Sympatická MUDr. Jana Keilová patří mezi české specialisty na léčbu plicních onemocnění. Je už osmnáct let primářkou plicního oddělení v Oblastní nemocnici Kladno, ale o své pacienty se zde s plným nasazením stará už více než třicet let. Spolu se svým týmem pečuje o pacienty s onemocněním dýchacích cest, a to jak zánětlivých, tak i těch nádorových. Poskytují nejen centrovou léčbu, ale i tu diagnostickou. Jejich záběr je opravdu široký. V rozhovoru pro LP-Life.cz se rozpovídala o tom, jak se dá předcházet plicním chorobám, o třetí očkovací dávce proti covidu a o pacientech s dlouhodobými potížemi po této prodělané nemoci.
Nejčastější je chronická nemoc plicní u kuřáků, těch je samozřejmě nejvíc. Potom astma, to se dělíme s alergology. A nejvzácnější jsou asi intersticiální plicní procesy.
Rizikový faktor je jednoznačně kouření. Měli bychom se postarat, abychom sportovali a měli zdravou výživu. Tím vlastně podpoříme celkový stav celého organismu.
Tak opět v tom hraje velkou roli sport a nemyslím jenom aktivní náročný sport. Stačí turistika, jízda na kole a jistě správné dýchání, to je strašně důležité.
Léčíme je standardním způsobem. Na jaře se naše oddělení změnilo na covidové oddělení, ale jenom pro pacienty s lehčími stavy. Léčíme je tak, jak je doporučeno. Nyní k nám už většinou přicházejí pacienti s potížemi po covidu a začínají být hospitalizováni bohužel opět i ti s covidem.
Odhad nemám, ale očekávala jsem to, protože je to něco podobného jako s jiným virovým onemocněním.
Několik takových pacientů tady bylo, ale my jsme je většinou přeložili na jednotku intenzivní péče, kde se jim to jistě z padesáti procent podařilo.
Potíže jsou různé, ale ty, co se týkají nás, jsou většinou kašel, dušnost a bolesti na hrudníku. Pak je spousta potíží, které spadají pod neurologii a ortopedii. Naše pacienty posíláme na dechovou rehabilitaci. Samozřejmě ve stádiu, kdy přijdou, jsou eventuálně ještě léčeni léky, většinou se jedná o kortikoidy a v úvahu přichází i lázeňská péče.
Já jsem jistě pro očkování, ale samozřejmě je to trošku citlivější téma, protože u těch nejmenších dětí ještě nebylo ukončeno sledování na větším počtu dětí. Navíc rodiče jsou jistě citliví na zdraví svých dětí. Takže asi opatrně, ale já bych byla pro očkování.
Přístroj nespadá přímo pod naše oddělení, spadá pod rehabilitaci. Když zde leželi pacienti během covidu, tak bylo tímto přístrojem ošetřeno i několik našich pacientů. Úplné zkušenosti s výsledky této léčby zcela zatím nemám, ale víceméně z informací mých kolegů to mělo výsledek pozitivní ve smyslu toho, že se zabránilo dlouhodobým následkům tohoto onemocnění.
Jedná se o ultrazvukový přístroj, který by nám velmi pomohl, protože je mobilní. Nemuseli bychom žádat o pomoc jiné oddělení, konkrétně rentgenologické, které nám sice vychází vstříc, ale není to přece jenom při ruce. Pomohlo by nám to při diagnostice onemocnění, v zaměření patologických nálezů na plicích a mohli bychom s přístrojem pracovat přímo na lůžkovém oddělení.
Já také děkuji, hlavně nadaci Naše plíce.