Top hledané
Výsledky (0)
Peruánská svatba je plná barev, radosti a hluboké symboliky. Zásnuby, obřad i veselí jsou bohaté na rituály, ale družičky zde nehledejte – hlavní roli hraje rodina a blízcí.

Beru si Peruánce: První den svatby se nemůžu na něj smát a nesmím s ním ani mluvit

Kristina Valachyová
11. října 2024
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Speciální rubrika
Peruánská svatba
Jsem vášnivá cestovatelka a spolu s přítelem stále cestujeme po Jižní Americe. Kromě krásných fotografií přírodních scenérií jsou středem naší pozornosti také místní svatby. Tentokrát jsme se ocitli na svatbě v Peru. Ne však na ledajaké, ale tradiční v pravém slova smyslu – plné zvyků, umělců v maskách, žen v krásných místních krojích a také byla ozvláštněna typickými svatebními ceremoniály.
Peruánská svatba

Nasedli jsme na letadlo a letěli jsme do Peru. Druhý den ráno jsme tam byli. V krásném ubytování v koloniálním stylu, kde se svatba konala. V den svatby se ubytování proměnilo v krásný prostor pod širým nebem, ideální pro svatební hostinu.

Zásnuby (LA PEDIDA)

Zásnubní večírek (la pedida) je první velkou oslavou peruánské svatby. Historicky la pedida začínala tím, že ženich požádal rodiče nevěsty o svolení ke sňatku s jejich dcerou. Po dokončení zásnub se pár, jejich rodiče a další blízcí příbuzní sešli na večeři, aby oznámili novinku.

Peruánské svatební šaty

Výběr svatebního oblečení je další důležitou předsvatební tradicí v Peru. Páry žijící ve velkých městech, jako je Lima nebo Arequipa, obvykle volí oblečení západního stylu, jako jsou bílé svatební šaty a oblek tmavé barvy.

Tradiční svatby v Peru zahrnují během obřadu nošení jasných barev s jedinečnými geometrickými vzory. V podstatě se jedná spíše o peruánský tradiční oděv. Nevěsty pod tím nosí objemné vrstvy barevných sukní. Ženichové nosí ponča a sandály po vzoru svatebního oblečení svých předků.

Barvy, které si pár zvolí, mohou představovat různé věci. Například červená může znamenat vášeň, zatímco modrá může představovat vzájemnou loajalitu.

Dva dny oslav

Peruánská svatba by se měla konat v ženichově rodném městě dlouhé dva dny. Nevěsta a ženich nesmí během prvního dne pít žádný alkohol. Mohou pít pouze džus. Co je netypické tak to, že mají zakázáno spolu komunikovat, a dokonce si vyměňovat úsměvy. Druhý slavnostní den se snoubenci mohou připojit ke slavnostní oslavě s alkoholem a očekává se, že si budou navzájem vyjadřovat své pocity.

Svatební obřad

Stejně jako v mnoha zemích, svatby v Peru se obvykle skládají z občanského a náboženského obřadu. Civilní obřad se koná před svatebním dnem a je jediným právně závazným aspektem události. Po civilním obřadu mnoho párů organizuje církevní svatební obřad, často v katolickém kostele (nejméně 70 % Peruánců se identifikuje jako katolíci). Kostel byl krásně vyzdobený a hned nás zaujal milý chlapeček s cedulí, na které bylo napsáno: "Uvolněte cestu, princezna přichází!!"

Obětní dary jako symbol vděčnosti Bohu

Obřad byl spojen s různými tradicemi. Rodina například přinesla do kostela několik symbolických darů. Jednalo se např. o chléb, víno, hrozny a další oběti, které přinášeli k oltáři rodinní příslušníci nevěsty a ženicha.

Mince jako symbol vzájemné důvěry

Po výměně manželských slibů a prstenů kněz požehnal mince ("las arras") a poté je předal ženichovi, který je vložil do rukou nevěsty. Mince si vyměnili na znamení, že manžel bude schopen se postarat o rodinu, a manželka to přijala a dala mu svou plnou důvěru. V dnešní době mince také symbolizují vzájemnou podporu a odpovědnost, přičemž po obřadu zůstávají novomanželům.

Lasso jako symbol věčného spojení

Později novomanželé obdrželi dlouhou šňůru, tzv. lasso, která bylo omotáno kolem nich jako symbol věčného spojení. Šňůra zůstal nevěstě, která ho nosila po zbytek večera.

Otevřít v galerii (1)
Lasso jako symbol věčného spojení
Lasso jako symbol věčného spojeníZdroj: Profimedia

Posvatební oslava ve znamení skvělé zábavy

Po obřadu na hosty čekala hudební skupina, která hrála tradiční hudbu a umělci měli tradiční masky z Cusca, které nosí při různých slavnostech. Procházeli se mezi hosty, bavili je a kroužili i kolem novomanželů. Kromě toho na hosty čekalo také krásně připravené občerstvení. Doporučuji peruánské Ceviche – specialitu ze syrových ryb, "vařených" v citronové šťávě spolu se zeleninou a bylinkami.

Andský obřad se šamanem/DESPACHO

Kromě tradičních církevních zvyků se během obřadu odehrává několik jedinečných peruánských svatebních tradic. Jedním z nich je symbolická oběť Pachamame (Matce Zemi), označovaná jako despacho.

Obřad je veden šamanem. Začal poděkováním Matce Zemi (Pachamama) a zamyslel se nad naším vztahem k ní, protože jsme s ní všichni spojeni, připoutáni a po smrti se k ní opět vracíme. Během obřadu šaman připravuje "despacho" – oběť k uctění Matky Země a žádá ji, aby naslouchala žádostem.

Trojlístek koky symbolizuje tři světy – božský, lidský a posmrtný. Tři listy koky si mohli během obřadu vybrat také hosté. Obřad se koná na tradičních andských tkaninách, které představují mužskou a ženskou rovnováhu.

Popíšu vám průběh obřadu. Bylo docela zajímavé vidět, jak si Peruánci váží své krajiny. Na látku je položen bílý papír jako základ pro jasnost. Následně šaman přidává kokové trojlístky s okvětními lístky. Okvětní lístky květin (červené pro Matku Zemi a bílé pro hory) jsou umístěny v různých tvarech v závislosti na účelu a individualitě šamana. Během obřadu šaman (nebo manželé a jejich rodina) foukají do trojlístků koku, což symbolizuje přenos proseb a přání do okvětních lístků, které pak šaman umístí na despacho. Poté, co je základ oběti hotový, šaman přidává další symbolické prvky, jako jsou sušené rozinky, semena, kukuřice, fazole, arašídy, quina (představující především hojnost, prosperitu, harmonii a štěstí), spoustu sladkostí jako hnědý cukr a různé drobné sladkosti (pro sladký život), mořské hvězdice, zlaté a stříbrné prvky, bílou kukuřici (bohatství), konfety, miniatury muže a ženy, auta a mnoho dalších. Na závěr šaman novomanželům požehnal. Despacho nezůstává novomanželům, ale je obřadně spálen pouze v přítomnosti šamana.

Pohřbívání postaviček

Součástí obřadu je i pohřbívání malých postaviček, které jsou verzemi nevěsty a ženicha. Tyto „panenky“ jsou zabaleny do kakaových listů a musí být pohřbeny s jedním semínkem. To má páru přinést štěstí, aby jejich láska nadále rostla jako semínko, ze kterého vyroste silný strom.

Bankovky na šaty

Rodiče překvapili novomanžele starší tradicí, když jim na oblečení připnuli bankovky. Je to tradice, která se z měst pomalu vytrácí, ale na venkově je stále silná.

Svatební hostina

Peruánci jsou známí tím, že pořádají jedny z nejlepších svatebních večírků v Latinské Americe. Recepce obvykle začíná prvním tancem, po kterém může následovat přípitek. Předkrmy jsou obvykle v oběhu spolu se šampaňským a stůl obložený sýrem, masem a ovocem je také běžný na většině peruánských svateb. K dispozici bude pravděpodobně otevřený bar s širokou nabídkou nápojů, lahodný oběd nebo večeře formou bufetu a dezertní stůl s lahodnými peruánskými sladkými dobrotami.

Mezi oblíbená jídla patří ceviche (obvykle vyrobené z čerstvých ryb marinovaných v limetkové šťáv) a lomo saltado, což je smažené hovězí maso a zelenina. K jídlu je připravena i celá řada nápojů od chicha morada, sladkého nápoje vyrobeného z fialové kukuřice a koření, až po pisco sours – alkoholický koktejl vyrobený z brandy.

Pečená morčata jako jídlo? Přesně! Peruánci tento druh jídla zpopularizovali. Podávají se celé s hlavou a nohama. Pro ty, kteří nemají rádi jeho chuť, si mohou oddychnout, protože se nebude podávat po celou dobu dvoudenní oslavy.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

Peruánci tančí bez zábran

O hudební doprovod se obvykle stará živá kapela nebo DJ, který všechny baví až do pozdních večerních hodin. Nevěsta a ženich obvykle začínají tanec svým prvním společným tancem jako manželský pár. Následují obvykle tradiční lidové tance, do kterých se zapojí všichni přítomní. Kromě toho se pár může rozhodnout pro speciální tanec na počest svých rodičů nebo prarodičů, což je vždy dojemný okamžik.

Pokud se zde zúčastníte svatby, určitě zažijete tu nejlepší párty svého života.

Peruánci tančí bez zábran (latinoameričané jsou v tom dobří – mají to v krvi) a jejich temperamentní styl vás nakazí.

Typické tance jsou důležitou součástí peruánské kultury a na hostině budete mít možnost shlédnout taneční exhibici. Marinera je jedním z nejpopulárnějších, romantických a půvabných tanců z pobřežní oblasti, který představuje dvoření a lásku. Huaylash je živý a barevný tanec z andské oblasti se spoustou energie a skákajícími tanečníky.

DORT – CINTAS DE LA TORTA

Tento zajímavý svatební rituál mezi Peruánci je dost podobný chytání kyti. To je hlavním cílem samotného ceremoniálu.

Než se pár pustí do lahodného dezertu – dortu, zve svobodné ženy, aby se zúčastnily tradice známé jako tahání prstenu (ve španělštině cintas de la torta). Tato peruánská svatební tradice zahrnuje umístění několika stuh buď pod dno dortu, nebo mezi dvě vrstvy. Pozor! Prsten je však přivázán k jedné stuze, i když nikdo neví kterou. Svobodné ženy se shromáždí kolem dortu, každá popadne stuhu a tahá, dokud ji neuvolní. Šťastná dáma, která si vytáhne prsten na stuze, je (alespoň hypoteticky) další, kdo se vdá.

Crazy Hour/LA HORA LOCA

Jakmile jsou hosté dobře nakrmeni, pijí a tančí celé hodiny a zdá se, že se recepce chýlí ke konci, začíná la hora loca, což je tematická hodinová oslava s párty hudbou, profesionálními tanečníky a animátory. Témata pro hora loca jsou nekonečná a mohou sahat od mistrovství světa ve fotbale až po Dragon Ball Z.

Bláznivá hodinka je v podstatě pro svatební hostiny tím, čím je kofein pro pondělní rána. Je to příležitost dobít si baterky a rozjet párty.

Další rituály a tradice

V některých případech se páry mohou rozhodnout začlenit do svého obřadu i jiné tradice, jako je zapalování svíček jednoty nebo obřad sypání písku, který symbolizuje, že dva životy se stávají jedním prostřednictvím manželství.

Mezi další běžné zvyky patří:

- výměna girland z květin, které znamenají věčnou lásku; společné rozbíjení keramiky, což představuje, že bez ohledu na to, co se v životě stane, zůstanou silní;

- vázání stuh kolem stromů, což naznačuje neustálý růst;

- sedmkrát obejít oheň a dát tak najevo loajalitu;

- společná výsadba stromů, což naznačuje plodnost;

- psaní dopisů vyjadřujících nehynoucí oddanost jeden druhému

- zpěvání písní oznamujících radostnou oslavu spojení dvou srdcí v jedno

Páry, které se rozhodnou uzavřít svatbu v Peru, mají možnost zůstat v Limě nebo si vybrat místo v jiných částech země. Skvělou volbou pro ty, kteří chtějí své svatbě dodat exotickou atmosféru, je uspořádat akci na severním pobřeží Peru. Je to dobrý nápad také pro páry, které chtějí uspořádat menší akci, protože ne každý může za svatbou cestovat mimo Limu (nebo svou domovskou zemi). Protože však v Limě téměř nikdy neprší, mnoho párů dává přednost svatbě právě zde, kde můžete mít krásnou recepci pod širým nebem, pronajaté vile nebo na zahradě historické budovy nedaleko centra města.

Peruánské svatební pověry

S peruánskými svatbami je spojeno mnoho pověr a tradic. Například nevěsty mohou mít ve svatební den určitou barvu stuhy pro štěstí. Páry také často vstupují do svých domovů po obřadu prostřednictvím oblouku ve tvaru srdce, který vytvořila rodina a přátelé jako symbol lásky a jednoty. Některé rodiny pálí šalvěj, aby zahnaly smůlu nebo zlé duchy.

Peruánské svatby odrážejí štěstí, radost, skutečnou chuť kultury a živé vzpomínky, které z nich dělají skutečně epický zážitek. Připravte se tedy na to, že si užijete opravdový peruánský svatební zážitek na pravé peruánské svatbě.

Zdroj: autorský text, aquaexpeditions.com, weddingdetails.com, thegroomclub.com, theprofessionalhobo.com, peru-women.com, wedbuddy.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze