Top hledané
Výsledky (0)
Irské svatby jsou plné krásných tradic. Takže zatímco páry přinesou na svůj irský speciální den svoji vlastní individualitu a vkus, svatba bude pravděpodobně zahrnovat také krásné tradice a zvyky, které jiné páry slaví již od starověku.

Beru si Ira: Irské svatební rituály jsou založeny na starodávné víře. Pražské Jezulátko dávají den před svatbou před své domy

Kristina Valachyová
29. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
Speciální rubrika
Irská svatba

Při rozhodování o tom, jaké tradice a rituály jsou pro váš den nejvhodnější, je však prvořadé pochopení historie a kontextu zvyků. Největší mylnou představou o irských svatbách je, že jsou všichni opilí. Jde spíše o to, aby slavili a trávili čas s rodinou a přáteli. Irsko má za sebou historii emigrace a svatby byly vždy časem, kdy se setkávaly rodiny z celého světa, takže je to čas na oslavu rodiny a přátelství. A ano, když je s tím spojeno pití, je zde i zpěv, smích a radost z párty.

Až do začátku minulého století byly irské svatby předem dohodnutou záležitostí s cílem udržet nebo zvelebit rodinný majetek, zvýšit svůj vliv nebo přijít k bohatému věnu. Láska prý přijde později sama nebo ne.
Irové jsou obecně považováni za nábožensky založený národ. Tato skutečnost se odráží i v jejich sice složitém, ale krásném jazyce.

Paradoxně jsou i dost pověrčiví, čehož důkazem je tradiční svatební pořekadlo „Marry in May a Rue the day“, což je ještě dnes aktuálním varováním pro všechny vdavekchtivé dívky, aby se ze všech sil vyhnuly svatbě v květnu, měsíci nejen všech zamilovaných, ale především se jedná o měsíc pohanský. 

Velmi důležitou roli zde má v den svatby socha Pražského dítěte umístěná v zahradě, aby odvrátila déšť. Irsko je totiž proslaveno svým nevlídným počasím. Jedna firma v minulosti toho velmi moudře využila pro svou kampaň Ireland Deserves Sun (Irsko si zaslouží slunce), aby komunikovala své voděodolné nátěry. To by samozřejmě nebylo tak zajímavé, kdyby pro zmiňovanou kampaň nevyužívala postavičku Pražského Jezulátka. Protože se za špatného počasí venku špatně natírá, měli by všichni, kdo chtějí vykonávat tuto aktivitu, sehnat sošku Jezulátka a umístit ji před dům přibližně 24 hodin před činností, kterou chceme dělat. V Irsku je totiž starým zvykem dát sošku Jezulátka ven jeden den před svatbou, aby se zajistilo dobré počasí.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Husa

Toto je jedna ze starých irských svatebních tradic. Slyšeli jste někdy frázi „vaše husa je uvařená“? Tradičně večer před svatbou se v domě nevěsty vařila husa jako svatební jídlo ženicha. Když bylo jídlo zcela připraveno, vycouvat ze svatby by přineslo smůlu na celý život.

Takže fráze „vaše husa je uvařená“ do značné míry znamená, že nyní již není možné ustoupit! Na počest této tradice možná někdy na jídelním lístku uvidíte husu, ale i kdyby ne, často uslyšíte, jak lidé říkají ženichovi, že jeho husa je uvařená.

Svatební oblečení nevěsty

Některé nevěsty irského původu si nechávají šaty speciálně šít, nebo si hotové šaty vyšperkují keltskými symboly, jako jsou uzly, křížky či trojlístky bílou výšivkou.

Dalším krásným dotekem je přidat irskou krajku. Irská krajka byla populární již od dob královny Viktorie a dokonce i princezna Diana měla na závoji na svatbu krajku Carrickmacross. Jak je běžné na mnoha svatbách po celém světě, nevěsty často nosí ke svatebním šatům závoj. Důvod nošení závoje na irských svatbách je však poněkud jedinečný a souvisí s odháněním zlých duchů a vil. Irové jsou poněkud posedlí pohádkami.

Jedním z důvodů, proč nevěsty musely nosit závoj na tváři je proto, aby zabránily tomu, že by si ji vzala víla. A zda nosí irské nevěsty modré svatební šaty? Tradiční odpověď je ano. Modrá barva se v Irsku historicky pojí s čistotou, takže mnoho irských nevěst by si pro svůj svatební den vybralo tento smysluplný odstín. Můžete se rozhodnout pro krásné barevné svatební šaty, v současnosti je na výběr spousta modrých svatebních šatů. Pokud však chcete jemnější soulad s tradicí „něčeho modrého“, zvažte modré spodní prádlo, doplňky nebo dokonce modrý závoj, který by ladil s bílými šaty.
Můžete také vidět čelenku z irské krajky nebo závoj s akcenty irské krajky. V chladném počasí si nevěsty oblékají klasický svatební plášť z vlny nebo z kombinace lehké vlny a irského lnu.
Zapletené vlasy jsou v Irsku tradičně symbolem síly a štěstí, a proto se mnohé irské nevěsty rozhodly nosit tento účes ve svůj svatební den v naději, že jim přinese stejná přání. Další stylovou tradicí, která může dostat moderní nádech, je nošení divokých květin ve vlasech.

Oblečení ženicha

Existuje spousta různých módních prvků, které jsou pozoruhodné na irských svatbách. Obvykle bude mít ženich na irské svatbě kilt s tartanem, který představuje hrabství nebo okres Irska, ze kterého pochází. Tento přístup je mírně odlišný od skotských kiltových tartanů, které jsou založeny na klanovém původu. Vlastně Kilt je kus kostkované látky omotané kolem pasu. Jako doplněk ke kiltu si ženich může obléknout sako Brian Boru (pojmenované po irském králi bojovníků), podkolenky, Sporran – kožená taška, která se připevňuje na široký kožený pásek, smokingové tričko a motýlek a boty Ghillie Brogue.

Něco Modré

I když obvykle považujeme zelenou za barvu spojenou s Irskem, až do 19. století to nebyla oficiální barva země. Když král Jindřich VIII. opustil katolickou církev, aby založil svou anglikánskou církev, jmenoval Irsko nezávislým protestantským královstvím a udělil jim právo mít vlastní erb a vlajku: zlatou keltskou harfu na modrém pozadí.

Stovky let byla vlajka Irska modrá. Modrá byla považována za štěstí i pro nevěsty, protože byla barvou věrnosti a symbolizovala závazek nevěsty vůči partnerovi.

Nebuďte překvapeni, pokud má svatba modré prvky spolu s mnoha odstíny zelené. Spousta irských nevěst si nechá na šaty přišít zlatou medaili, která se nazývá Zázračná medaile. Mnohokrát bude tato medaile obsahovat nějakou modrou barvu, takže bude součástí toho "něco modré" - obvykle medaile Panny Marie."

Symboly štěstí

Na svatbě je každé přání pro pár dlouhý a krásný společný život požehnaný štěstím. Můžete vidět šťastný trojlístek a možná malé podkovičky v kytici nevěsty nebo jako součást stolů a dokonce i na dortu.

Irské nevěsty kdysi nesly uličkou skutečnou podkovu, otevřenou stranou vzhůru, takže štěstí nikdy neminulo.

Pro více štěstí stará pověra říká, že nevěsta musí kráčet uličkou se šestipencovou mincí v pravé botě. Trojlístek je zase mladá větvička jetele, která se stala symbolem Irska. Podle legend svatý Patrik použil trojlístek k ilustraci učení o Nejsvětější Trojici. Tento symbol se používá na všech irských svatbách pro štěstí.

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

Dudy a dýmky Uilleann

Zatímco mnozí lidé mohou předpokládat, že dudy jsou hlavní součástí irských svateb, v Irsku jsou méně běžné, než si někteří lidé uvědomují. Vtipné je, že dudy nepatří mezi tradiční nástroje Irska, oni mají píšťaly Uilleann, na které se hraje vsedě, ne vestoje. Jsou podobné skotským dudám, ale jsou menší, přičemž mnozí říkají, že vytvářejí sladší zvuk, který je vhodnější pro hraní v interiéru. Nevyžadují, aby do nich hudebník foukal, jelikož se hraje pod paží. Většina gáid, které lidé znají, jsou skotské dudy. Existují však i irské dudy, které se zvukem mírně liší od skotských. Během posledních dvou až tří desetiletí se dudy staly populárními na svatbách v Irsku, protože je zde vliv Keltů.
Další možností je nechat zahrát harfistu na keltskou harfu. Jako národní symbol Irska je keltská harfa zahrnuta na všem od irských vládních dokumentů až po štítky na lahvích Guinness.

Handfasting nebo vázání uzlu

Handfasting, oblíbený symbol jednoty na mnoha svatbách, je starou keltskou tradicí, která se datuje před 2000 lety. Všichni známe slovní spojení „zavazování uzlu“, ale věděli jste, že je to založeno na starodávné keltské tradici půstu z rukou?

Když si nevěsta a ženich skládají sliby a slíbí si lásku, dají si ruce – pravou ruku za pravou, levou ruku za levou se zkříženými zápěstími. Kolem zápěstí se pak omotají barevné stuhy, aby vytvořily nekonečný uzel, který symbolizuje věčnou lásku páru a jejich společnou budoucnost.

Může to být také krásný způsob, jak zapojit rodinu do obřadu, protože rodiče nebo členové rodiny mohou každý umístit stuhu kolem spojených rukou páru.

Prsten Claddagh

Pokud jde o irské svatební šperky, oblíbené jsou zejména prsteny Claddagh. Snubní prsteny se sepnutýma rukama sahají až do starověkých římských časů.

Irský prsten Claddagh se poprvé objevil v roce 1700 v Galway a obsahuje dvě ruce kolem srdce s korunou přes srdce. Dvě ruce svírají srdce a drží ho; v podstatě držíte někoho za srdce. Existuje tichá zpráva vyslána těm, kteří vědí o tom, jak se nosí Claggagh.

Claddagh jako zásnubní prsten je umístěn na levé ruce tak, aby spodní část srdce směřovala od zápěstí. Během obřadu budou prsteny umístěny na levém prsteníčku tak, aby hrot srdce směřoval dovnitř k srdci příjemce. Krásným dotekem je nechat vyrýt vnitřek prstenů s gaelským citem.

Komu zvoní do hrobu!

Věřilo se, že zvonění odhání zlé duchy a zabraňuje vílám, aby ukradly nevěstu v den svatby. Do svatebních kytic irských nevěst se po staletí přidávaly zvonky. Novomanželé někdy zavěsí zvonky nad práh svého domu, takže když vstoupí jako novomanželský pár, budou pod jeho ochranou.

Kapesníky

'Magic Hanky' je sentimentální irská svatební tradice, která se datuje staletími. Historicky novomanželka nosila ve svatební den vyšívaný kapesník a když se páru narodí první dítě, stejný kapesník bude přišit do čepce dítěte nebo se stane součástí křtu.

Svatební hostina

Na začátku svatební hostiny by měli ženich i nevěsta sníst každý po 5ti lžic soli s ovesnou kaší jako prevenci před zlými duchy. Nechtějí-li na své manželství přivolat neštěstí, neměli by se brát v sobotu, ve svatební den si umýt ruce v jednom umyvadle a z kostela by měli domů kráčet pokud možno tou nejdelší cestou.

Irské svatební hostiny začínají delikátním jídlem, po kterém následují srdečné přípitky a požehnání a poté tanec. Samozřejmě medovina a whisky tečou během celého večera. Není divu, že veselost irské svatební hostiny nadále inspiruje i moderní svatební hostiny.

Nejběžnějšími základy se samozřejmě osvědčily brambory a maso. Maso zahrnovalo vepřové, zvěřinu, pečeného kance, beraninu a solené hovězí maso. K tradičním bramborovým jídlům patřil colcannon, bramborové a zelné jídlo, ale i boxty, bramborové placky. Dušené maso a masové koláče také poskytovaly teplo a obživu během svatební hostiny, stejně jako hovězí maso a zelí. Mezi další nabídky patřil losos a krevety, sodový chléb a jiné sladké a slané chleby. Bez ohledu na to, co hostina obnášela, nevěsta a ženich vždy před čímkoli jiným snědli trochu ovesných vloček a soli, aby odehnali případné zlé duchy. Irská svatební hostina by samozřejmě nebyla úplná bez svatebního dortu. Místní pekař tradičně vyráběl dvou nebo třívrstvý ovocný koláč vyrobený z třešní, mandlí, rozinek a pepře. Mezi každou vrstvu rozložil štědré porce mandlové pasty. Celé to přešněroval bourbonem a whisky, zejména vrchní vrstvu namočil do irské whiskey. Během hostiny se všichni shromáždili při krájení koláče. Nejprve manželé odstranili vrchní vrstvu nasáklou whisky, aby ji uskladnili v mrazničce. Bude se podávat při křtu jejich prvního dítěte.

Potom dort nakrájeli na plátky, aby mohli sloužit svým hostům. Každý dostane část koláče. Avšak svobodné panny se mohou rozhodnout, že si tu noc položí kousek dortu pod polštář, aby mohly snít o svých budoucích manželech. Tradičně může pekař upéct do koláče kouzla – mince, prsteny, náprstky, knoflíky nebo dokonce sušený hrášek. 

Irské lihoviny

Na recepci určitě najdete irské nápoje. Medovina se vyrábí z medu a je nejstarším nápojem v Irsku. Ve středověku si nevěsta a ženich připíjeli se speciálními skleničkami plnými medoviny a pokračovali v tom měsíc nebo jeden měsíční cyklus; odtud pochází termín "líbánky". Irský mlhavý likér, irská whisky, smetanový likér, jablečný mošt a pivo jsou také oblíbené.

Irské toasty a požehnání

Irská recepce bude mít spoustu toastů a požehnání, počínaje rodinnými příslušníky, svatební hostinou a blízkými přáteli, kteří všichni nabízejí tradiční toasty. Pohár mějte stále plný, ale nepijte příliš mnoho. Slainte!

Grushie

„Grushie“ je další stará irská tradice, v níž ženich hází svatebním hostům hrst mincí symbolizujících štěstí. Podobá se to staré arménské tradici házení mincí na nevěstu a ženicha.

Pozor na víly

Stává se, že pověrčivá irská nevěsta se může chtít vyhnout zelené barvě – předpokládá se totiž, že láká víly, které se neustále snaží nevěstu odlákat. Víly, ptáte se?

Ukazuje se, že velké množství irských svatebních rituálů je založeno na starodávné víře, že víly přitahují krásné věci a chtějí je sbírat. Jen málo věcí je krásnějších než zářivá nevěsta, a proto víly obzvláště přitahují nevěsty, a proto se přijímají mnohá opatření, aby se nedostala do jejich spárů. Přestože jsou víly zvláštní součástí irského folklóru, mnohé svatební zvyky na celém světě jsou založeny na starodávné víře, že k nevěstám jsou přitahováni zlí duchové. Co by ještě měli nevěsta a ženich udělat, aby udrželi ty prostopášné víly na uzdě? Při tanci by měla nevěsta dbát na to, aby byla vždy jednou nohou na zemi. Pokud má obě nohy ve vzduchu současně, ty prokleté víly by ji mohly jednoduše odpudit. Šikovná nevěsta po jednom zvedne podpatky!

Zdá se, že v minulosti zde byla malá armáda zlých duchů nebo vil připravených vtrhnout a zničit svatbu na každém kroku! Naštěstí existovalo i mnoho strategií, jak se tomu vyhnout…
Během obřadu byly hostům dodávány malé zvonky na zvonění na určitých místech, které měly odhánět zlé duchy. Mezitím bylo původním účelem družiček nosit podobné šaty jako nevěsta, aby zmátly a přelstily zlé duchy (a nevěstini bývalé!).
Whisky sehrála důležitou roli, ale poněkud jiným způsobem než dnes; předtím, než hosté a pár dorazili na svatební hostinu, pokropila se nevěsta whisky, aby zahnala zlé duchy a popřála nevěstě a ženichovi všechno nejlepší.

Nakonec, po vyčerpávajícím dni odhánění zlých duchů, kdy se snoubenci ukládají na spánek, musí vždy, opravdu vždy odcházet ve stejnou dobu a spolu; pokud by nevěsta zůstala sama, víly by ji určitě přišly odvést.
S irskými svatbami se pojí mnoho nádherných zvyků a tradičních rituálů. Pro pár žijící v Irsku nebo pro pár žijící v jiné zemi, kteří si chtějí uctít své irské dědictví, je jen přirozené zahrnout některé smysluplné zvyky popsané výše. Poslední věc, kterou by nevěsta a ženich určitě chtěli zahrnout do své svatby, je toto staré irské přísloví:
„Nechoď přede mnou, možná tě nebudu následovat. Nechoď za mnou, možná tě nebudu vést. Kráčej vedle mě a buď mým přítelem“.

Mnozí možná berou tradiční irská příjmení jako běžnou věc, které nepřipisují příliš velký význam

Právě v Irsku funguje systém jmen a příjmení docela chytře a inteligentně. Určitě jste se už setkali s příjmením začínajícím například na „Mac“, například MacDonald nebo „O‘“, jako například v příjmení O’Neill. I když se to na první pohled může zdát nepravděpodobné, jakási „předpona“ Mac ve skutečnosti v gaelštině, znamená „syn“ a předpona O zase „vnuk“. 

Zdroj: Brides.com, Theknot.com, Theirishroadtrip.com, Hitched.co.uk, Harsanik.com, Cloughjordanhouse.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: