Top hledané
Výsledky (0)
V Keni existuje mnoho různých kmenů (více než 40) a každý kmen má své vlastní tradice. Samozřejmě, k tomu patří i praxe při svatbách.

Beru si Kenaňana: Masajský otec plive nevěstám na hlavu a prsa. Musí snést i propíchnuté uši, tetování nebo oholenou hlavu

Kristina Valachyová
23. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
16 minut
Speciální rubrika
Je známo, že kmen Pokot provozuje mrzačení ženských pohlavních orgánů.

Hlavná sezóna pre svadby v Keni je od augusta do decembra. Dôvody sú také, že väčšina Kenijcov pracuje nepretržite od januára do augusta, a preto si v poslednom štvrťroku berie dovolenku v duchu prázdnin. Školské prázdniny v decembri sú na konci roka tiež o niečo dlhšie, čo väčšine rodín umožňuje robiť si plány, či už ide o svadby, rodinné stretnutia alebo prázdninové výlety.

 

 

Pary majú v Keni slobodu uzatvárať rôzne druhy manželstiev; v krajine je však oficiálne uznaných len päť manželstiev. Aby boli manželia v Keni právne uznaní za manželský pár, musia uzavrieť civilné, hinduistické, kresťanské, islamské alebo obvyklé manželstvo. Hoci sa tieto rôzne typy manželstiev uzatvárajú jedinečnými spôsobmi podľa zvykov a tradícií partnerov, všetky sú uznávané a chránené zákonmi danej krajiny. Dohodnuté manželstvá sú súčasťou kenskej kultúry, najmä v niektorých komunitách, kde sú považované za tradičnú prax. V takýchto prípadoch môžu byť rodičia alebo príbuzní budúcich manželov zapojení do procesu výberu partnera na základe rôznych faktorov, ako je rodinné pozadie, vzdelanie, náboženstvo a finančný stav. Ako sa však Keňa modernizuje, dohodnuté manželstvá sú stále menej bežné.

V Keni sa svadba považuje za obrad prechodu, ktorý by mal podstúpiť dospelý. Zahŕňa výmenu sľubov, výmenu prstienkov, zaplatenie vena (to môžu urobiť aj páry, ktoré sa chcú dostať do manželského vzťahu bez toho, aby nutne robili svadobnú časť) a krvi (ženích si porazí ruku a nevesta mu saje krv a naopak). Ale o tom neskôr... Poviem vám, ako je to s tradíciami v Keni.

Viac stretnutí, než nájde nevesta toho pravého

Niektoré praxe boli opustené a iné znovu prijaté, aby bola uctená tradícia. Každý z nich prešiel keňskou históriou. Vo väčšine prípadov sa pred svadbou konajú dve až tri stretnutia medzi rodinami – bez ohľadu na to, z akého kmeňa obaja pochádzajú. Táto udalosť, v niektorých komunitách známa ako "ruracio", zahŕňa výmenu darov, vyjednávanie o venu a požehnanie zväzku rodinami.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Celý tento rituál zoznámenia tradične zahŕňa početné stretnutia, pričom prvé pripomína tajnú operáciu. Rodičia muža a niekedy aj strýko navštívia rodičia jeho lásky, aby prejavili jeho záujem. Pokiaľ si rodičia svojho budúceho zaťa obľúbili, dostane zelenú. Inak sa jeho rodina musí ticho stiahnuť. Ale to je len prvá prekážka; počas druhého stretnutia teraz musí požiadať o ich požehnanie. Pokiaľ všetko pôjde dobre, je naplánované tretie stretnutie. Povedala by som, že je to tradičné. Teraz musí poskytnúť dve kozy a jedného capa, ktoré sú ihneď zabité, aby požehnali zväzku. Až potom sa jedná o cene za nevestu - ktorá sa bude platiť dlhodobo. Keď je to vyriešené, ženích musí zhromaždiť rodinu v dome svojej nevesty, aby uvaril pre celú jej rodinu – ako znamenie, že sa bude vedieť postarať o svoju manželku. Ale žiadny stres, dnes sa väčšinou najíma kuchár.

