Dnes je to přesně 50 let, kdy do naší země vtrhla okupační vojska. Tato událost, která českým obyvatelům udělala na životech nesmazatelný šrám, se dnes připomíná na různých místech po celé České republice.
Národní Galerie Praha ve Veletržním paláci spouští k tomuto výročí unikátní výstavy. První výstavou jsou fotografie českého fotografa Josefa Koudelky – Invaze 68, který jejich prostřednictvím přináší svědectví z Prahy v době okupace. Boj za svobodu, momenty utrpení a beznaděje v jedné části výstavy doplňují archivní záběry Jana Němce, přičemž temný okolní prostor a autentické zvukové stopy nabízí opravdu jedinečné proniknutí do doby, do které by se jen málokterý Čech chtěl vrátit.
O několik pater níže, na ochozu mezzaninu, se můžete seznámit s malbami českého umělce Jiřího Petrboka v rámci výstavy Hořící srdce. Najdete zde především malby, které doposud nebyly vystaveny a jejímž společným jmenovatelem je „domov“. Jiřímu Petrbokovi bylo v době okupace 6 let a celou situaci vnímal v rodinném prostoru skrz členy rodiny. Klasická rodina však přerůstá i do rodiny velké, jíž je naše zem. Co Petrbok vtipně ke svým obrazům řekl?
Obrazy na výstavě Hořící srdce se podle Jiřího Petrboka vztahují k jakékoliv totalitě na světě. V jeho malbách spatřujeme ironii a sarkasmus, ale jak uvedl kurátor výstavy Otto M. Urban, jedná se o díla mnohovrstevná, u nichž se pod slupkou ironie skrývají vážná témata.
Navštivte výstavu Invaze 68 Josefa Koudelky do 6. ledna 2019 a výstavu Hořící srdce Jiřího Petrboka do 2. prosince 2018.