Každý chce být nezapomenutelný, důležité je zaujmout na první pohled. Eurovize je nejen o hudbě, ale především o výstředním stylu a extravagantních outfitech, které oslní publikum a porotu. Letošní ročník nebyl výjimkou. Zpěváci a zpěvačky z celé Evropy se předvedli v neuvěřitelných kreacích, které zaujaly fanoušky po celém světě. Vítězem se stal poprvé v historii nebinární rapper Nemo ze Švýcarska se svou písní The Code. Nemo v mini sukni se utápěl v růžové, na pódiu předvedl neskutečnou podívanou.
Mezi soutěžícími byl letos obrovský kontrast. Někteří přišli polonazí nebo v průhledných síťkách, jiní zahalení od hlavy až k patě. Nejvíce se od ostatních odlišila zpěvačka Bambie Thug z Irska. Její outfit připomínal nelítostného démona z podsvětí. Dlouhatánské drápy, růžky a černé čočky vyvolávaly smíšené emoce. Její kostým navrhoval prvotřídní umělec Mariusz Malon. Pro BBC uvedl, že to bylo zatím jeho největší a nejpovedenější dílo. Bambie byla nejprve zahalená černým peřím a sukní. Na konci vystoupení byla téměř polonahá. Tančila kolem svíček v doprovodu modrého netvora. Pozadí se za nimi měnilo z měsíční záře, až po krvavě rudou.
Německý zpěvák vsadil na jednoduchý tmavý outfit. Zvolil ovšem působivý doplněk - oheň, hodně ohně. Během jeho písně Always On The Run hořela celá stage. V hale bylo dusno, ale i tak vás nejspíš mrazilo. Oheň byl skvělým efektem a pomohl vyjádřit zpěvákovy emoce.
Takový název zvolil pro svou píseň Chorvat Baby Lasagna. Právě on byl zástupcem žánru techno, pop a heavy metal. Jeho outfit byl zapamatovatelný hlavně díky velkým bílým balonovým rukávům. Na první pohled působil z půlky jako princ z pohádky a tak trochu jako pirát. Ruce ozdobil kovovými kroužky a oblékl koženou vestičku. Podle líčení šlo ihned poznat, že nás čeká drsná podívaná. Ohnivá show také nechyběla.
Švédská popová zpěvačka Loreen vystoupila i letos ve velkém finále Eurovize. Během vystoupení tančila na barové židličce. Předvedla působivý outfit, který se kovově leskl. Dlouhé vlasy a ofina jí spadaly do obličeje, právě to jí přidávalo na tajemnosti. Nejvíc působivým prvkem byly dlouhé prodloužené nehty. Připomínaly film Střihoruký Edward od Tima Burtona. Na první pohled vypadala i jako superhrdinka z Avengers v brnění.
„Věřím, že tato soutěž dodrží své slovo a bude pokračovat v rozdávání míru,“
řekl vítěz Nemo při přebírání ceny. Od národní poroty a hlasů diváků získal 591 bodů. Jeho vítězná píseň je mix stylů jako drum and bass, rock, opera a pop. Nemo v ní zpívá o své cestě k sebepoznání jako nebinární osoby.
Těsně pár hodin před finálem organizátoři vyloučili nizozemského zpěváka Joosta Kleina. Důvodem byla stížnost ženy z produkce, naznačil k ní výhružný pohyb. Pravidla zní ale jasně, žádné náznaky násilí nebo nenávisti. Čas utíkal, proto nebyl čas na dlouhé rozmýšlení a vyšetřování. Zpěvák Joost Klein svým outfitem a bílými vlasy připomínal postavu Kena z filmu Barbie. Vybral si tmavě modrý oblek s opravdu širokými rameny.
Zpěvačka Eden Golan, reprezentující Izrael, se stala terčem protestů kvůli vojenskému konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. V okolí Malmo Areny proběhla propalestinská demonstrace. Zúčastnilo se jí přes 8 tisíc lidí. Další nepříjemností bylo, že při živém vystoupení zpěvačky začalo publikum v hale bučet, pískat a skandovat. Vše se odehrálo během veřejných zkoušek a při samotném semifinále.
Letošní ročník se určitě zapíše do historie nejvíc odvážných outfotů a velkolepých show na stagi. Finalisté nasazují každý rok laťku výš a výš. Zástupkyně Česka AIKO do finále nepostoupila. Vystupovala s písní Pedestal.
2. stříbrné místo obsadil Chorvat Baby Lasagna s písní Rim Tim Tagi Dim, získal 547 bodů.
Na bronzové příčce skončila dvojice z Ukrajiny - Alyona Alyona a Jerry Heil s písní Theresa a Maria. Obdrželi 453 bodů.
4. místo - Francie: Slimane - Mon amour
5. místo - Izrael: Eden Golan - Hurricane
6. místo - Irsko: Bambie Thug - Doomsday Blue
7. místo - Itálie: Angelina Mango - La noia
8. místo - Arménie: Ladaniva - Jako
9. místo - Švédsko: Marcus and Martinus: Unforgettable
10. místo Portugalsko: Iolanda - Grito
Zdroje: autorský článek, BBC, ČTK, Eurovision.tv