Ženichovi často není dovoleno mluvit na žádném z těchto setkání, přičemž většinu vyprávění má na starosti jeho otec a strýcové. Nevěsta zůstává skrytá, dokud ji nezavolají starší, aby potvrdili, že ženich je "ten pravý". Ale kvůli nákladům na tyto svátky většina rodičů nyní upřednostňuje sloučení všech těchto různých návštěv do jedné.

Samozřejmě, mezi kmeny existují rozdíly s těmito setkáními, většina z nich to však v té či oné formě zahrnuje.

Zde jsou některé další svatební tradice z různých kmenů:

Kmen Rendille

Pro muže, kteří jsou součástí kmene Rendille, je nabídka na sňatek více než jen jednoduchá otázka. Muž musí poslat korále ženě, se kterou se chce oženit, a pokud je přijme, zasnoubí se.

Těsně předtím, než se pár ožení, musí si žena nechat propíchnout uši a na tělo si dát udělat různé symbolické tetování. Muž, na druhou stranu, musí poskytnout rodině své budoucí manželky dromedára.

Kmen Rendille je jedním z nejbohatších, mezi kterými jsem měla možnost žít. Tato komunita, v hovorové řeči známá jako „držitelé Boží hole“, existuje jako nomádská pastevská etnická skupina hovořící kušitsky, která žije v vyprahlé severovýchodní provincii Keňa. Lidé Rendille udržují mimořádně tradiční pastýřský životní styl a nadále se starají o velbloudy, ovce, kozy a dobytek, které sdílejí poustevní prostor. Cítila jsem, jak se můj životní styl omezuje na to nejnutnější. Bylo to osvěžující, očistné, revitalizující. I když Rendille žijí v harmonii se zvířaty, viděla jsem jasnou strukturu způsobu, jakým hospodaří se svým dobytkem. Velbloudi jsou vyhrazeni pro severní část jejich území, zatímco dobytek je přidělen do jižní oblasti. I v takovémto divokém prostředí panuje řád..

Kmen Kikuyu

Tradiční svatba u Kikuyu se nazývá "ngurario". V den svatby ženich, jeho rodiče a další přicházejí do domu nevěsty. Do domu ale vstupovat nesmí. Provádí se tradice nazvaná "kuhura hoti". Ženy z ženichova průvodu začínají zpívat. Nosí různé dárky. Ženy v domě také zpívají. Po chvíli se dveře konečně otevřou. V některých komunitách se za otevření dveří musí zaplatit dodatečná částka.

Následuje druh hry, kde ženich musí rozpoznat svou nevěstu mezi skupinou žen oblečených ve stejných šatech. Tato tradice je známá jako "gucagura muka wake". Pokud udělá chybu, musí zaplatit nějaké peníze.

Po nalezení nevěsty musí ženich rituálně nakrájet kozí maso připravené na tuto příležitost. Poté se o maso podělí s některým členem své a nevěstiny rodiny. Ženich musí také odpovídat na několik otázek, které položil zástupce nevěstiny rodiny. Podle tradice nazvané „kuria matu“ dává ženich nevěstě kozí uši. Ona je sní. Poté mu dá kozí uši. Tento akt by jim měl připomenout, že by se měli vždy navzájem poslouchat. Přítomné svobodné ženy jedí také kozí uši.

I nevěsta má během svatebního dne nějaké povinnosti. Česat vlasy ženichovi. Také mu leskne boty. Zastřihne mu nehty. Nabídne mu i trochu kaše ("gukundania ucuru"). Tradičně to nejprve odmítá. Ale když dostane dárek, změní názor.

Pár dostane oddací list. Existuje tradice, podle které se certifikát předčítá na veřejnosti.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Kmen Samburu

Když muž ze Samburu potká dívku, která se mu líbí, zahájí kulturní proces, který může někdy trvat měsíce, kdy probíhají jednání o ceně nevěsty. Budoucí nevěsta si možná ani neuvědomuje, že o ni muž má zájem, dokud v její usedlosti neobjeví jeho rodina s částí věna. V Samburu mají ženy pouze velmi malý vliv na to, koho si vezmou. Rozhodnutí dívky není zohledněno v celém procesu. Žádné seznamování. Žádné dvoření. Někdy muž žije se ženou a má s ní děti předtím, než se rozhodne oženit se s ní. Někdy se stává, že roky před svatbou mladé dívky ze Samburu sbírá od členů rodiny a obdivovatelů korálové náhrdelníky a s hrdostí je nosí. Když dovrší dospívání, vdá se za bojovníka, kterého si její rodina vybere, za muže, který zajistí silnou rodinnou linii a jehož stáda přispějí k bohatství rodiny.

Pokud muž po rozhovorech o dívce projevuje zájem, začne plánovat, jak zaplatit cenu za nevěstu. To se liší v závislosti na finanční stabilitě rodiny. Samburu svatby se konají brzy ráno před východem slunce. Ženicha do domu dívky doprovodí skupina tancujících žen. Ženich zaplatí věno před svatbou. Věno mohlo představovat čtyři až devět koz nebo krav, v závislosti na finanční stabilitě mužovy rodiny. Zvířata jsou rozdělena mezi rodinu nevěsty. Na svatební den, ženich v doprovodu několika svých přátel, ozdobený tradičními ozdobami, vezme tři kozy ke tchánům a jednu (Rikoret) zabije u dveří, na znamení toho, že nyní vlastní manželku.

Pokud dívka, kterou chcete vzít, nerodila, měli byste zabít býka, ale pokud již má děti, zabijete kozího samce. Rodina dívky přijme ženicha, který jí odnese boty, aby v případě studených nohou nemohl utéct, protože si ho lidé na cestě všimnou.

Tchyně oholí ženichovi vlasy a podá mu meč a tradiční oblek, který musí nosit po dobu trvání svatby. To je znamení, že se musí starat o svou manželku.

Krev z zabitého býka nebo kozy se smíchá s mlékem a celý den se uchovává pod tradiční postelí. Nevěsta a ženich tráví den u muže tchyně a dostávají od starších rady ohledně manželství. Druhý den tradiční svatby v Samburu odchází nevěsta se svým manželem do svého manželského domu.

Další rituál se koná mimo dům matky dívky. Nevěsta a ženich spolu opouštějí její dům a nemají se ohlížet zpátky. Samburůvě věří, že pokud se člověk podívá za sebe, promění se v sůl. Je to způsob, jak říct dívce, aby se nikdy nevrátila a postavila dům své matky. Nevěsta dostane tradiční dýni s mlékem, znak, že bude mít dost jídla, a další malou dýni naplněnou kozím tukem, který symbolizuje plodnost. Manželé si na znamení požehnání nalévají mléko a mažou se navzájem. V Samburu neexistuje rozvod. Pokud muž špatně zachází se svou ženou, může ho proklít jako matka.

V tradici Samburu je mladá žena připravená vydat se zhruba ve věku 12 let. Červený náhrdelník znamená, že její otec vybral manžela. Před manželstvím se podporují sexuální vztahy, ale ne porod. Pokud otěhotní před manželstvím, bude muset potratit. Na každého přítele, kterého měla před svatbou, se bude muset zapomenout, protože odejde žít do domu a vesnice svého nového manžela, kterého nikdy předtím nesetkala. Na svatbě jsem byla jako host a viděla jsem tak muže, který byl vlastně šťastný ženich. Řekl mi, že se těší na jídlo, které připraví jeho nová manželka v noci jejich svatby. Když jsem se ho zeptala, zda je dobrá kuchařka, řekl, že neví, protože ji nikdy předtím nesetkal.

Masajský kmen

Nevěsty, které jsou součástí kmene Masajů, si při přípravě na svatbu oholí hlavy. Potom si na pokožku hlavy aplikují jehněčí tuk a olej.

Jedním ze svatebních tradic kmenu Masajů, kteří žijí v Keni a Tanzanii ve východní Africe, je plivání dcery na hlavu a prsa předtím, než odejde z domu svého otce do domu svého nového manžela. Všechno se to začíná, když starší z kmene hledají ženicha pro svobodné svobodné dívky nebo ženy. Bez toho, aby se jí zeptali, zorganizovali svatební obrad. Ani její matka neví, co se děje. Po zaplacení věna rodině nevěsty je matce darován býk. To znamená odchod jedné z jejích dívek do nového domova.

Někde členové rodiny ženicha urážejí pár při odchodu, aby odehnali zlé duchy a neštěstí.

Kmen Pokot

Ženich v kmeni Pokot musí zaplatit cenu za nevěstu. Svým nevěstám musí zajistit také koženou náramek, kterou jí při svatebním obřadu dají na zápěstí.

V tomto kmeni jsou často mladé ženy odvedeny z vesnice za věno 20 koz a tří buvolů. Většina žen nebude mít ani tušení o uzavření dohody, jelikož stráví měsíc v izolaci jako součást rituálu. Jedna rodina řekla, že záměrně zatajila domluvené manželství své dceři ze strachu, že by utekla, kdyby se to dozvěděla. O tomto kmeni je známo, že praktikuje mrzačení ženských pohlavních orgánů.

V galerii ti přinášíme fotografii takového děvčete. Toto je srdceryvný moment, kdy jsou mladé dívky v Keni prodávány do dohodnutých manželství za věno dobytka jako součást tradičního obřadu, který označuje jejich přechod do ženství. Některé ženy, oblečené v kmenových špercích a s vlasy spletenými do copánků, můžeš vidět, jak trpí, když je odvlečou a jejich otcové je vymění za 20 koz, tři voly a deset krav. Mnohé z dívek, které jsou členkami kmene Pokot, si neuvědomují, že byly vyjednány, dokud jejich manželé nepřijdou je vyzvednout poté, co strávily měsíc v izolaci před obřadem. Dobytek se vyplácí rodině dívky během několika týdnů, přičemž poslední přinesou v den rituálu, kdy si muži vyzvednou i nevěsty. Mnohé z dívek jsou ve věku 14 let, a to navzdory tomu, že kenský zákon nyní zakazuje svatby v dětství. Stejně jako u mnoha kmenových zvyků se však přísné dodržování tradic považuje za důležitější než dodržování zákonů.

Pokotové vyvinuli svou sociální strukturu a praktiky, aby maximalizovali své šance na přežití každé domácnosti v často složitém a nepřátelském prostředí, ale v současném Keni jsou na ně pohlíženo jako na barbarské a nepřijatelné. Během ceremonií budou dívky zpívat a zůstanou stát od odpoledne po celou noc a poté ráno. Na konci obradu dívky a chlapci z komunity společně tančí pod dozorem starších. O pokotských lidech je také známo, že praktikují mrzačení ženských pohlavních orgánů, což je praxe, při které se části ženských pohlavních orgánů odstraňují pomocí nožů, břitvy nebo skla předtím, než jsou zašity a nohy jsou svázány, dokud se rány nezahojí.

Tato tradice se koná v mnohem mladším věku než nucené sňatky, v víře pomůže udržet dívky čisté, dokud nepřijde čas, aby podstoupily obřad, během kterého se z nich stanou ženy. Obřady ovšem mnohdy provádí nekvalifikovaní šarlatáni, kteří působí na míle od jakékoliv nemocnice a bez anestetik nebo antibiotik, úmrtí jsou běžná v důsledku ztráty krve nebo infekce. Pokud dívky nezemřou, potom jim stehy mohou způsobit strašlivou bolest a nepohodlí po celý život, zejména během porodu. Stejně jako v případě dětských manželství, i v Keni je tato praxe zakázána s maximálním trestem doživotí ve vězení v případě, že dívka zemře, ale dosud nedošlo k žádnému úspěšnému stíhání.

Kmen Kamba

Podle zvyků Kamba musí muž během svatby Kamba vyjádřit úctu rodině nevěsty tím, že nejprve uzná, že jejich dívka byla dobře vychována, a proto má velkou hodnotu. Prostřednictvím ústního potvrzení zvyky Kamba umožňují vyplatit věno rodině nevěsty. Věno ukazuje, jakou hodnotu přikládá ženich nevěstě. Je zejména ve formě krav a koz. Počet těchto zvířat svedených do usedlosti nevěsty používá rodina nevěsty k měření toho, jak se má ženich dobře, a k měření toho, jak dobře se pravděpodobně postará o jejich dceru. Hodnota nevěsty se zvyšuje podle toho, jak je krásná, pracovitá nebo podnikavá. Nejdražší platby věna však dostaly dívky, které prošly formálním vzděláním.

V některých rodinách kmene Kamba se od nových párů vyžaduje, aby natáhli ruce. Otec ženicha si pak vloží do úst alkohol nebo vodu a naplí na jejich ruce, aby dali najevo, že je obdařil bohatstvím.

Kmen Taita

Předkové mohou mít význam v některých keňských svatebních tradicích, zejména pro kmen Taita. U kmene Taita se alkohol před pitím vyleje na zem. Věří se, že je to způsob, jak sloužit předkům, kteří už jsou dávno pryč. Poznamenává také, že někdy se páry vzájemně krmí kouskem masa místo kousku svatebního dortu.

Tradiční kenské oblečení pro svatební hosty

Kenské nevěsty se během svatby často zdobí tradičním oblečením a šperky. Sem patří barevné oblečení vyrobené z místních látek, jako například "kanga" nebo "kitenge" s turbanem a šperky. Nosí hlavně náhrdelníky, náramky a náušnice, často vyrobené z korálků nebo drahých kovů, které mají kulturní význam a věří se, že přinášejí párům štěstí a požehnání. Barvy se mohou lišit, ale černé se obvykle vyhýbají, protože se předpokládá, že přitahuje zlé znamení.

Hosté, kteří se účastní keňských svateb, musí také dodržovat tradiční pravidla oblékání; muži nosí košile v kombinaci s kalhotami, zatímco ženy si vybírají šaty, které jim sahají pod kolena, doplněné šály, pokud je to potřebé kvůli náboženskému přesvědčení nebo kulturním praktikám.

Barevné látky, jako jsou ty, které vidíte na svatebních oblecích, jsou doporučované, ale ne povinné, protože hosté nemusí v porovnání s párem příliš vyčnívat. Ženichové jsou obvykle oblečeni v kanzu nebo oblecích spolu s kofií klobouky. Kanzu jsou dlouhé bílé tuniky, které se nosí přes kalhoty, zatímco klobouky kofia jsou dodávány v různých barvách a stylech v závislosti na regionu, ale všechny mají krátké válcovité koruny s plochými okraji. Obleky jsou také oblíbené mezi ženichy, kteří chtějí něco modernějšího.

U kmene Taita se tradičně nosí mahando (sukně z sisalu, která se nosí kolem pasu). Hosté, kteří se zúčastňují svateb lidí z kmene Kikuyu, tradičně nosí hnědý oděv zdobený mušlemi.

Zajímá vás, co může nosit tradiční keňská nevěsta? Pokud jde o svatební šaty, nevěsta by neměla odhalovat její prsa, podpaží a nohy na znamení úcty dívky k hostům, kteří se účastní svatby.

Kravské stehno

Krávy někdy hrají roli v tradičních keňských předsvatebních rituálech. Na některých tradičních svatbách ženichova rodina před obřadem zabije krávu a odejme jedno celé stehno. To pošle do domu budoucí nevěsty, aby se zajistilo, že ti, kteří se svatby nezúčastní, budou mít co jíst.

Rodina a přátelé budoucích manželů často hrají před svatbou nezbytnou roli. Silní mladí muži nesou stehno a ženy je doprovázejí zpěvem svatebních písní, když směřují k domu nevěsty a poté kolem půlnoci dostanou kufr s oblečením budoucí nevěsty a přinesou ho do domu ženicha. Přenesení dívčích šatů do domu ženicha znamená ochotu rodiny vydat svou dceru.

Tradiční keňské svatební obřady

Svatební obřad v Keni obvykle probíhá v náboženské instituci, jako je kostel, mešita nebo chrám, v závislosti na víře páru. Na ceremonii se často účastní rodina, přátelé a členové komunity, kteří se setkávají, aby svědčili a požehnávali spojení. Pár si může vyměnit sliby a prsteny a zúčastnit se různých rituálů podle svých kulturních nebo náboženských tradicí. Neodmyslitelnou součástí svatebního obřadu jsou modlitby, požehnání a písně, které události dodávají duchovní rozměr. Mnoho keňských svateb zahrnuje tradiční postupy, které se liší v závislosti na etnické komunitě, do které pár patří. Například v některých komunitách se od nevěsty může požadovat, aby před svatebním obřadem podstoupila „nyumba ntobhu“ nebo „kupamba“, což je obřadný proces zdobení nevěsty tradičním make-upem a doplňky.

Ačkoliv jsou snubní prsteny dnes součástí mnoha keňských svateb, každý kmen má jiný druh výměny slibů. Například v kmenu Kamba si nevěsta nechala vytetovat obličej vzorem, který se jí líbil nejvíce. V současnosti tyto tradice většinou vymizely a nahradila je výměna klasických prstenů.

Tradiční keňská svatební kuchyně

Jídlo hraje na svatbách v Keni významnou roli a hostina je běžnou tradicí, která se dodržuje ve většině komunit. Během svatební hostiny se často podávají tradiční keňské pokrmy, jako například "nyama choma" (grilované maso), "ugali" (hlavní kukuřičné jídlo), "sukuma wiki" (zelí) a "chapati" (plochý chléb). Hostina je doprovázena hudbou, tancem a veselostí.

Tradiční keňské svatební jídlo musí obsahovat „kimanga“, což je směs fazolí a banánů nebo růží, které jsou spolu rozmačkané. Nápoje můžou zahrnovat kvašené mléko, čaj a tradiční likér: Mbangara připravený z kvašených kukuřičných plátů a cukru (je populární v kmeni Taita), Muratina pro Kikuyu nebo Busaa pro Luhya.

Porod

Narození dítěte je důvodem k masivním oslavám v každé keňské komunitě. Proto oslava sestává z propracovaných rituálů, jako je například obřad pojmenování, který vychází z praxí minulých předků. Jména mají význam pro dobu narození, aktivitu v době porodu nebo na počest předků.

V komunitě Kamba byl porod vždy důvodem k velkolepé oslavě, kdy rodiče zabili kozu nebo býka - zatímco matky se dohodly, že pojmenují novorozeně tři dny po narození.

Porodní rituály Luo zahrnují pojmenování dítěte, oholení, první vyvedení novorozence ven a návštěvu matky a dítěte. Návštěva kamarádek a dalších dam z vesnice byla dohodnuta vždy před návštěvním dnem.

Na den návštěvy každá dáma nosí tradiční potraviny jako sušené maso, zeleninu, proso nebo cirokovou mouku, palivové dřevo a korálky. Darování je důležitou součástí této oslavy, přičemž většina darů se skládá z oblečení, výrobků pro děti, potravin a peněz. Každá komunita má iniciační obřad, který zahrnují buď obřízku (pouze muži), skarifikaci, tetování, odstranění zubů, piercing nebo zátky do uší.

Niekoľko kenských komunít, ako sú Maasajovia, Kalenjinovia a Luhya, má rozsiahle iniciačné rituály zakorenené v tradičných rituáloch, ktoré trvajú týždne a dokonca mesiace. Maasajovia napríklad organizujú obrad raz za päť rokov pre chlapcov vo veku od deviatich do 15 rokov. Chlapci strávia noc v hustom lese s minimálnym jedlom, aby boli pripravení a otužení. Oslava zahŕňa obetovanie veľkého býka; kde sa mäso pečie a kŕmi tisíce sprievodov, zatiaľ čo orgány sa ponúkajú na rituálne požehnanie.

V kmeňi Luhya strýko navštívi chlapca, zatiaľ čo otec zhromažďuje potrebné veci na obrad: býka, kozu a tradičné pivo.

Novici Kalenjin sú vystavení dlhému obdobiu izolácie, aby boli zbavení všetkých detských manier a nezdravej rodinnej závislosti. Po obriezke sa novici na mesiace odstrihnú od zvyšku komunity, počas ktorých im ponúknu rady, ako viesť správny život dospelých. Vo všetkých kenských komunitách iniciačné obrady pozostávajú zo spevu, tanca a masívnej hostiny.

Zdroj: Weddingetc.co.za, Theknot.com, Lovemattersafrica.com, Weafrica24.com, Lucidityafrica.com, autorské dielo

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: