Podle dosavadních průzkumů veřejného mínění podobně jako komentářů řady expertu čeká USA velmi těsný souboj o Bílý dům. Vzhledem k velkému množství korespondenčních hlasů se výsledek volby nedozvíme ani během volebního dne příští týden. V Evropě však mezi politiky existují hlasy, které by si přály vítězství kontroverzního Donalda Trumpa.
Americké voliče podle průzkumů od výrazné podpory Donalda Trumpa neodradila ani série soudních procesů, kterým čelil, ani jeho odsouzení za sexuální násilí. Proti jeho zvolení dokonce aktivně vystupuje řada prominentů republikánské strany.
Například manželka bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho a republikánská kongresmanka Liz Chenyová doprovodila demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou na několika volebních akcích. Chenyová vyzvala k její volbě zejména ženy-republikánky. Na síti X se prezentuje skupina Republikánů proti Trumpovi a svého bývalého kolegu kritizoval také Trumpův vlastní viceprezident Mike Pence.
Přesto se těší Trump výrazné podpoře amerických voličů, sázkové kanceláře navíc výrazně favorizují Trumpa. Za příznivým kurzem pro ex-prezidenta sice může stát tlak malého počtu movitých sázkařů. Trump však rozhodně přes všechny kontroverze není outsiderem voleb. Jeho zvolení si podle posledních zjištění serveru Politico přeje i řada vlivným politiků Evropské unie.
"Návrat Trumpa by byl blahodárným šokem, který by EU umožnil posunout se kupředu, podobně jako pandemie nebo energetická krize po válce na Ukrajině,"
sdělil pro Politico anonymně jeden ze seniorních diplomatů EU. Příznačné je, že nechtěl být jmenován, jelikož podpora kontroverzního politika budí rozpaky nejen v USA, ale nejspíš i v Evropě. Jeho názor potvrdilo novinářům několik dalších evropských diplomatů.
Trump se při tom netají svým despektem k Evropě a během svého prezidentského mandátu dokonce označil Brusel za: "pekelnou díru" (v orig. hellhole). Jeho despekt k Evropské unii by mohl vyvolat zemětřesení v přístupu evropských států zejména k obrané politice.
Řada států Evropy, včetně České republiky, totiž svou obranou politiku stavěla na účasti v paktu NATO a samy zmenšovaly své výdaje na bezpečnostní politiku. S Trumpem by však přišla velká nejistota v dodržování závazku aliance a ostatní státy NATO by se tak nemohly spolehnout na to, že USA pod Trumpem splní své smluvní povinnosti. USA při tom dlouhodobě vydává největší prostředky na armádní výdaje ze všech států světa.
Trumpovo další prezidentství doprovázené nezájmem o evropskou politiku, na rozdíl od důrazu na tradiční spojenectví v rámci Severoatlantické aliance podporované současným prezidentem Joe Bidenem, by se mohlo projevit i v ekonomické sféře. Hospodářství EU nedávno tvrdě kritizovala zpráva centrální bankéře Maria Draghiho. V jejím závěru je primárně volaní po jednotném evropském trhu. Jenže k výrazné reformě v ekonomických pravidlech fungování EU se neschyluje.
"Jak se dostanete od přečtení Draghiho zprávy k jejímu provedení? V tomto bodě by Trump mohl věci posunout určitým směrem,"
zjistilo od nejmenovaného diplomata v této věci Politico.
V Česku ani na Slovensku by podle průzkumů veřejného mínění Donald Trump u voličů neuspěl. S výrazným náskokem preferují demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou. Přesto se i zde najdou podporovatelé republikánského kandidáta. Mezi občany má největší oblibu Donald Trump u voličů komunistické strany, i když sám pochází z velmi bohaté podnikatelské rodiny, ve svých sídlech se prezentuje extrémním luxusem a svou protikandidátku pejorativně označuje za komunistku nebo marxistku. Svou podporu má Trump i mezi konzervativními politiky.
"Trump dokáže být tvrdý, zároveň je nepředvídatelný. A právě to může na autoritáře fungovat,"
uvedl na sociální síti X europoslanec a bývalý disident Alexandr Vondra (ODS), který se určitými sympatiemi pro Trumpovu politiku netají. Nepředvídatelnosti republikánského kandidáta považuje za jeho největší přednost.
Zdroje: cnn.com, nbc.com, politico.eu, novinky.cz, newstream.cz, x.com, autorský článek