hrála vždy velkou roli. Často byla podnětem sociální změny, což platí i v případě genderově proměnlivé módy, které se také říká fluidní. Hnutí fluidní módy vzniklo již v minulém století, aby prolomilo genderové stereotypy, a nyní se opět vrací do módy. Co je vlastně fluidní móda? A které celebrity se nedrží sociálních stereotypů a konstruktů, a nosí zkrátka to, co se jim líbí?
Nebinární, fluidní, transgender. Slova, která se do módy dostávají stále častěji. Módní průmysl poslední dobou stále více ustupuje od tradičního rozdělení na modely určené pro ženy a ty určené pro muže. Móda je zkrátka pro každého, a to se snaží ukazovat nejen módní značky, ale také slavné osobnosti, které zkrátka neřeší, pokud nakupují v mužském nebo ženském oddělení. Do jaké míry jde o autentickou snahu značek a do jaké míry o marketing, asi nezjistíme. Pojďme se ale podívat, jak se tyto pojmy promítají do současné módy.
Množství lidí má pocit, že fluidní oblékání je výdobytkem společnosti posledních několika let. Opak je ale pravdou. Kořeny tohoto stylu oblékání spadají už do poloviny minulého století. Nejvýraznější mazání genderových linií s sebou přinesl hudební průmysl 60. a 70. let. Nešlo jen o samotné zpěváky – jejich styl v té době přebíraly tisíce fanoušků po celém světě a z androgynní módy se stala běžná součást šatníků. Z tohoto období si můžeme připomenout třeba zpěváka Davida Bowieho, který často nosil podpatky a neobvyklé outfity.
Jednou z hlavních myšlenek fluidního oblékání je to, že móda je skutečně pro všechny. I proto šlo o jeden z největších trendů minulého roku. Pokud alespoň trochu sledujete módní přehlídky nebo čtete módní časopisy, nemohli jste si nevšimnout, že se tento styl dostává stále více na výsluní. Prvky posunu od klasických genderových stereotypů totiž představili i ti nejslavnější návrháři současnosti, mezi které patří například Marc Jacobs nebo Gucci. Móda funguje jako vyjádření, a pro většinu lidí je móda bezpečnou zónou, kterou vyjadřují své pocty a vnímání sami sebe. Pro nebinární a transgender lidi není móda pouze stylem, ale také jejich identitou. Proto je důležité vytvářet prostředí, kde mohou být sami sebou.
Módní průmysl v mnohých případech odmítl tradiční dělení na dámské a pánské kolekce a snaží se to dokazovat nejen kusy oblečení, které značky navrhují a vyrábí, ale také tyto modely prezentují na lidech, kteří se označují za nebinární nebo jsou transgender. Rok 2019 byl například naprosto zlomový pro Victoria’s Secret – značku, která na svých přehlídkách ukazovala dokonalé modelky, ikonické andílky, které znal snad každý, kdo byť jen trošku sledoval módu. Právě v roce 2019 ale přišla změna. Na přehlídce Victoria’s Secret se poprvé objevila transgender modelka Valentina Sampaio. Podíl transgender modelů se od té doby neustále zvyšuje a je jasné, že módní průmysl tím chce ukázat, že móda je opravdu pro každého.
A které celebrity si tuto proměnlivou nebinární módu oblíbily? Ze světových celebrit určitě nesmíme vynechat Harryho Stylese, který se objevil na titulní straně magazínu Vogue, ve kterém promluvil o svém stylu oblékání.
řekl slavný zpěvák pro Vogue.
Jaden Smith, zpěvák, herec a syn slavných rodičů showbyznysu, Jady Pinkett Smith a Willa Smitha, se v roce 2016 představil v kampani ženské kolekce pro jaro a léto módního domu Louis Vuitton, kde oblékl sukni. Tehdy 17letý Jaden se nikdy netajil tím, že oblečení nerozděluje na mužské a ženské.
vysvětlil tehdy Nicolas Ghesquière, který kolekci pro Louis Vuitton navrhoval.
Další výraznou osobností, která si s módou hraje, je zpěvák Billy Porter. Na červených kobercích pokaždé dokazuje, proč je označován za módní ikonu. Jeho styl je nenapodobitelný a je vidět, že si s módou opravdu ráda hraje.
Zdroje: elle.com, dontdiewondering.com, scmp.com, voguescandinavia.com, upi.com, idnes.cz