Top hledané
Výsledky (0)
Berlín postavil mimo službu policejní psy. Kam až zajdou ochránci zvířat?

Policista se studeným čumákem: Hrozí u nás zákaz policejních psů?

Jindra Pelikánová
04. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Výcvik služebního psa.

Nový zákon na ochranu zvířat v Německu nově zakazuje některé výcvikové techniky, kterými jsou psi připravováni ke službě. Proto musela berlínská policie postavit mimo službu služební psy i jejich psovody. Odborníci se ale shodují:  Výcvik vychází z přirozeného chování psů ve smečce. A pes k práci policisty patří.

Služební pes v doprovodu svého psovoda chytá pachatele násilných a trestných činů. Než s ním ale vyrazí do terénu, musí projít speciálním výcvikem. Ten spočívá v tom, že má pes kolem krku tažný obojek, jehož zatažením psovod psa při zásahu mírně přiškrtí, a tak zvíře donutí k tomu, aby uvolnil stisk.  Účel je jednoduchý. Pes při zásahu nesmí prokousnout pachateli hrdlo. Každý z policejních psů musí složit zkoušku, během které dokáže, že toho je schopen. 

A právě tato praktika se stala trnem v oku ochránců zvířat i příčinou, proč se policejní psi ocitli mimo službu. Od prvního ledna platí v Německu nový zákon o ochraně zvířat, podle něhož už takové výcvikové metody nejsou povoleny. A jak je to u nás?

Otevřít v galerii (6)
Policejní pes s psovodem.
Policejní pes s psovodem.Zdroj: Dimitris Vetsikas / Pixabay

Policista se studeným čumákem

„V současné době je u Policie ČR využíváno celkem 714 služebních psů. U krajských ředitelství policie a útvarů s celostátní působností je zařazeno do výkonu služby 413 psů hlídkových, výjezdových a strážních a 278 psů specialistů.“ 

řekla pro LP-Life mluvčí policie ČR Hana Rubášová. Psovodi se služebními psy jsou zařazeni na oddělení služební kynologie. Služebního psa policie nejčastěji využívá k pachové identifikaci a vyhledávání zbraní, výbušnin, drog, osob, ale i lidských ostatků. Služební psi vykonávají i obrannou činnost, kdy chrání policejní hlídky a pomáhají při zadržení prchajícího pachatele. Cizinecké policii pomáhají při kontrole cizinců a pátrání po osobách. 

Vychází to z chování psů ve smečce

„Policista při plnění svěřených úkolů potřebuje sebevědomého služebního psa, na kterého se může spolehnout v mnohdy velmi náročných situacích. Policejní pes má zcela jiné úkoly, než je tomu v případě psa pořízeného pro zábavu a potěšení člověka,“ 

řekl pro LP-Life plukovník Petr Kozák, který se výcvikem služebních psů zabývá. Podle něho je potřeba psovi vysvětlit, že to, co chce on, dosáhne jen tehdy, když udělá právě to, co chce policista.

„Pouto mezi policistou a služebním psem tvoří zcela výjimečný bezpečnostní tým, kde existuje maximální odhodlání postavit se jeden za druhého v jakékoliv situaci,“

doplnil Petr Kozák. A za pravdu mu dává i MVDr. Jaroslav Dražan.

„Výcvik probíhá na základě přirozených instinktů, chování a podřizování se v rámci hierarchie stáda. Alfa samice si tímto způsobem běžně sjednává chování ve smečce. Když chce přenést mládě, také ho chytne za kůži za krkem a odnese,“ 

řekl pro LP-Life MVDr. Jaroslav Dražan. Podle jeho slov je příroda mnohem tvrdší než dokážeme posoudit.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 114m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 114m, Praha 9

Staví se na přirozenosti psí šelmy

„My to musíme zařídit tak, aby se psovi vyplatilo udělat přesně tu činnost, kterou vyžadujeme. Tím stavíme na jeho přirozenosti psí šelmy, potřebách a vlastnostech psa jako takového. Dosáhnout tak kýženého výsledku je pro psa natolik přirozené, že se na každý výcvik, chceme-li trénink, těší a úkoly, které mu připravíme, dělá s radostí a chutí,“ 

řekl pro LP-Life major Radim Carbol, který má přidělené dva služební psy - německé ovčáky. Ten starší je osmiletý pes Nell, mladší, jeho nástupkyně roční fenka Quantara.

Otevřít v galerii (6)
Pes s psovodem ve věznici.
Pes s psovodem ve věznici.Zdroj: Ernesto Eslava / Pixabay

Polidšťování je nejčastější chyba

Na otázku, co pro něho služební psi znamenají, odpověděl jednoznačně: 

„Služební pes není jen již zmíněný psí kolega v práci, ale je to také člen naší rodiny. K dítěti bych psa, nepřirovnával, protože u výcviku je nesmírně důležité rozlišovat lidskou bytost od té zvířecí. Polidšťování je jedna z nejčastějších chyb, kterých se mohou psovodi dopouštět,“ 

řekl pro LP-Life major Radim Carbol. Přesto mají psi v jeho rodině své důležité místo. Jsou právoplatnými členy domácnosti a nechybějí na žádném rodinném výletě.

Výcvik začíná v osmi týdnech

Oba psy si Radim Carbol převzal od chovatele vždy v jejich 7 až 8 týdnu života. Výcvik u takového služebního psa začíná bezprostředně po návratu od chovatele a probíhá celý život, protože jednotlivé cviky a dovednosti je nutné neustále cvičit a zdokonalovat. Kromě základních cviků ovladatelnosti a poslušnosti se musí pes naučit používat svůj čich pro potřeby psovodů. 

Otevřít v galerii (6)
Labrador záchranář s bojkot v tlamě.
Labrador záchranář s bojkot v tlamě.Zdroj: Gerd Maiss / Pixabay

Nenahraditelné čichové schopnosti

Převážná většina směrů využití služební kynologie, které mají pro práci policistů význam, má jeden hlavní společný jmenovatel - nenahraditelné čichové schopnosti. Jedná se o celou škálu pachů látek, které dokáže dobře vycvičený pes odhalit mezi mnoha jinými nevýznamnými pachy.

„Služební pes dokáže bezkonkurenčně vyhledat a sledovat pachovou stopu pachatele trestné činnosti i hodiny poté co ji pachatel vytvořil. Při pátracích akcích pes za příznivých podmínek dokáže zavětřit pach člověka až na stovky metrů,“

řekl pro LP-Life plukovník Petr Kozák.

Na prvním místě německý ovčák

Jako pracovní plemeno je pro svou všestrannost preferován německý ovčák. Postupně se ale u Policie ČR zabydleli také  belgičtí ovčáci malinois, nebo-li maliňáci. Ti jsou sice menší, rychlejší a houževnatější, ale bývá u nich větší problém vyrovnanosti u pachových prací. Jsou to psi, kteří jsou víc kořistníci a mají zájem spíš o kořist, než o sledování pachové stopy.  Světovou raritou je americká služební čivava Medgie. Tento psík je v Guinnesově knize rekordů, jako nejmenší pes s označením K-9, tedy s policejním výcvikem.

Otevřít v galerii (6)
Policejním psům v Německu odzvonili
Policejním psům v Německu odzvoniliZdroj: Wolfgang van de Rydt / Pixabay

Policejní mistr

Kdo sleduje sociální sítě, určitě zaznamenal jméno Ipose. Jedná se o erdelteriéra, jediného zástupce svého plemene u Policie ČR - úřadujícího vítěze policejního mistrovství 2021 ve vyhledávání výbušnin. Každý psovod má ale toho svého „nej“ psa, se kterým sloužil.

Pes voják i hasič

Na rozdíl od policejních složek má armáda ve svém týmu o poznání méně čtyřnohých kolegů, a to přibližně 200 služebních psů. V armádě se věnují buď vyhledávání výbušnin, zbraní a drog nebo obranné hlídkové činnosti, kdy se stávají parťáky svých psovodů, a to nejen na území České republiky, ale i při zahraničních misích. Profesionální hasiči využívají psy k označování těl v sutinách a pátrání po osobách v terénu, důležitou součástí psí hasičské služby je i hledání akcelerantů požárů, kdy může pes díky svému čumáku najít zdroj a místo vzniku požáru.

Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha
Prodej bytové jednotky 2x 1+kk, Praha, Praha 2

Psí záchranář

Chlupatí záchranáři jsou psi povoláváni k hledání osob či lidských ostatků v suti, sněhu či v nejrůznějších těžko přístupných prostorách. 

„Nejedná se pouze o psy služební, ale také o dobrovolníky, kteří se této činnosti věnují jako svému koníčku,“ 

řekla pro LP-Life mluvčí Policie ČR Hana Rubášová. Psím záchranářem může být téměř jakýkoli pes, který je vyrovnaný, fyzicky zdatný a práce ho baví.  Nesmí být bázlivý ani agresivní. Co se velikosti týká, ideální je střední pes.

Asistenční pes pro lidi s tělesným postižením

Psa jako pomocníka využívají lidé na vozíku ale také lidé s postižením. Každý asistenční pes má připravenou sadu speciálních cviků, které vychází z konkrétních potřeb člověka, kterému je pes přidělen.  Podává, přináší a odnáší předměty, které se používají v běžném životě, otevírá a zavírá dveře, svléká rukavice, ponožky a další části oblečení. Tenhle šikula dokáže rozsvítit a zhasnout světlo, pomáhá klientovi zvednout ruce, nohy či jiné, špatně pohyblivé části těla.

Otevřít v galerii (6)
Gedeon Burkhard v populárním Komisaři Rexovi
Gedeon Burkhard v populárním Komisaři RexoviZdroj: Jan Salač / MAFRA / Profimedia

Komisař Rex a spol

Služební psi se zapsali také do oblíbených krimiseriálů. Rakousko–německý detektivní seriál se natáčel v letech 1994 – 2004. Pojednával o kriminalistických případech oddělení vražd vídeňské policie v čele s nadaným policejním německým ovčákem Rexem, který miloval housky se salámem. V roli Rexova parťáka se vystřídalo pět komisařů, roli nadaného německého ovčáka ztvárnili celkem dva psi. V italském pokračování z roku 2014 se vystřídali čtyři. Svého psího parťáka Egona měl také Lukáš Vaculík alias Petr Kraj v krimi seriálu Temný kraj z roku 2017. Zlatý retrívr se ve skutečnosti jmenuje Tobiáš a jeho majitel je skutečný policejní vyšetřovatel.

Otevřít v galerii (6)
Lukáš Vaculík v seriálu Temny kraj
Lukáš Vaculík v seriálu Temny krajZdroj: Profimedia

Zdroje:

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze