Natali Ruden pochází z Kyjeva, kde vystudovala akademii designu, obor Návrhářství oděvů. Od roku 1992 žije a pracuje v České republice. Naposledy svou rodnou zemi navštívila před pěti lety. Ruská invaze na Ukrajinu ji ale emočně velmi zasáhla. Všemi prostředky se snaží pomoci. V rozhovoru pro LP-Life.cz se módní návrhářka rozpovídala nejen o emocích vůči válce...
Vybavuji si to hrozně. Ráno, když jsem otevřela zprávy a četla to, první věc samozřejmě bylo zděšení. Pak jsem okamžitě volala rodičům, kteří hodně sledují situaci na Ukrajině. Je to neštěstí, které nás neuvěřitelně zasáhne. Naši rodinu, ostatní rodiny. Bylo to okamžité uvědomění, jaká je to hrůza, co nás čeká.
Bylo to trochu ve vzduchu, ale všichni lidé doufali, že k tomu nedojde, že rozum zvítězí. Není možné, že v takové době takový otevřený konflikt může začít, natož takto probíhat.
Já jsem v Česku jako doma, žiju tady přes 25 let. V Kyjevě jsem byla v roce 2006, myslím, kdy jsem tam představila Českou republiku, ale jako český designer. A pak jsem byla asi před pěti lety na setkání se spolužáky. To je za posledních 20 let dvakrát.
Samozřejmě jsem zavolala okamžitě kamarádce ze střední, která byla moje nejbližší. Byla s rodinou a říkala, že jsou pořád v metru, když znějí sirény. Tenkrát ještě nebombardovali Kyjev, ale už přesto byly varovné signály, a oni pořád byli v metru. Teď už s ní nejsem v kontaktu, ale mám pocit, že uprchla někam za hranice. Nevím, jestli postoupila dál, teď už s ní nemám takový kontakt. Ale ještě mi volala kamarádka, spolužačka z vysoké školy, která byla také v nějakém krytu s dětmi. Popisovala mi trochu tu děsivou situaci a o ní jsme mluvili. Těch přátel v Kyjevě už nemám moc, protože všichni běhen života někam odcestovali, nebo nejsme úplně v kontaktu. Ale s těmi, co tam jsou, jsem srdcem s každým, myslím na ně, říkám, kde jsou, kde můžou být, v jaké situaci se nacházejí.
Já sama u sebe mám ubytovanou čtyřčlennou rodinu, ženu a tři děti. Je to taková vzdálenější přízeň. A přijela další sestřenice mojí maminky, taky s vnoučaty, a ti jsou ubytováni u nich v domě.
Já se jim vůbec nedivím, protože ztratili domov a mají představu, že se vrátí. Jsem tak smutná z té situace, protože si uvědomuji, že se nemají kam vrátit. Myslím, že to bude mít následky pro všechny, protože my jim musíme pomoct, ale není to krátkodobé. Zároveň jsem nadšená z toho, jak se celý svět spojil a že v Česku neuvěřitelně lidé kolem nás pomáhají, není jim to lhostejné. Já jsem za to velice šťastná, že může být taková solidarita v lidech, za to jsem vděčná Česku, svému druhému domovu. Doufám, že někteří se vrátí, že budou mít kam. Ale ti, co se nevrátí, možná budou tady, možná budou pokračovat někam dál, doufám, že si najdou svůj život a budou šťastní.
Přispěla jsem samozřejmě finančně nadaci Člověk v tísni, takovou drobnost. Ale kolekci na téma Ukrajiny jsem připravovala už v roce 2019 na vyžádání Ukrajinské ambasády v České republice, kterou teď vystavuji, protože mi přijde aktuální jako nikdy předtím.
Samozřejmě. Naše rodiny jsou hodně promíchané, takže s lidmi z Ruska jsme byli v těsném kontaktu. Na vysoké škole jsem měla hodně spolužáků z Ruska a z jiných rusky mluvících států. Teď je to taková vypjatá situace, že nejsme úplně v kontaktu, protože já nevím, nejsem si jistá, co si myslí, jaké informace mají. Nejsem si jistá, že ty informace, které se k nim dostávají, jsou skutečně ty, co máme jako zpětnou vazbu od našich známých z Kyjeva, z Ukrajiny celkově. V této situaci ty lidi nekontaktuji, protože si myslím, že musí uběhnout nějaký čas a musíme doufat, že ten konflikt skončí. Pak až si můžeme v klidu sesumírovat, co se stalo, co se děje.
Musím říct, že já jsem z ukrajinského prezidenta Zelenského nadšená, protože když přijal post prezidenta, tak hodně lidí bylo sarkastických a nedůvěřovali jeho profesionalitě. Samozřejmě ani neměl kdy ji nabýt, protože nikdy neměl politickou kariéru. Ale je vidět, jak je důležitý lidský faktor, jak je ten člověk odvážný, jaká dělá rozhodnutí. Myslím, že se stal jedním z nejvýraznějších světových leadrů, kteří skutečně stojí s ukrajinským národem. Já jako česká návrhářka s ukrajinskými kořeny jsem na něj velmi pyšná.
Myslím si, že dopad bude veliký a skutečně ne úplně dobrý. Protože před pár lety jsme se těšili z propojení celého světa, takového až blahobytu, společného žití, kde každý měl své vyrovnané místo, tak z toho teď sešlo. Ty následky bude nést jak ukrajinský národ, tak celá Evropa i ruský národ. Budou to těžké dopady pro všechny, o to horší je ten pocit, že je to bezvýznamná agrese, která nikomu, podle mě, nic dobrého nepřinese, ale přesto se koná. Nejvíc myslím na ženy, které ztratily muže, děti, které ztratily nebo ztratí otce. Nenapravitelné škody, které se podepíšou i na psychice a mentalitě a vůbec na všem. Myslím, že to je to nejhorší.
Měli jsme naplánovanou cestu. Chtěla jsem vzít syna, abych mu ukázala, kde jsem prožila dětství, neuvěřitelné studentské roky. Chtěla jsem Filipovi ukázat Kyjev a plánovali jsme to i s mými rodiči. V Kyjevě se narodili a celý život tam prožili, jak studentský, tak profesní. Měli jsme to naplánované na červen. Teď si nejsem jistá, jestli v červnu budeme mít možnost co ukázat. Ale také věřím a vidím, že ukrajinský národ má zaprvé hrdost, je bojovný, ale taky neuvěřitelně šikovný. Kyjev se navzdory všemu, myslím, postaví rychle zpátky.
Vzkázala bych, že strašně cítím s každým z vás. Nemůžu vyslovit, jak moc. Doufám, že vám budou stačit síly, energie. A měli byste vědět, že je s vámi celý svět.