Maria Pevčichová, ruská investigativní novinářka a spolupracovnice Alexeje Navalného, zaměřila jednu ze svých videoreportáží na korupci v Rusku, která zanechává stopy až do Česka. Poukazuje na zvláštní okolnosti života ruských oligarchů v Česku přes to, že je země na předním místě seznamu nepřátel ruského režimu.
Ačkoliv je nejznámější ruský opozičník Alexej Navalnyj ve vězení, jeho práce, která se soustředila na mapování rozbujelé korupce v Rusku, svým způsobem pokračuje dál. V centru dění reportáže o korupci Navalného "pokračovatelky" Marie Pevčichové je tentokrát Česká republika.
Klientelistické propojení státu a soukromého byznysu je podle některých interpretací v Rusku největší na světě. Tento typický model je prezentován také ve videoreportáži, v níž jde o zbrojní výrobu raket, používaných k bombardování Ukrajiny, včetně civilních cílů.
Šéf zbrojařské firmy Taktičeskoje raketnoje vooruženije (Taktické raketové zbraně- překl. red.) Boris Obnosov má nejen přímý kontakt na autoritářského vládce Ruska Vladimíra Putina, ale jeho rodina vlastní také nemovitost v Praze v hodnotě 188 mil. korun. Jeho případ je typickou ukázkou, jak funguje ruská oligarchie, napojená korupčním modelem na ruský stát z něhož vysává miliardy.
Obrovské majetky si pak rodinní příslušníci oligarchy zpravidla užívají ve vyspělejších evropských státech, na což Pevčichová neupozorňuje poprvé. I proto ji The New Yorker označil za "Putinovu veleinkvizitorku". Dcera Borise Obnosova, Olga Zuriková a její manžel, žijí v bytovém domě na pražském Žižkově, který vlastní a má podle ruských investigativců hodnotu 6 mil. euro ( zhruba 141 mil. korun).
Navzdory sankcím si tak členové ruské oligarchie užívají přepychového života, včetně vlastnictví luxusních nemovitostí v Česku. Ačkoliv podle oficiálních údajů manžel dcery šéfa zbrojařského průmyslu Rostislav Zorikov podniká v prodeji kopírek a podobného vybavení, čímž vydělává v přepočtu cca 10 tis. korun měsíčně, chlubí se na sociálních médiích vlastnictvím luxusních aut značky Lamborghini, Rolls Royce, Hummer nebo Jaguár. Hodnota automobilů se při tom pohybuje v přepočtu kolem 20 mil. korun. Na druhou stranu ho najdeme jako podílníka se vkladem 60 tis. korun v pražské firmě Alterra s. r. o.
Pevčichová se v reportáži podivuje nad tím, jak je možné, že na majetek nejsou aplikovány sankce Evropské unie a hodlá kvůli tomu kontaktovat české úřady. V tuzemsku však podle zjištění novinářů nejsou sankce uplatňovány nijak rozsáhle.
Kauza spjatá s nemovitostmi v Česku je také zajímavá v tom, že v očích ruského režimu je Česká republika nepřátelskou zemí číslo dvě, hned za USA. Alespoň podle oficiálního dokumentu Ruské federace o znepřátelených zemích. Česka republika se na čelní pozici tohoto seznamu dostala po vyhoštění ruských diplomatů podezřelých ze špionáže poté, co česká rozvědka uvedla, že ruští agenti odpálili muniční sklad ve Vrběticích, což doprovázely i oběti na lidských životech.
Aktuálně si nevraživosti Ruska vůči České republice povšimla i světová média v kontextu vojenské přehlídky v Moskvě na Den vítězství.
uvedl např. německý analytik Dietmar Pichler na Twitteru k fotografii, kde vedle Putina na čestném místě sedí Genadij Zajcev, který velel obsazení ministerstva vnitra během okupace Československa v roce 1968.
Ruští reportéři poukazují na obvyklost výhružek ruské propagandy, například na kanále televize Rossija.
vyhrožují moderátoři propagandistické státní televize Česku v přímém přenosu.
Rovněž rakety z Obnosovových továren slouží k výhružné propagandě samotného Putina, který na ně velmi rád poukazuje ve svých projevech. Rusům je prezentuje jako hrozbu pro znepřátelené země.
Zdroje: navalny.com, youtube.com, twitter.com, newyorker.com, seznamzpravy.cz, wikipedia.org, aktualne.cz, ct24.ceskatelevize.com, neovlivni.cz, rejstrik-firem.kurzy.cz, cuzk.cz