Top hledané
Výsledky (0)
Libanonci se bojí dalších nepokojů

Tragédie v Bejrútu: "Tatínek mi volal, byl zrovna ve městě, když se to stalo."

Karolína Lišková
07. srpna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Bejrút po katastrofě

Celý svět s napětím sleduje události po úterní mohutné explozi v Bejrútu. S ještě větší hrůzou v očích čeká každý den na nové zprávy i čtenářka LP-life.cz Kristýna K. s libanonskými kořeny. Podle informací její rodiny, žijící právě v hlavním městě Libanonu, se místní obávají nejhoršího - občanské války. 

Taky, když se někde za hranicemi stane nějaké neštěstí, říkáte si: "Ještě, že to je daleko."? A co kdybyste měli v dané zemi rodinu? Když Kristýna sledovala zprávy o hrůzostrašné explozi, stovkách mrtvých a tisíců raněných, byla v šoku. Strach o její rodinu byl obrovský.

„Tatínek mi volal, byl zrovna ve městě, když se to stalo. Výbuch viděl z balkónu nějakého domu. Díky bohu je on i ostatní v pořádku,“

svěřila se poloviční Češka LP-life.cz s tím, že otec zažil občanskou válku a dle jeho slov takový výbuch během války nezažil.

Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6
Otevřít v galerii (2)
Lidé sledovali výbuchy z balkónů.
Lidé sledovali výbuchy z balkónů.Zdroj: pixabay.com/djedj

Protesty nikdy neustanou

Libanon čelí problémům dlouhodobě. Lidé jsou nespokojení s vládou a požadují odstup vládnoucích elit a hlásí se o šanci na lepší život. Mohutné protesty probíhají od září.

„Lidé jsou tam opravdu naštvaní, zoufalí. Poslední kapka byla, když vláda chtěla zdanit komunikační aplikaci WhatsApp. Pak přišla korona..,“

popisuje Kristýna s tím, že koronavirová pandemie zemi už úplně odrovnala. Všechno se zavřelo, ekonomika šla prudce dolů, chudí se stali ještě chudšími... S nástupem léta a uvolnění restrikcí prý místním svitla naděje, že by se vše mohlo vrátit k dobrému, ale přišla tato tragédie.

„Moji příbuzní si myslí, že z toho bude válka. Už je to prostě na ty lidi moc..,“

svěřila mladá žena.

Otevřít v galerii (2)
Bejrút zažil občanskou válku.
Bejrút zažil občanskou válku.Zdroj: pixabay.com/mesuttoker

Chudákům nikdo nepomůže

Podle čtenářky LP-life.cz je výbuch opravdovou katastrofou pro všechny, co zde žijí. Okolo pobřeží je vše srovnané se zemí, lidé přišli o domovy, své byznysy, vozy, silnici... Například její tatínek kvůli pandemii už osm měsíců nepracuje a teď pracovat dál nebude, protože jeho zaměstnání prostě zmizelo. Přestože všichni doufají, že zbytek světa Libanoncům pomůže, Kristýna nevěří, že peníze půjdou těm, co je potřebují.

„Chudáky nikdo nezabezpečí. Tam to není jako tady. Není tam tak dobrá infrastruktura, neexistuje pojištění, všechno se platí cash. Bolí mě z osudu všech tam srdce.“

Neví, kdy rodinu uvidí

Kristýna se do Libanonu za rodinou chystá už dlouho. Jenže cestu jí vždy překazila těhotenství. Pak koronavirus.

„Chtěli jsme s manželem jet a ukázat naše dvě děti... Doufáme, že příští rok se to snad podaří.“

Co se stalo

V úterý dne 4. srpna 2020, okolo 18:00 místního času, došlo v oblasti bejrútského hlavního přístavu k výbuchu velkého skladu s potenciálně výbušnou látkou. Jednalo se o dusičnan amonný v množství 2750 tun. Tato chemikálie, dovezená z Gruzie, tam byla nekontrolovaně a neodborně skladována již od roku 2013. Zcela náhle došlo ke dvěma detonacím. Při větším druhém výbuchu vznikl ohnivý mrak, posléze mrak v podobě hřibu, který se valil na město. Vyvinula se velmi silná tlaková vlna, která zničila celé okolí včetně samotného přístavu. Značně nebo zcela poškodila mnoho domů ve městě, mj. vyrazila okna a dveře i ve vzdálenosti až 10 i více kilometrů. Výbuch byl slyšet až v Nikosii na Kypru, 240 kilometrů vzdálené, síla otřesu byla odhadnuta na 3,3 Richterovy stupnice. Zabito bylo 135 lidí a zraněno kolem 4000 osob, další lidé byli pohřešováni.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze