Top hledané
Výsledky (0)
V rozhovoru pro agenturu Bloomberg guvernér České národní banky přiznává, že dává přednost tomu, když se ekonomika spoléhá spíše na úspory než na úvěry

Aleš Michl: Dlouhodobého růstu nelze dosáhnout pouze prostřednictvím nízkých sazeb

Radek Polák
27. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Michl poskytl agentuře Bloomberg jeden z mála rozhovorů

Poté, co se stal Aleš Michl guvernérem České centrální banky, stála před ním velká výzva – dostat inflaci do dvou let pod kontrolu. Jak uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, tento cíl se mu daří naplňovat. Spokojený však přesto tak úplně není.

„Moje práce bude posuzována podle dlouhodobých výsledků a nejen podle čísel inflace v letošním roce,"

řekl skromně agentuře Bloomberg 46letý ekonom Aleš Michl a dodal následující: 

„Klíčové principy měnové politiky budou vyšší sazby, než na co jsme byli zvyklí v posledních deseti letech, a vyhýbat se uspěchaným a náhlým měnověpolitickým krokům a experimentům.“ 

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Bankovní rada tlak ustála

Podle Michlova názoru je ale třeba, aby došlo k „vyhlazování“ pohybu úrokových sazeb. Co si pod tím můžeme představit? Přestože bylo obměněné složení bankovní rady České centrální banky po odchodu tehdejšího guvernéra Jiřího Rusnoka pod poměrně velkým tlakem, aby základní úrokovou sazbu postupně snižovalo, rozhodli se jeho členové pro jiný postup. Banka držela úrokovou sazbu od léta roku 2022 na sedmi procentech. Teprve na konci loňského roku ji začala snižovat. 

Od uvedené sazby se přitom nepřímo odvíjejí na jedné straně úroky komerčních bank na spořicích účtech a termínovaných vkladech a na druhé straně úroky u hypoték a dalších úvěrů.

Podle Michla se zdá, že tato strategie zafungovala. I když jedním dechem zároveň připouští, že se na tom mohly podepsat i další příčiny: především klesající ceny energií a celková situace v mezinárodním obchodu. Díky tomu se již v první polovině letošního roku inflace přiblížila k dvouprocentnímu cíli z původní úrovně 18 procent, na které byla na podzim roku 2022. Zároveň s tím je třeba dodat, že samotný guvernér má pouze jeden z celkových sedmi hlasů. Centrální banka v té souvislosti přiznává, že hlasování rady nemusí být vždy zcela jednotné. A to se taky někdy děje. 

Otevřít v galerii (2)
Stabilita měny pro ČNB klíčová
Stabilita měny pro ČNB klíčováZdroj: Pixabay

Méně je někdy více

Současný guvernér v rozhovoru dále přiznal, že osobně upřednostňuje přístup „méně je někdy více“. Prý dává přednost spíše tomu, aby se sazby raději dlouhodoběji na vyšších hodnotách. Snaží se tak vyhnout „uspěchaným, nestálým, ad-hoc politickým tahům a experimentům“.

„Je lepší mít konzistentnější, ale celkově restriktivnější politiku,"

vysvětlil Michl agentuře.

Scénář, jehož prostřednictvím bankovní rada sazby v posledních měsících snižuje, prý také není nahodilý. Současně s tím míní, že pokud by se veřejné finance v následujícím období nevyvíjely dobře, může dojít k pozastavení tohoto uvolňování. Možná i proto guvernér také uvedl, že dlouhodobou stabilitu sazeb považuje za klíčovou. 

„Budoucí rozhodnutí budou založena na datech, která budeme mít k dispozici,“

komentoval další vývoj guvernér.

Otevřít v galerii (2)
Nižší sazby dávají prostor většímu utrácení
Nižší sazby dávají prostor většímu utráceníZdroj: Pixabay

Makroekonomický pohled

Michlova opatrnost, jak poznamenává Bloomberg, vychází z jeho celkových názorů na fiskální politiku. I proto by šéf centrální banky přivítal, kdyby se rozpočtový deficit postupně snižoval. Podle ekonoma je to cesta, jak lze jádrovou inflaci pomoci zkrotit. Ideální Michlovou představou by byl vyrovnaný rozpočet.

„Nulový deficit by byl nejlepší možná varianta,"

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

nastínil své uvažování a dodal, že hospodářství funguje lépe tehdy, když se spoléhá spíše na úspory než na úvěry. Přesto neopomenul poznamenat, že hlavním úkolem bankovní rady je cenová a finanční stabilita.

„Jsem přesvědčený, že dlouhodobého růstu nelze dosáhnout prostřednictvím nízkých úrokových sazeb, ale díky produktivitě a inovacím,"

řekl také Aleš Michl.

Investoři, jak zmiňuje Bloomberg, si proto zatím údajně ani nemyslí, že by došlo ve zbytku tohoto roku k výraznému poklesu úrokových sazeb. Částečně to je i kvůli jestřábímu výhledu Evropské centrální banky a amerického Fedu, poznamenává agentura.

 

Zdroje: Česká národní banka, Bloomberg

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze