Je jen otázkou, kam až se nakonec dostane. Už teď je jisté, že aktuální vlna je přeci jen trochu jiného charakteru než ta, která nás postihla na přelomu let 2017 a 2018. Díky relativně nedávnému zájmu lidí o nejznámější kryptoměnu je už jen málo těch, kteří by nevěděli, co Bitcoin je, a jaká je jeho historie. Přesto si ji pojďme připomenout a především se podívat na to, jak si pod vlivem koronaviru vede dnes.
Stále platí, že nikdo neví, kde se Bitcoin vzal a kdo jej vytvořil. Člověk, který za ním stojí, jej však vytvořil tak, aby byl nezávislý na dalších světových bankách a nedal se tak nijak centrálně ovlivnit. Prostřednictvím složitých algoritmů navíc nastavil celkový součet virtuálních mincí, těch bude prakticky přesně 21 milionů.
Obojí představuje pro investory lákadlo. Bitcoin totiž na rozdíl od konvenčních měn nebude podléhat inflaci, respektive není možné vytvořit více Bitcoinů a snížit tak jejich hodnotu. Poslední Bitcoin bude vytěžen přibližně za 120 let, někdy kolem roku 2140. Drtivá většina z nich však bude vytěžena v následujících letech, přičemž aktuálně jsou na trhu přibližně tři čtvrtiny ze všech mincí.
Jakkoliv hodnota Bitcoinu v posledních letech rapidně vzrostla, stále nejde říct, že by se jednalo o etablovanou měnu. Ze všech dalších kryptoměn je ale jeho potenciál největší. Pravděpodobně už nezažijeme momenty, kdy se jeho hodnota třeba zestonásobí, ale možná že určité uklidnění na trhu přiláká další investory, kteří tak Bitcoin přestanou považovat za riziko. Ostatně právě od důvěry a poptávky po Bitcoinu se odvíjí i jeho cena. Čím vyšší jsou, tím dražší bude i samotný Bitcoin. Někteří ale s klidnější křivkou nesouhlasí a myslí si, že se pořád může několikrát znásobit:
komentuje současný stav investor Brian Estes z agentury Off the Chain Capital.
Vzestup Bitcoinu byl poměrně dramatický, a zatímco dříve se jím platila například pizza, dnes dosahuje hodnoty necelého půl milionu korun. To, co spekulanty nejvíce láká (totiž nestabilní kurz a vidina snadného zisku), je však pro investory spíše odstrašující. Právě kvůli své nestabilitě se z něj nikdy nestane další „bezpečný přístav“, jak se často označují kovy jako je zlato a stříbro, které stabilně získávají na hodnotě.
Letošní rok jen ukazuje, jak vrtkavý Bitcoin může být. Na začátku roku se pohyboval na hranici 7 000 dolarů, a i když až do února vykazoval konstantní růst až na 10 000 hranici, následoval rychlý pád na letošní minimum pod hranici 5 000 dolarů. Během několika málo dní tak všichni držitelé této kryptoměny (nebo jejího zlomku) přišli o polovinu investovaných peněz. Bitcoin ale ukázal svou sílu, když se opět po několika měsících vrátil k hodnotě 10 000 dolarů, odkud pomalu začal růst až k dnešnímu maximu.
Jen za říjen Bitcoin přičetl 3 000 dolarů, za listopad dokonce 5 000, čímž překonal svůj vrchol z roku 2017. Někteří opět předvídali strmý pád, který ovšem nepřichází a jeho hodnota roste stále dál. Do této chvíle můžeme registrovat nárůst o dalších 5 000 dolarů, a to až na hranici 24 000 dolarů. Navíc se zdá, že aktuálně tlačí cenu vzhůru především instituce, nejen soukromí investoři.
říká Philip Gradwell ze společnosti Chainalysis. Od září společnost registruje poměrně značné množství investičních subjektů, které začaly obchodovat v posledním roce, a už teď koupily více než tisíc Bitcoinů.
Skoro to vypadá, jako by se Bitcoinu koronakrize netýkala, ale není to pravda. Nejnižší pokles kryptoměna zaregistrovala ve chvíli, kdy krize propukla naplno. Na druhou stranu jeho růst podpořilo chování bank, které začaly pumpovat více peněz do ekonomiky, což signalizuje pokles měnových kurzů. To obecně znamená skvělou příležitost investovat svá aktiva do akcií, drahých kovů, nebo jiných produktů.
Právě kvůli tomu se Bitcoin po počátečním propadu dostal zpět na původní úroveň. Za další nárůst mohou volby v USA, Donald Trump totiž obecně ke kryptoměnám neměl příliš vřelý vztah. To Joe Biden proti nim otevřeně nevystupuje, což ještě více posílilo zájem nejen o Bitcoin, ale samozřejmě i další měny. Hodnota Bitcoinu tak doslova reaguje na to, jaká panuje ve společnosti nálada, a jak mu lidé věří.
Aktuálnímu boomu pomohla ještě další věc, došlo k tzv. halvingu, letos se tak o polovinu snížil počet potenciálně vytěžených Bitcoinů. K této události dochází přibližně jednou za čtyři roky, a zpravidla s ním souvisí i nárůst ceny.
Ačkoliv hraje Bitcoin prim, můžete investovat i do ostatních kryptoměn. Odborníci se shodují, že jsou na trhu dokonce zajímavější měny v závislosti na tom, co od nich kdo očekává. Faktem ale je, že naprostá většina svou křivkou Bitcoin kopíruje. Možná je to nespravedlivé, ale Bitcoin v očích veřejnosti zastupuje i ostatní, a tak když mu věří více lidí a jeho hodnota roste, více lidí v podstatě zároveň věří kryptoměnám obecně a rostou i ony. Co se týče hodnoty, ani jedna z nich však nedosahuje takové úrovně, jakou má právě Bitcoin. Nejblíže mu je Ethereum, měna, která je podle některých důležitější a možná i atraktivnější než samotný Bitcoin. Ethereum ale funguje na trochu jiném základě, navíc jej není omezené množství, takže se dá s cenou určitým způsobem manipulovat a může dojít k inflaci.
Tak či tak, o kryptoměnách v budoucnu ještě uslyšíme. Zájem o ně přetrvá, a v následujících letech pravděpodobně jenom poroste. A to platí jak pro poctivé investory, tak i pro zloděje, kteří chtějí vysát vaší virtuální peněženku. Společnost Kasperski varuje už před příštím rokem:
stojí ve vyhlídkách na příští rok. Výhodou kryptoměn ale je, že je nemusíte držet na svých účtech, ale můžete je mít i ve fyzické podobě, například vytištěné na papíře, nebo na přenositelném harddisku. Hlavně jej ale nevyhoďte, to se stalo Jamesi Howellsovi, který takto vyhodil starý harddisk z notebooku, na němž měl bitcoiny v hodnotě převyšující aktuálně čtyři a půl miliardy korun. Dle posledních informací Howells nadále hledá investora, který by financoval prohledání skládky, kde by se měl harddisk nacházet.