Výstavu je možné shlédnout v luxusních reprezentativních prostorách Císařské konírny na Pražském hradě. Zahájena již byla o 1 den dříve, tedy 26. 2. 2018, oficiálního uvedení se chopil ministr vnitra Lubomír Metnar, kdy celou výstavu slavnostně otevřel.
„Právě v tomto roce si musíme připomenout, že československý stát nevznikl v roce 1918 na zelené louce, ale navázal na tradice staré přes tisíc let. Dnes, když jsme více než deset let součástí Evropské unie a jsme respektovaným členem mezinárodní komunity, je stále nutné připomínat si naši národní minulost a historické souvislosti, ve kterých náš stát vznikal,“ řekl při zahájení Lubomír Metnar pozvaným hostům.
Výstava je retrospektivní. První odkazy se týkají moderních dějin, postupně se pak vracíte v čase a dostanete se tak až na samý počátek dějin našeho státu. Vše je uzpůsobeno tak, aby byl divák vtáhnut do „realistického děje“ tehdejší doby. Expozice je i multimediální, můžete se posadit do retro křesla nebo, dívat se na televizní zpravodajství z dob komunismu, zhlédnout dobové dokumenty z období roku 1939 nebo si poslechnout nahrávku zápisků z luxusního deníku slavné Melanie von Metternich přímo ze sluchátka.
Výstavou se navíc prolínají autentické zvukové záznamy a dobové obrazy na stěnách. Můžete si například vyzkoušet, jak se psalo v dávných časech. Určitě vás to bude bavit!
Spatříte koncept deklarace nezávislosti psaný Tomášem Garriguem Masarykem. Kdo by nechtěl vidět košili Františka Ferdinanda d´Este, kterou na sobě měl při atentátu v roce 1914, a která je zcela zachovalá? Nebo dálnopis Reinharda Heydricha, v němž popisoval první opatření v Praze po svém nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora? Luxusní skvosty, jako jsou stovky let staré dokumenty, reprezentuje žádost kata Jana Mydláře, pohřební insignie Přemysla Otakara II. či originály svazků zemských desek pražských, brněnských, olomouckých a opavských. Co rozhodně stojí také za zhlédnutí, za vyzdvižení, je luxusní originál Zlaté buly sicilské.