Top hledané
Výsledky (0)
Nemoc, které se bojí každý z nás, se dá dnes léčit i z pohodlí svého domova.

Strašák jménem tuberkulóza: V Česku se navýšil počet osob s onemocněním. Léčit se ale dá z domova

Michaela Hanelová
11. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Tuberkulóza bývá velmi často skrytý strašák.

V České republice došlo k meziročnímu nárůstu počtu osob trpících tuberkulózou o 64 pacientů, přičemž vzrostl i počet diagnostikovaných dětí. Podle posledních dostupných informací bylo v minulém roce léčeno 447 pacientů s tuberkulózou. Místní specialisté na plicním onemocnění se s tímto zvýšeným počtem pacientů vyrovnávají a připravují se na další možný nárůst. Doporučují zavedení pravidelného testování pro osoby pocházející z rizikových oblastí a plánují rozšíření léčebných kapacit v zařízeních, kde se pacienti s tuberkulózou léčí. Navíc má přinést úlevu nové nařízení, díky kterému budou moci pacienti, kteří spolupracují, podstupovat léčbu v domácím prostředí. 

Tuto informaci pneumologové sdílejí u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který se každoročně koná 24. března. Tento den také připomíná 142 let od chvíle, kdy německý doktor Robert Koch oznámil objevení nebezpečného bakterie Mycobacterium tuberculosis, který je příčinou této nemoci. „Vzhledem k válce na Ukrajině není nárůst nemocných žádným překvapením, je známo že na východ od České republiky není péče o tuberkulózní pacienty na takové úrovni jako u nás. Podíl TBC u osob narozených mimo ČR loni činil 49,2 % (220 případů), z toho 140 je z Ukrajiny, což je téměř čtyřikrát více než před válkou. Ze Slovenska evidujeme 21 případů, z Rumunska a Vietnamu nám přibylo po 11 případech atp.,“ říká MUDr. Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou, Fakultní nemocnice Bulovka.

Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady
Prodej bytové jednotky 2+kk, Praha 2 Vinohrady, Praha 2

Nejvíce postižené jsou matky a děti z Ukrajiny

Nejnovější data také ukázala výrazný nárůst TBC u dětí do 15 let – z 11 případů jejich počet loni skočil na 30. 

„Obvykle evidujeme 5–10 nemocných dětí za rok, mezi nimiž se nacházejí i děti z Ukrajiny,,“ 

podotýká MUDr. Wallenfels.

Podle dosavadních informací patří mezi nejvíce nemocné a nakažené především matky a děti, které pocházejí z Ukrajiny. Dle doktora Wallenfelse za to muže především země, odkud tito lidé pocházejí. Podle doktora Wallenfelse má Ukrajina sama o sobě vysoký podíl nemocných lidí, kteří mnohdy ani netuší, že se u nich toto onemocnění vyskytuje. Za loňským nárůstem malých pacientů je například i lokální epidemie v Benátkách nad Jizerou, ale také přesnější diagnostické postupy. 

,,Při hledání případných ložisek tuberkulózy jsme u vybraných pacientů začali používat CT, a přestože na rentgenu plic nebyla nemoc vidět, CT vyšetření její přítomnost prokázalo. Poprvé jsme také měli dítě s potvrzenou odolnou, tzv. multirezistentní formou TBC,“ popisuje MUDr. Karolína Doležalová, Ph.D., vedoucí lékařka Plicní ambulance a Střediska péče pro děti s tuberkulózou a mykobakteriózami Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).V tomto zařízení poskytují léčebné služby jak pro malé děti, tak pro mládež do 18 let. Vzhledem k předpokládanému zvýšení počtu mladých pacientů dojde k rozšíření kapacit pracoviště o 2 až 3 pokoje. Jako novinka bude umožněno, aby matky mohly být ubytovány na pokoji společně se svými dětmi. 

Léčba muže probíhat i z domova 

U běžných forem tuberkulózy, citlivých na léky, by měla lékařům i pacientům ulevit nová vyhláška opodmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění, platná od ledna. „Ta nám umožňuje pustit nemocné s běžnou tuberkulózou po několika dnech z nemocnice domů. Musí ale spolupracovat, dodržovat domácí izolaci a užívat pravidelně léky. Do plicní ambulance pak již dochází jen na kontroly. Zda je vše tak, jak má být, můžeme posoudit s pomocí telemedicíny, která nám umožní být s pacientem v pravidelném kontaktu,“ vysvětluje doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno. 

Právě zde meziročně vzrostl počet pacientů o 61 % na loňských 21. Doc. Sova odhaduje, že spolupracujících pacientů by mohla být až polovina a připomíná, že takto nastavený systém uleví nemocnicím, léčebnám a je pro pacienty výrazně příjemnější. A jak lékaři kontrolují nemocného? Například pomocí aplikace WhatsApp, kdy nemocný pacient pošle svému lékaři video, na kterém je zřetelně vidět, že bere své léky. Vše je tedy na vzájemně důvěře a především životním stylu nemocného jedince. ,,Kontrola probíhá tak, že nám pacient například posílá video, kde je zřetelně vidět, že si bere léky, které má. To domácí prostředí je pro člověka mnohem lepší, protože je ve svém a není vystaven stresu. A ten kdo je ve stresu, je mnohem více náchylnější,” dodává docent Sova, který upozornil na to, že v některých evropských zemích je léčba z domova samozřejmostí.

Zdroje: redakce LP-Life, tisková konference Světový den boje proti tuberkulóze, vlastní dotazování, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze