Tato stavba je vlastněna čínským státem a vznikla podle návrhů americké firmy Gensler. Ti navrhli 2. nejvyšší budovu světa o 632 metrech a 128 patrech. Budova je nejen luxusním výdobytkem technologického pokroku, ale rovněž odráží jedinečný designový vkus svých tvůrců. Je neotřelá svým tvarem, poutá pozornost kolemjdoucích i celého světa.
Pokud by byl mrakodrap jen vysokou budovou, bylo by to málo. Každá stavba těchto rozměrů přináší inovativní technologické přístupy a u Shanghai Tower tomu není jinak. Při stavbě bylo uplatněno několik luxusních ekologických prvků. Shanghai Tower má unikátní dvouvrstvou izolační fasádu, jež v létě vnitřní prostor ochlazuje a v zimě naopak zahřívá. Šetrně se zachází i s dešťovou vodou. Ta stéká do podzemních nádrží a následně se podle nutnosti spotřebovává. Budova je chráněna proti tzv. black out – totálnímu výpadku proudu, a to tak, že u vrcholu budovy jsou umístěny důmyslné otvory, jimiž proudí vzduch roztáčející skryté turbíny. Mohou tak vytvořit i 350 000 kWh za rok. Běžně taktéž fungují jako záložní zdroj energie.
Štíhlost a majestátnost budovy podporuje válcovitý půdorys. Celá stavba se skládá z devíti válců fungující jako samostatné jednotky. Mají své atrium se zahradami, prostor pro návštěvníky, kavárny a restaurace. Samozřejmě se nezapomnělo ani na volnočasové aktivity. Mrakodrap ve svých útrobách skrývá luxusní prezidentské apartmá, konferenční centrum, bazén, koncertní sál, obchody k pronájmu, sídla firem. Raritou budovy je i vysokorychlostní výtah, jenž návštěvníky či zaměstnance vyveze do 119 pater rychlostí 20 m/s, což je zhruba za 55 sekund.
To, že se jedná o výjimečnou stavbu, potvrzuje i fakt, že stavba na čínské poměry trvala od roku 2008 do roku 2015, přičemž „plošina zážitků“, nacházející se ve výšce 561 metrů, byla uvedena do provozu v červenci 2016.