Top hledané
Výsledky (0)
Po pražských nábřežích prošla historie 20. století a bydleli zde významné české osobnosti.

Stěhuji se za historií a duchem slavných českých osobností. Bydlet v samotném srdci Prahy má svá tajemství

Miroslav Oupic
13. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika
Masarykovo nábřeží v Praze

Každé bydlení odpovídá osobním preferencím a finančním možnostem. Hodně lidí z měst za své vysněné bydlení považuje domek se zahrádkou za městem nebo na venkově. Naopak menší část chce bydlet ve městech a nejlépe v jeho centru. Pražské centrum u Vltavy ukazuje českou historii v celé své kráse.

Výhled
Nábřeží
Budova Spolku výtvarných umělců Mánes

Vyznavači bydlení v centru měst

Nejčastěji bydlení v centru měst volí dvě skupiny. Mladí lidé, kteří se chtějí bavit a chtějí vychutnat denní i noční život naplno. V centru města mají vše na jednom místě nedaleko od bydliště, kam se mohou k ránu vracet pěšky.

Druhou skupinou lidí, kteří preferují bydlení ve středu města, jsou obdivovatelé a znalci historických budov a interiérů. Právě v centrech měst, a především Prahy, se nacházejí nejstarší domy, které zažily minimálně jedno století a také zajímavé a významné české osobnosti, které si toto luxusní bydlení oblíbily.

Výhody bydlení v centru měst

Jak už bylo uvedeno výše, hlavní výhodou je lokalita. Nejen, že je vše blízko, od umění až po státní úřady, ale také hodnota nemovitosti (ať se jedná o dům nebo byt). Navíc tato hodnota v čase bude jen a jen růst, takže se dá koupit nemovitost nejen pro svoji potřebu, ale i jako výhodnou investici.  

Další výhodou je krásný výhled na město, případně na zajímavé místo ve městě. Pokud je ve městě řeka a bydlení je u ní, je to výhodné jak z hlediska výhledu, tak i z hlediska zdravotního – lepší vzduch, lepší vlhkost vzduchu a v létě přirozené  chlazení vzduchu.

 

Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-
Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-, Praha 1

 

Luxusní pražská lokalita – na vltavském nábřeží

V centru Prahy je mnoho skvělých luxusních míst k bydlení, jednou z nejvýznamnějších je vltavské nábřeží, které je protkané historií a slavnými osobnostmi. Méně oblíbené je z levého smíchovského břehu na Praze 5, o to větší zájem je o nábřeží z druhé strany řeky, tedy na Praze 2, ze kterého je vidět Pražský hrad.

 

Rašínovo nábřeží

Na začátku 20. století si stavitel Václav Havel se svými společníky kupovali parcely v centru Prahy a stavěli na nich nájemní domy. Jedno z míst jejich developerského zájmu se nacházelo i v okolí dnešního Jiráskova náměstí, na Rašínově nábřeží. Tady Havel nechal postavit v secesním stylu dva domy s velkými okny, z nichž je panoramatický výhled na Prahu. První má číslo popisné 1980/70 a druhý 2000/78.

Stavitel Havel s manželkou Emilií a dvěma syny si pro své potřeby vybrali dům U Dvou tisíc, kam se nastěhovali 15. května 1905, aby mohli z balkonu pozorovat tradiční svatojanský ohňostroj, který pyrotechnici odpalovali z blízkého Slovanského ostrova. Rodina obývala pětipokojový byt ve třetím patře.

Velký střední pokoj s arkýřem, sloužící jako jídelna pro rodinu i společnost, měřil skoro padesát čtverečných metrů. Na stropě tohoto společenského pokoje byl třídílný, již žárovkový mosazný lustr, ozdobený skleněnými visícími světlolamy. Vedle jídelny byl na jedné straně ‚salon‘, na druhé ložnice rodičů se ‚zimní zahradou‘, spojenou též s jídelnou a opatřenou secesním vodotryskovým stojanem, vyplněným broušeným sklem. Vytápění bylo komůrkové s Heimovými koksovými kamny.“ 

vzpomínal pro portál encyklopedie Václav Maria Havel.

Mezi další obyvatele domu patřili na začátku 20. století například malíř Karel Schneiberg, rodiny Škardova, Mečířova nebo Žákova.

V bytě s výhledem na Hradčany vyrostli oba synové stavitele Havla: starší Václav M., jenž se stal také stavebním inženýrem, a mladší Miloš, filmový podnikatel a zakladatel filmových ateliérů na Barrandově. Zatímco Miloš se začátkem čtyřicátých let odstěhoval právě na Barrandov, Václav v bytě zůstal. V roce 1935 se oženil s Boženou Vavrečkovou a byt nechali zrekonstruovat podle návrhu rodinného přítele, architekta Vladimíra Grégra. Žili zde pak se svými dvěma syny, starším Václavem, budoucím československým a českým prezidentem, a mladším Ivanem. V únoru 1945 dům zasáhly bomby z amerického letounu (sousední budova  byla  zničena  úplně, o řadu let později zde vyrostl Tančící dům).

Bratři Havlové nechali svůj dům zrekonstruovat a v roce 1947 se manželé Havlovi se syny přestěhovali zpět.

 

Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-
Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-, Praha 1

 

Masarykovo nábřeží

Masarykovo nábřeží je název nábřeží na pravém břehu Vltavy. Je ohraničeno Jiráskovým mostem, náměstím a mostem Legií a Národní třídou.

Do 19. století bylo toto nábřeží neregulované, působilo zde několik mlýnů a jircháři zde zpracovávali kůže. Od roku 1912 mělo toto nábřeží různá jména – Riegrovo, za druhé světové války Reinhard Heydrich Ufer, od roku 1948 Gottwaldovo, Tylovo a od roku 1990 nese název Masarykovo.

Také zde se nacházejí secesní domy ze začátku 20. století.

Zajímavé jsou dva slohově stejné domy, které nahradily v letech 1906—1907 dva předchozí objekty. Dům číslo popisné 1648/36 a vedle něj stojící rohový dům číslo popisné 227/34 a Na Struze 1

Jeho fasádu zpestřují lodžie, arkýře a balkony, z nichž některé mají ozdobné kovové zábradlí, dále nosníky výstupků zdobené sovami a maskarony. Ve 4. patře jsou štukové ozdoby a střecha je mansardová s vikýři. 

Na místě dvou domů stržených během asanace roku 1903 vyrostl další nový dům číslo popisné 224/32, který se stal sídlem První české zajišťovací banky. Jejímu zaměření se tematicky přizpůsobila i výzdoba fasády. V horní části hlavní fasády je ve zlatém kolečku u komínů globus a za ním roztahuje křídla jestřáb coby dohlížitel a ochranitel domu i bankovních vkladů. Níže stojí sochy staré žhářky, coby symbolu nebezpečí, a anděla strážného.

Také dům číslo popisné 236/30 od architekta Jana Brzáka zdobí freska. Jejím autorem byl Ladislav Novák, který na ní zachytil, kromě vodních žínek a Neptuna, i průběh prací při úpravě nábřeží, které na fasádu přenesl architekt František Sandtner. V meziválečném období se v 1. patře domu nacházela kavárna Riviera, na kterou odkazuje nápis v kovaném zábradlí balkonu.

Zajímavý vstup se týká domu číslo popisné 234/26, který nechal postavit architekt Kamil Hilbert, který byl odborníkem na rekonstrukce památek a který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta. Tento vstup postavil pro svého bratra, spisovatele Jaroslava. Vstup je opatřen secesní mříží, po jeho stranách jsou dvě sovičky a nad ním je poměrně příjemně se tvářící maskaron představující hlavu vodníka, obklopený zelení. Pod spodními okenními římsami 1. patra je blíže dveřím stylizovaný sumec s vytřeštěným výrazem a o kousek dál stylizovaná můra.

Na Masarykově nábřeží bydlelo hodně známých osobností, z nichž můžeme připomenout například herce Bohuše Záhorského se svou ženou herečkou Vlastou Fabiánovou.

 

Jak je tedy vidět, na pražských nábřežích stojí domy, ve kterých je zanesena celá historie 20. století a také vzpomínky a krásná léta významných českých osobností zde bydlících.

 

 

Zdroje: Praha křížem krážem.cz, Encyklopedie Praha 2.cz, Wikipedia, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze