V Benátkách proběhl luxusní týden 75. ročníku filmového festivalu. Zahajovací snímek První člověk o slavném astronautovi na přehlídce osobně uvedl i představitel hlavní role Ryan Gosling. Zlatého lva za celoživotní dílo si převzala herečka Vanessa Redgraveová a režisér David Cronenberg. Zlatého lva získalo drama Roma mexického oscarového režiséra Alfonsa Cuaróna. Nejlepšími herci jsou Colmanová a Dafoe.
Luxusní filmový festival v Benátkách po osmi dnech je u konce a Zlatí lvi mají své majitele. Vítěze vybrala porota v čele s oscarovým režisérem Guillermem del Toro, jehož fantasy thriller Tvář vody vyhrál na festivalu loni. Hlavní hvězdou filmové přehlídky se kromě Goslinga, známého z oscarového hitu La La Land, stala také americká popová zpěvačka Lady Gaga. Ta na festivalu představila nesoutěžní snímek herce a režiséra Bradleyho Coopera nazvaný Zrodila se hvězda. Filmový remake s Judy Garlandovou z roku 1954.
Hlavní cenu za nejlepší film získal snímek Roma. Film pojednává o životě mexické středostavovské rodiny na počátku 70. let minulého století. Film byl pojmenován po čtvrti v mexickém hlavním městě, kde Cuarón vyrůstal. Snímek se označuje za "pohlcující koupel v nejluxusnějších černobílých obrazech, které jste kdy viděli". Režisér natočil zcela odlišný snímek od filmu Gravity (Gravitace) se Sandrou Bullockovou, za který Cuarón v roce 2014 získal Oscara. Ocenění za nejlepšího herce a nejlepší herečku na festivalu obdrželi Olivia Colmanová a Willem Dafoe.
Diváci letos viděli mnoho politicky angažovaných snímků, namířených proti rasismu nebo terorismu. Na rozdíl od festivalu ve francouzském Cannes umožnili organizátoři účast filmů z produkce americké streamovací služby Netflix. Na druhou stranu, bez politických eskapád se to neobešlo ani zde. Hvězdy na benátském festivalu vyzvaly Rusko k propuštění ukrajinského režiséra Sencova. Sencova v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za terorismus kvůli tomu, že se na jaře 2014 se svým společníkem pokusil na ukrajinském poloostrově Krym podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko. Režisér, známý kritikou anexe Krymu, obvinění z terorismu odmítl jako vykonstruovaná. Od letošního 14. května ve věznici drží protestní hladovku a mimo jiné požaduje propuštění 64 Ukrajinců, které pokládá za politické vězně. Porota benátského festivalu ve svém pátečním prohlášení uvedla, že je „nadmíru znepokojena fyzickým stavem režiséra odsouzeného ruským vojenským soudem na 20 let vězení, který je už čtvrtým rokem ve věznici na Sibiři“. Podle porotců mu byl trest vyměřen v nespravedlivém procesu, který nezohlednil jeho právo na obhajobu. Sencov od 14. května, kdy přestal přijímat potravu, zhubl už o 30 kilogramů. Jeho zdravotní stav se podle médií v poslední době prudce zhoršil.
K propuštění Sencova již Rusko vyzvala řada zemí včetně USA, Francie i celé EU. K výzvě se připojilo i české ministerstvo zahraničí. Silnou podporu má režisér také mezi filmaři. Dopisem do Kremlu se za něj opakovaně zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová. Porota filmového festivalu v Benátkách vyzvala Rusko, aby propustilo vězněného ukrajinského filmaře Oleha Sencova. Devět členů poroty včetně jejího předsedy, oscarového režiséra Guillerma del Tora, vyzvalo Moskvu, aby Sencova „nenechala vyhladovět k smrti“.