Organizátory Signal Festivalu koronavirová pandemie nezastavila. Festival digitální a kreativní kultury se uskuteční od čtvrtka 15. října do neděle 18. října. Nově se návštěvníci mohou těšit na přidanou festivalovou trasu v Holešovicích, která doplní oblíbené trasy vedoucí Karlínem a historickými zákoutími Starého Města.
Osmý ročník sjednotí palčivé téma Plan B. Kromě toho, že se organizátoři společně s vizuálními umělci chtějí zamyslet nad tím, co může člověk udělat pro planetu Zemi a jak se chovat udržitelně, mnozí umělci reagují právě na pandemickou situaci letošního roku.
Mezi nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří umělkyně Milena Dopitová, Jiří Černický nebo designérské duo Vrtiška & Žák. Chybět nebudou ani slavná zahraniční studia.
Dopitová na festivalu představí kinetický objekt Jeff u vodní elektrárny na Štvanici a upozorní tak na dopady nezdravé existence moderní společnosti na přírodu kolem nás.
Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů a vedoucí Ateliéru malby na pražské UMPRUM Jiří Černický připraví tajemnou a působivou projekci vodních živočichů skrytých v hlubinách oceánu, kteří se překvapivě dokáží proměnit v nositele jasného ekologického poselství. Jeho instalaci Archaické aktuality najdou návštěvníci v překrásných zahradách Anežského kláštera.
Interaktivní, hravou a energeticky zcela nezávislou kinetickou instalaci Rozkvétání světla vytvořili pro festival designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbat techno-luční květy mohou diváci sami na prostranství před budovou Main Point Karlín. Mezi nejočekávanější umělecká díla patří velkolepá 3D projekce od španělského studia Onionlab, která promění známé prostředí Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v jedinečný zážitek.
Vítězka otevřené výzvy Signal Calling, kterou organizuje festival ve spolupráci se společností PrusaLab, Kateřina Blahutová, zaujme návštěvníky hravou crowdfundingovou interaktivní instalací Živý les, která reaguje na téma odlesňování přírodní krajiny. Festival navázal silnou partnerskou spolupráci s ateliérem Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Studenti představí své instalace na nádvoří Klementina.
Chybět nebude ani oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.
říká vedoucí programu festivalu Matěj Vlašánek.
Festival plánuje nové lokace s menší kapacitou a řadu opatření, která učiní festival maximálně bezpečným.
vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta.