Po velmi výrazném vítězství v prezidentských volbách Petr Pavel překvapil svou výraznou politickou aktivitou. V obrovském kontrastu je tato činnost s dosluhujícím prezidentem, který kvůli zdravotním problémům takřka přestal být viditelným reprezentantem úřadu.
Petr Pavel překvapil politickou aktivitou ještě před oficiální inaugurací do úřadu. Největší pozornost pochopitelně vzbudil jeho telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu. Na veškeré diplomatické styky třetích zemí s Tchaj-wanem je velmi alergický čínský režim, jelikož ostrovní stát pevninská Čína nikdy neuznávala. Pavel však zdůrazňuje, že Tchaj-Wan je velmi výrazným ekonomickým partnerem pro ČR. Dynamický nárůst obratu zahraničního obchodu s Tchaj-wanem o 141,8 % podle statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu dává Pavlovi za pravdu.
uvedl na sociálních sítích Petr Pavel.
Zvolený prezident však pro Hospodářské noviny upozornil, že šlo o příchozí hovor, nikoliv jeho vlastní aktivitu a přijetí telefonátu bylo schváleno ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). V situaci je možné sledovat zásadní obrat zahraniční politiky Hradu. Miloš Zeman se držel dosti individualizovaného pojetí zahraniční politiky a bylo velmi neobvyklé, že by prezident vyžadoval konzultace s ministrem zahraničí. Dokládá to nejen kauza obstruování jmenování zmíněného ministra Lipavského, ale svého času i kritika směřování úřadu bývalým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem ČSSD, který označil Černínský palác za vybydlený úřad.
Další výraznou odlišností je velká vstřícnost a transparentnost zvoleného prezidenta Petra Pavla směrem k médiím, zatímco celou politickou kariéru Miloše Zemana doprovázela zákopová válka s novináři. Pavel po svém zvolení poskytl nebývalé množství rozhovorů nejen pro tuzemská média, ale i pro zahraniční novináře. Nejvýraznější stopu zanechal rozhovor pro BBC, kde došlo na téma války na Ukrajině.
uvedl Pavel v rozhovoru pro BBC na podporu členství Ukrajiny v NATO, což v zahraničí rezonovalo také díky Pavlovu předchozímu angažmá ve vedení NATO.
Co velmi zajímá veřejnost, je ukončení kontrol při vstupu na Pražský hrad. Jsou komplikací nejen pro turisty, ale i pro obyvatele Malé strany, kteří byli v minulosti zvyklí místem denně procházet. V rozhovoru pro Deník N Petr Pavel vyjádřil zájem kontroly ukončit. V ideálním případě v momentu nástupu do funkce. Rozhodnutí však není jen na něm, ale i na ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).
napsal v reakci na otázku zrušení policejních kontrol na Twitteru Vít Rakušan.
Po kontroverzích s nejbližšími spolupracovníky dosluhujícího prezidenta se pozornost upřela i na okolí Petra Pavla. Zatímco bývalý diplomat a lobbista Petr Kolář na Hradě nebude mít žádnou funkci a jeho známost s nastupujícím prezidentem zůstává čistě na neformální úrovni, větší kritiku sklidila Jana Vohralíková, která se má stát novou kancléřkou. Novinářská investigace totiž objevila poměrně kontroverzní aspekty v jejím dosavadním fungování v pozici vedoucí kanceláře Senátu. Její působení totiž doprovázely neobvyklé personální čistky a co je závažnější, podezření na korupční praktiky v podobě nepotismu a klientelismu, kdy malé veřejné zakázky senátní kanceláře nevyžadující výběrové řízení "dohazovala" rodinným příslušníkům a známým.
Dosavadní aktivity Petra Pavla jednoznačně potvrzují, že fungování prezidentského úřadu a prezentace prezidenta samotného dozná výrazných změn proti tomu, na co byla veřejnost zvyklá několik posledních let.
Zdroje: Hospodářské noviny, Deník N, twitter.com, mpu.cz, BBC.com