Top hledané
Výsledky (0)
Ženy v USA ztrácí právo na autonomii vlastního těla. Jaký názor na to má vláda České republiky?

V USA bylo zrušeno právo na potrat, Američanky už nebudou moci rozhodovat o svém těle. Jak je na tom Česko?

Anja Samardžija
03. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Potraty jsou v Americe nyní tématem číslo jedna

Nejvyšší soud Spojených států amerických vyhlásil v pátek 24. června verdikt, který ukončil půl století staré právo na potrat v celé zemi. Soud s převahou konzervativců zrušil rozsudek Roe v. Wade z roku 1973. Šest soudců hlasovalo pro a tři proti.

Světem už několik dní proudí skutečnost, že ve Spojených státech existuje možnost zrušení potratů. Nejvyšší soud USA je nyní zaplněn krajně pravicovými konzervativci, kteří se aktuálně zabývají případem Roe v. Wade z roku 1973, jehož verdikt byl revoluční. Tento případ ve své podstatě obsahoval to, za co ženy bojovaly v 70. letech, když neustále chodily po ulicích a požadovaly základní lidská práva. Jedním z těchto základních lidských práv je právo na autonomii vlastního těla. Když byl v roce 1973 vynesen rozsudek, legalizace potratů byla velkým vítězstvím feministického hnutí. Poté, co byl přijat zákon o legálních interrupcích, mnoho dalších států následovalo Mississippi a také přijalo zmíněný zákon. Tento zákon stanoví, že je zcela legální provést potrat v prvních 24 až 28 týdnech těhotenství.

Podle Guttmacherova institutu, výzkumné organizace, která podporuje práva na potrat, je jisté nebo pravděpodobné, že 26 států zakáže potraty. 13 států již má zákony, které zakážou potraty do 30 dnů od tohoto rozsudku. Soud ve verdiktu zdůraznil, že interrupce není zakázána, ale že některé státy mohou povolit nebo omezit interrupci samy. Americký prezident Joe Biden zhodnotil, že šlo o „realizaci extrémní ideologie“, zatímco jeho předchůdce Donald Trump řekl, že „rozsudek vynesl sám Bůh“.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

"Tohle je smutný den pro naši zemi, ale to neznamená, že boj skončil," řekl Joe Biden a vyzval Američany, aby v listopadových volbách do Sněmovny a Senátu zvolili více pro-choice zákonodárců.

 

Evropa a potraty

Potraty jsou zcela zakázány ve Vatikánu a na Maltě, v Andoře, v San Marinu je plod chráněn, dokud život matky není v ohrožení. V Polsku byl před dvěma roky přijat zákon, který učinil potraty ilegálními. Důsledky tohoto rozsudku byly velké. Právníkům v oblasti práva na potrat hrozilo vězení za rozdávání potratových pilulek, počet polských žen, které cestují do zahraničí za potraty, dále narostl a černý trh s potratovými pilulkami – které jsou často drahé nebo falešné – vzkvétá. Připomeňme také, že v květnu tohoto roku čtyři nemocnice odmítly ženě v Chorvatsku provést potrat, i když na to, podle zákona, měla právo.

Otevřít v galerii (1)
Po celých Spojených státech se organizují protesty
Po celých Spojených státech se organizují protestyZdroj: Profimedia

Jak je na tom Česko?

Podle zástupců vládních politických stran by Česká republika neměla jít americkou cestou. 

„Dostávám četné dotazy, jestli se nemůže legislativa v oblasti potratů měnit i u nás. Nemůže. Nedopustím to. Naše právní úprava je dobrá a není důvod ji měnit. Pro ženy je tragédií, když z různých důvodů na potrat musí, ale stejnou tragédií by bylo jim tuto možnost ztížit,“ 

napsala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na svém Twitteru.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ostře odsoudily i hnutí Piráti a STAN. Podle nich by tedy v Česku měl nadále platit zákon o potratech z roku 1986, který stanoví, že je interrupci možné provést do 12. týdne těhotenství, pokud jde o žádost matky. V případě, že potrat doporučí lékař, se tento termín může prodloužit do 24. týdne.

Pokud se něco tak radikálního, jako je zákaz potratů, stalo v Spojených státech, je otázkou, co se bude dít v ostatních státech na světě, které nemají tak demokratickou pověst. Právo, které si ženy vybojovaly před 50 lety, postupně mizí a bohužel nevíme, jak tento příběh skončí.

 

Zdroje: The New York Times, iRozhlas, CNBC, BBC

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze