Sníte o krásném a luxusním bytě s velkolepým výhledem, ale centra velkoměsta se vzdávat nechcete? Navíc toužíte po tom dívat se denně na sochu svatého Václava, a k vašim koníčkům patří časté návštěvy expozic Národního muzea? Potom pro vás existuje jednoduché řešení - a tím je penthouse, který za vás vyřeší dilema obojího. Pořídit si byt v centru Prahy totiž nemusí nutně znamenat malý prostor bez zahrady a soukromí.
Mnohdy ani nevíte, kde žijete, a to ani v případě, kdy jste v centru Prahy, jednoho z měst s nejbohatší historií světa. Centrem "Matičky stověžaté" je přesně kilometr dlouhé Václavské náměstí s proslulou jezdeckou sochou, které láká davy turistů z celého světa.
Nejznámější pražský bulvár byl otevřen v roce 1348 pod názvem Koňský trh. Věděli jste, že původně náměstí sloužilo k prodeji koní, zbraní, látek, ale třeba i obilí? Je to jednoduše místo, kde se utvářely české a československé dějiny. Dříve zde jezdily tramvaje, dnes je však jedno z nejznámějších pražských náměstí již od hromadné dopravy osvobozeno. I bez toho si však prošlo velmi bohatou historií a zažilo vzestupy i pády. Po jeho blýskavé minulosti se v dobách ne tak dávno minulých stalo doslova odpadištěm - kvetl zde obchod s drogami, šmelina i prostituce, což rozhodně nebylo to, čím bychom se chtěli před světem blýsknout. V posledních letech se však situace vrátila zpět do normálu a dnes je to opět náměstí s bohatými nákupním možnostmi, těšící se zájmu cizinců. Zkrátka to pravé srdce Prahy, hodné nosit jméno jednoho z nejslavnějších českých králů.
A jak víc tohle místo prožít v srdci Prahy, než žít za humny? Díky současné situaci je totiž právě zde, v samém srdci Prahy k dispozici mnoho možností velmi atraktivního bydlení, včetně toho nejžádanějšího, penthousů.
Většina lidí má strach z bydlení v centru ze dvou důvodů - hodně lidí a "baráky" bez výhledů. Pokud jste ale majitelem penthousu, je centrum opravdu tím místem, kam se budete chtít nastěhovat! Hluk z ulice a příliš mnoho lidí vás v nejvyšším patře rozptylovat nebudou. A vy si naopak můžete donekonečna užívat panoramatické výhledy na historické centrum Prahy. A pokud zrovna nestojíte navrchu Národního muzea nebo na střeše Lucerny, tolik možností tu zase není! Jaké největší výhody penthouse nabízí?
Nahoře má člověk svůj svět, každý se ale někdy potřebuje rychle navrátit do reality. V centru Prahy to jde všechno o dost snáz. A když říkáme všechno, tím myslíme opravdu všechno. Kulturně se můžete jít pobavit třeba do Lucerny, do Divadla Kalich nebo Divadla Bez zábradlí. Zajít na výbornou večeři můžete do jedné ze dvou michelinských restaurací v Praze, Degustation Boheme Bourgeoise a Field, které se obě nacházejí v centru.
Ale hlavně Praha 1 ukrývá svůj největší klenot, a tím je Národní muzeum.
Národní muzeum bylo založeno ve 20. letech, ovšem v 19. století, tehdy ještě jako Vlastenské muzeum. V monumentální novorenesanční historické budově v horní části Václavského náměstí sídlí od roku 1891. A jestli je něco dominantou "Václaváku", tak je to právě tato budova, která byla postavena podle projektu architekta Josefa Schulze. Dlouhých sedm let (2011-2018) byla budova uzavřena kvůli rekonstrukci. Dnes už je Národní muzeum ale plně zpřístupněno a nově láká na 400 nových exponátů zvířat. Kromě zrekonstruované ikonické kostry plejtváka obrovského si můžete prohlédnout dalších 1500 zvířat v nové expozici Zázraky evoluce. Navíc se právě zde konají velmi atraktivní výstavy, z nichž jedna, Sluneční králové, je pro obrovský zájem veřejnosti stále prodlužována.
Pokud chce člověk bydlet v klidnější lokalitě, s vlastní zahradou a soukromím, automaticky se nabízí jediná možnost - každodenní dojíždění. Realita v podobě penthousu je ale úplně jinde! Nemovitosti, které se nacházejí jenom malý kousek od oblak, poskytují nejsvětlejší prostory a vysoké stropy. Velmi častým prvkem jsou tmavší podlahy, které byt pocitově zateplují a vytváří kontrast se světlým prostorem.
Ať už mluvíme o Praze nebo jiné evropské metropoli, nikde není jednoduché najít ten správný pozemek pro stavbu vily, ve které byste našli dostatek soukromí. Sousedi vždycky budou zvědaví, v jakém stavu je váš trávník, jestli máte čistý bazén anebo co právě snídáte na terase. Na střeše budovy vám ale soused přes plot jen tak nenakoukne, a ani okolní baráky “tady nahoře” řešit nemusíte.
Představivosti se meze rozhodně nekladou! A to moc dobře ví i většina developerů, kteří moudře dávají majitelům prostor pro individuální úpravy před finální podobou bytu. A stejně tak tomu bývá i v případě teras, záleží jenom na vás, jak si s vizualizací poradíte. Venkovní sezení, grill nebo květinová oáza?
Další ohromnou výhodou penthousu je právě zmiňovaná terasa! A tím, že se byt nachází v nejvyšším patře, si s ní můžete dělat opravdu co se vám zachce. A není to tak dávno, co jsme se věnovali ve článku TERASÁM a jejich zvelebování. Tak se můžete nechat inspirovat..
První ateliéry byly spuštěny v New Yorku ve 20. letech minulého století v hotelu Plaza. Navrženy byly tak, aby se využily nejvyšší prostory budov a zároveň, aby přinášely krásu přírody jako je slunce, déšť, mraky a podobně. Tak není divu, že se velmi rychle staly novým trendem vyšší třídy. Většina výškových budov začala se stavbou “přístřešků” a jejich moderním designem.
Co říkáte na fenomén penthousů u Národního muzea vy? Umíte si představit takové žití? A jak byste si světlé prostory vybavili? S ohledem na historickou polohu vašeho nového domova, nebo zcela v duchu moderny?